Biuro Rady Miasta opuści willę Radia Rzeszów. Rozgłośnia ma swoje plany

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 20 listopada 2019

Fot. Karol Woliński

Biuro Rady Miasta Rzeszowa mieszczące się w zabytkowej willi z 1899 roku przy al. Pod Kasztanami 8 może już niedługo zmienić swoją siedzibę. Jak poinformował podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, jej przewodniczący Andrzej Dec, miasto otrzymało wypowiedzenie wynajmu od właściciela budynku którym jest Polskie Radio Rzeszów.

- Otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy wynajmu lokalu, który zajmujemy przy al. Pod Kasztanami od Polskiego Radia, które jest właścicielem tego budynku i według mojej wiedzy termin wypowiedzenia mija z końcem marca przyszłego roku - powiedział przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec.

Według Andrzeja Deca, który jest również członkiem Rady Programowej Radia Rzeszów, właściciel budynku, którym jest publiczna rozgłośnia planuje w zabytkowym budynku stworzyć przestrzeń biurową i przeznaczyć ją dla pomieszczeń administracjnych Radia Rzeszów. Zdaniem przewodniczącego Deca po przejęciu lokalu przy al. Pod Kasztanami zwolni się duża przestrzeń do zagospodarowania w obecnej siedzibie Radia Rzeszów przy ul. Zamkowej. Jednak jak miałaby ona zostać wykorzystana tego na razie według Deca nie wiadomo.

Jak powiedział we wtorek dziennikarzom przewodniczący Andrzej Dec, w związku z taką inicjatywą Polskiego Radia w sprawie budynku przy al. Pod Kasztanami, miasto rozpoczęło już poszukiwania nowego lokalu, w którym miałoby znaleźć się Biuro Rady Miasta Rzeszowa. Możliwe, że jeden z wydziałów Urzędu Miasta, które funkcjonują w budynkach znajdujących się w Rynku przeniesie się do wieżowca przy ul. Targowej (budynek ten niedawno w całości został przejęty przez miasto od samorządu województwa podkarpackiego). Wówczas w jego miejsce zostanie ulokowane Biuro Rady Miasta Rzeszowa. Zdaniem Andrzeja Deca obecna siedziba pozytywnie spełnia swoją rolę i przeprowadzka będzie niezbyt korzystna dla Rady Miasta Rzeszowa.

- Ten budynek jest bardzo reprezentacyjny, w dodatku nie ma tam zbyt wielkich problemów z parkowaniem - twierdzi przewodniczący Dec, który podkreśla, że Polskie Radio Rzeszów jako właściciel budynku miało oczywiście prawo do takiego posunięcia.

Należąca do Polskiego Radia Rzeszów zabytkowa willa według projektu T. Tekielskiego nawiązuje do stylu szwajcarskiego budownictwa ludowego. Jej fundatorem był Włodzimierz Piliński. Była to pierwsza willa jaka powstała przy al. Pod Kasztanami.

Siedziba Biura Rady Miasta Rzeszowa jest nie tylko miejscem pracy personelu administracyjnego obsługującego radę. Oprócz tego urzęduje tam również przewodniczący Rady Miasta, odbywają się posiedzenia komisji rady, a radni m.in. przyjmują mieszkańców zgłaszających się do nich ze swoimi problemami. Przeniesienie Biura RMR do jednej z kamienic w Rynku będzie powrotem do sytuacji sprzed lat, zanim zostało ono zlokalizowane właśnie w willi przy al. Pod Kasztanami.

Prezes Radia Rzeszów wyjaśnia

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z prezesem zarządu Polskiego Radia Rzeszów S.A. Jak mówi Przemysław Tejkowski, w tym, że spółka chce odzyskać własne pomieszczenia nie ma żadnej „afery”, a rozgłośnia ma obecnie tak ciasno, że po prostu brakuje jej pomieszczeń. Jak zostanie zagospodarowana willa? Prezes wyjaśnia, że nie czuje się w obowiązku wyjaśniać co znajdzie się w odzyskanym budynku. Dodaje natomiast, że w związku z ciasnotą rozgłośnia prowadzi różne inwestycje, m.in. chce dobudować w głównym budynku windę dla niepełnosprawnych, a także powstanie tam pomieszczenie gościnne.

Tejkowski wyjaśnia też, że do Rady Nadzorczej rozgłośni wpłynęło od przewodniczącego Deca „kuriozalne” pismo. Prezes radia mówi, że w związku z tym pismem dokonał analizy jak wynajem na rzecz Rady Miasta wygląda cenowo w porównaniu z kilkoma innymi lokalizacjami w mieście i okazało się, że pomieszczenia w willi są wynajęte poniżej ceny rynkowej.

- Ale ja nie chcę tego wynajmować, nie chodzi mi o pieniądze - zastrzega prezes Przemysław Tejkowski i przypomina, że dawniej w willi w al. Pod Kasztanami mieściła się księgowość radia, a obecnie spółka chce ją znów zagospodarować dla siebie.

Tejkowski mówi również, że informacja o tym, że radio zamierza zakończyć wynajem pomieszczeń została przekazana do miasta odpowiednio wcześniej, bo prawie pół roku przed czasem. Pierwotny termin zakończenia umowy, które miało nastąpić końcem grudnia został natomiast przedłużony.

- Twierdzą, że mogą nie zdążyć, więc poszliśmy na rękę i na prośbę Urzędu Miasta przedłużyliśmy umowę o trzy miesiące do końca marca - mówi Przemysław Tejkowski. - To zupełna dobra wola z naszej strony i żadna złośliwość.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4