Idą zmiany. Będziemy mieć innowacyjną strefę parkowania i podwyżki

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 8 listopada 2019

Fot. Karol Woliński

W Rzeszowie od 2021 roku ma funkcjonować nowoczesny system wizyjnego monitoringu miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania. Nowy system za pomocą kamer będzie zdalnie analizował dane dotyczące parkujących w strefie pojazdów i pokazywał stan wolnych miejsc na tablicach interaktywnych, a także w aplikacji mobilnej. Rzeszów może stać się pierwszym miastem w Polsce, które będzie użytkowało tego typu system w strefie płatnego parkowania. Za wdrożenie nowoczesnego systemu monitoringu wizyjnego odpowiedzialna będzie firma Asseco Data Systems. Wartość całej inwestycji wyniesie 14,7 mln zł, z czego na 85 procent tej kwoty miasto Rzeszów otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych.

- Innowacyjny system monitoringu strefy płatnego parkowania, to wiele korzyści dla Rzeszowa. Mieszkańcy szybciej znajdą miejsce parkingowe, co ograniczy ruch samochodowy, a tym samym emisję spalin w centrum miasta. System kamer podniesie poziom bezpieczeństwa, a gromadzone dane pozwolą na bieżąco zarządzać i optymalizować funkcjonowanie strefy – powiedział Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Rozmieszczone kamery na obszarze objętych strefą ulic, czujniki i sieci neuronowe będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących tam samochodach. Informacja o wolnych miejscach będzie przekazywana na rozmieszczone w strefie płatnego parkowania interaktywne tablice informacyjne oraz poprzez udostępnioną mieszkańcom aplikację mobilną. Będzie ona również zintegrowana z zewnętrznymi aplikacjami umożliwiającymi wniesienie opłaty parkingowej. Jak zaznaczył Piotr Sokołowski, dyrektor ds. Rozwoju Obszaru Smart City w Asseco Data Systems, ten system monitoringu będzie oparty na nowoczesnej sieci światłowodowej.

- Rozbudowa strefy płatnego parkowania w Rzeszowie, to unikalny projekt z zakresu smart city. Poza systemem opomiarowania i monitoringu, zbudujemy tu również system transmisji danych, który będzie przekaźnikiem pomiędzy Centrum Nadzoru, a wszystkimi elementami systemu oraz zmodernizujemy Centrum Przetwarzania Danych. Co bardzo istotne, w centrum Rzeszowa powstanie infrastruktura sieci światłowodowej, wykorzystująca istniejącą sieć LMDS i MESH, co w przyszłości umożliwi połączenie z innymi obiektami miejskimi. Stolica Podkarpacia będzie tym samym pierwszym w Polsce miastem wykorzystującym technologię MESH 5G  – powiedział nam Paweł Sokołowski.

W 2020 zmiany w strefie – wyższe ceny i rozszerzenie granic

Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie, w tym momencie podzielona jest na dwie podstrefy - niebieską (ścisłe centrum) oraz pomarańczową (ulice przylegające do centrum) i obejmuje 2200 miejsc parkingowych. Nowy system monitoringu strefy płatnego parkowania w Rzeszowie ma zostać wdrożony w 2021 roku. Natomiast w roku 2020 mieszkańców Rzeszowa czekają duże zmiany, jeżeli chodzi o parkowanie w centrum. Prawdopodobnie od 1 stycznia dojdzie do podwyżki cen za parkowanie w strefie. Obecnie w strefie niebieskiej opłata za jedną godzinę postoju kosztuje 2 zł, za dwie godziny płacimy 2,40 zł, za trzy 2,80 zł, a za każdą kolejną 2 zł. W strefie pomarańczowej postój kosztuje 1,5 zł za każdą godzinę. Zmiany jednak są konieczne, w związku z coraz większą liczbą pojazdów i brakiem miejsc do zaparkowania w centrum Rzeszowa, a także wielu przyległych do centrum ulicach. Władze Rzeszowa planują podwyższenie cen za parking, wcześniej jednak decyzję w tej sprawie będzie musiała zaakceptować Rada Miasta Rzeszowa. Możliwe, że uchwała dotycząca podwyżki cen za parking będzie rozpatrywana przez radnych na listopadowej sesji. Na razie nie wiadomo jaka będzie skala podwyżek.

- Obecnie trwają analizy i przygotowywanie nowego cennika i będziemy chcieli aby kwestia ustalenia nowych cen, znalazła się na którejś z najbliższych sesji Rady Miasta. Jeżeli nie zdążymy w listopadzie, to będzie ona rozpatrywana w grudniu - mówi nam Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Jednak to nie koniec zmian dotyczących strefy płatnego parkowania. Prawdopodobnie razem z uchwałą o podwyżce cen za parkowanie, radni będą również procedować uchwałę dotyczącą rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Jak powiedział nam rzecznik prezydenta pod uwagę brane są ulice należące do osiedli 1000-lecia i Grota-Roweckiego, w tym m. in. ul Hetmańska, czy ul. Kochanowskiego. W przypadku zmian granic strefy płatnego parkowania przez Radę Miasta, nowe granice obowiązywałyby od połowy przyszłego roku. Trzeba jednak podkreślić, że wspomniany już nowoczesny system monitoringu wizyjnego, który ma zacząć działać w 2021 roku, będzie obejmował tylko granice jeszcze obecnej strefy płatnego parkowania i nie będzie funkcjonował w obszarze, który zostanie ewentualnie włączony do strefy w 2020 roku.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4