Światowej sławy ekolog odwiedziła Podkarpacie. Czy żyjemy eko? FILM

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 15 października 2019

Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka „Fundacji Nasza Ziemia” organizującej m. in. „Sprzątanie Świata” czy „Eko Eskapady.”
Fot. Paweł Bialic

Witryłów, malownicza wieś położona w województwie podkarpackim w gminie Dydnia nad Sanem, stała się doskonałą oprawą do spotkania i rozmowy na temat ekologicznych trendów w życiu mieszkańców naszego regionu oraz w działalności podkarpackich firm. Stało się to za sprawą wspólnej inicjatywy Marty Póltorak, prezes Grupy MARMA oraz Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, znanej na wszystkich kontynentach inicjatorki akcji „Sprzątanie Świata”.

Na pewno słyszeliście lub nawet braliście udział w tej akcji. Organizowana jest ona regularnie od wielu lat na całym globie przez Fundację Nasza Ziemia, której założycielką jest właśnie Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka od wielu lat mieszkająca w Australii. Mija właśnie 25 lat istnienia fundacji i mimo upływu czasu oraz zmian pokoleniowych, nie ustaje ona w podejmowaniu działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego na całym świecie.

Spotkanie w Witryłowie było częścią jubileuszowej kampanii prowadzonej przez fundację w wielu zakątkach Polski, a odbywającej się pod hasłem „Połączyło nas Sprzątanie świata”. Kampania odbywa się w formie ekologicznej wycieczki, Eko Eskapady, która swoje przystanki zaplanowała w ważnych dla fundacji i dla jej Partnerów miejscach w Polsce, lub po prostu w miejscach słynących z piękna natury. W spotkaniach uczestniczą przedsiębiorcy, działacze polityczni i samorządowi, oraz osoby chcące przysłużyć się regionalnie środowisku naturalnemu. Na Podkarpaciu wybrano właśnie Witryłów, gdzie na co dzień działa ekologiczna winnica znana pod marką Piwnice Póltorak Wine & Spirits.

Gościem honorowym debaty była właśnie Mira Stanisławska-Meysztowicz.

W czasie eko-debaty mogliśmy usłyszeć Martę Półtorak, gospodarza miejsca, która mówiła między innymi o swoich prywatnych działaniach mających na celu ochronę środowiska naturalnego ale i o działaniach, jakie podejmuje należąca do pani Marty Grupa MARMA. Dotyczy to wytwarzania przemysłowych produktów firmy ale także wytwarzania wina w winnicy Państwa Półtoraków. W tym drugim przypadku ingerencja w naturalne procesy powstawiania trunku z założenia jest ograniczona do minimum.

W dyskusji uczestniczyli ponadto Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz poseł Krystyna Skowrońska. Obecna była także przedstawicielka władz lokalnych pani Alicji Pocałuń, wójt Gminy Dydnia. Na spotkaniu nie zabrakło także przedsiębiorców, samorządowców, działaczy ekologicznych, dziennikarzy, a także innych zainteresowanych tematem ekologii gości.

Zobaczcie naszą relację z Eko Eskapady w Witryłowie oraz rozmowy z gośćmi Eko Eskapady, na temat ekologicznego sposobu życia.

Dlaczego Podkarpacie jest eko?

Jak wykazała dyskusja, Podkarpacie nie ma aż tak poważnych problemów z byciem „eko”, jak wiele innych miejsc w Polsce. Wynika to poniekąd z krajobrazowego i naturalnego charakteru dużej części naszego regionu. Ale co ważniejsze, mieszkańcy Podkarpacia starają się żyć z coraz większą świadomością i dbałością o środowisko naturalne, co powoduje, że postępujący rozwój ekonomiczny regionu nie pociąga za sobą drastycznych zmian w środowisku naturalnym. Wpływ na to mają choćby tak niepozorne zachowania obywateli jak systematyczne segregowanie śmieci, racjonalne zużywanie wody, czy oszczędzanie energii elektrycznej. Przy czym coraz więcej tej energii w miejscowościach regionu wytwarzanych jest poprzez przetwarzanie energii słonecznej, co zawdzięczamy wielu programom finansowanym ze środków unijnych.

Wart uwagi jest fakt, że poza świadomą ekologiczną także wiele firmy w regionie wykazuje dużą wrażliwość na ochronę środowiska ziemi podkarpackiej. Mówił o tym z uznaniem Mariusz Bednarz z RARR-u. Poseł Skowrońska podkreślała natomiast, jak ważne jest zabieganie posłów i samorządowców w instytucjach rządowych o wsparcie dla zachowania zasobów naturalnych regionu.

Mira Stanisławska-Meysztowicz podczas debaty bardzo komplementowała region podkarpacki za dbałość o zachowanie walorów natury. Podkreślała jednak zagrożenia, jakie niesie ze sobą zwykły rozwój cywilizacyjny. Trzeba przyznać, że takie uwagi, jak i cała dyskusja o ekologii odbyta w przepięknej scenerii winnicy Półtoraków była podwójnie motywująca. Sama natura malowała w tym miejscu przed oczyma uczestników spotkania tak piękne obrazy, że strach było pomyśleć, iż przez jakąś nieroztropność mieszkańców lub przedsiębiorców moglibyśmy kiedyś stracić takie wspaniałe wartości natury i możliwość czerpania z regionalnego krajobrazu.

Red.

Beata Butwicka wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia dziękuje zgromadzonym za udział w spotkaniu i wręcza materiałowe torebki na zakupy. Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Goście Eko Eskapady w Witryłowie podczas zwiedzania okolicy i "Piwnic Póltorak Wine & Spirits"
Fot. Paweł Bialic

Prowadząca spotkanie Beata Wolańska, dziennikarka oraz Mariusz Bednarz, prezes RARR
Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4