Mieszkańcy będą mogli zgłosić swoją uchwałę. Wystarczy 300 osób

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 22 listopada 2019

Fot. Karol Woliński

Już niedługo mieszkańcy Rzeszowa będą mogli mieć możliwość wyjścia z inicjatywą uchwałodawczą i przedstawienia projektu uchwały przed Radą Miasta. Wszystko to w związku ze znowelizowanymi przepisami ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z nimi w trwającej kadencji samorządu w celu zwiększenia udziału obywateli w życiu publicznym mają oni możliwość występowania z taką inicjatywą do organów stanowiących. W przypadku stolicy Podkarpacia do Rady Miasta Rzeszowa.

W poprzednich latach tego typu inicjatywy nie były niezgodne z prawem, ale zależało to od dobrej woli władz samorządu i umieszczeniu takiego zapisu w statucie organu stanowiącego. Teraz samorządy muszą obowiązkowo wpisać inicjatywę uchwałodawczą mieszkańców do statutu danej jednostki samorządowej, co w przypadku Rzeszowa stało się już kilka miesięcy temu. Teraz miejscy urzędnicy przygotowują zasady funkcjonowania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, radni dyskutowali nad szczegółowymi zasadami wnoszenia inicjatyw uchwałodawczych. Z ustawy o samorządzie gminnym wynika, że w mieście powyżej 20 tys. mieszkańców (a takim jest oczywiście Rzeszów) z inicjatywą uchwałodawczą może wystąpić grupa co najmniej 300 mieszkańców. Projekt uchwały w ramach takiej inicjatywy może dotyczyć kwestii pozostających w zakresie Rady Miasta z wyłączeniem spraw, dla których ustawy zastrzegają wyłączność dla prezydenta (np. uchwała budżetowa).

Za przygotowanie inicjatywy uchwałodawczej czyli stworzenie projektu uchwały, jego promocję oraz zbieranie podpisów ma odpowiadać komitet, który musi składać się minimalnie z 15 mieszkańców. Na złożenie wniosku rozpoczynającego procedurę inicjatywy uchwałodawczej do przewodniczącego Rady Miasta, komitet ma 90 dni od czasu jego powstania. Następnie projekt trafia do prezydenta w celu sprawdzenia kwestii formalnych, a po zaakceptowaniu, do właściwej komisji Rady Miasta celem zaopiniowania.

Uchwała na razie do poprawki. Chodzi o sposób przygotowania projektu obywatelskiego

Ostatecznie uchwała dotycząca zasad obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej nie została przez radnych przegłosowana. Na razie trafiła do jednej z komisji Rady Miasta celem dalszego opiniowania w związku z wątpliwościami przedstawionymi przez część radnych, w tym przewodniczącego Andrzeja Deca. Chodziło tutaj o kwestię samego sposobu przygotowania projektu uchwały, ponieważ według zaproponowanych przez ratusz zasad, treść obywatelskiego projektu po złożeniu wniosku nie może się zmienić. Zdaniem Andrzeja Deca może to prowadzić w konsekwencji do procedowania projektów zawierających nieprawidłowości, co doprowadzi do tego, że uchwała może nie zostać podjęta z powodu kwestii formalnych.

- Mieszkańcy podczas tworzenia projektu uchwały mogą popełnić jakieś błędy formalne, a moim zdaniem racjonalne byłoby stworzenie dwuetapowego procesu. Komitet, który zebrał podpisy przedkładałby nam wstępny projekt uchwały, a następnie urząd lub biuro rady zweryfikowałyby czy nie zawiera ona błędów formalnych, a nawet mógłby podpowiedzieć jak lepiej skonstruować jej kształt - stwierdził Andrzej Dec podkreślając, że poprawki wprowadzone w projekcie obywatelskim nie byłyby oczywiście obligatoryjne i komitet zgłaszający projekt nie musiałby ich uwzględniać gdyby stwierdzono, że zbytnio ingerują w treść i uzasadnienie uchwały.

Wniosek o skierowanie projektu uchwały do komisji celem jej poprawienia poparli radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Ja bym zaproponował aby w uchwale zapisać, że komitet zgłaszający inicjatywę uchwałodawczą ma możliwość konsultacji projektu uchwały z biurem rady czy miejskim prawnikiem, tak aby faktycznie wyeliminować możliwe błędy formalne - powiedział Robert Kultys zaznaczając, że komitet uchwałodawczy ma oczywiście możliwość konsultacji projektu z prawnikiem na własną rękę.

Za skierowaniem projektu uchwały dotyczącego zasad przeprowadzania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej do dalszej analizy w komisji, głosowało 11 radnych, przeciwko było 10.

Jak widać, w opinii większości radnych zasady tej inicjatywy należy jeszcze poprawić. W takiej sytuacji na możliwość zgłoszenia swojego projektu uchwały do Rady Miasta Rzeszowa, mieszkańcy Rzeszowa jeszcze trochę poczekają.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4