Zakończył się 06. Festiwal Nowego Teatru. Kto został zwycięzcą? FOTO i FILM

KATEGORIA: KULTURA / 8 grudnia 2019

Kadr ze spektaklu „Staff only”.
Fot. Paweł Bialic

06. Festiwal Nowego Teatru dobiegł końca. Po obejrzeniu siedmiu konkursowych spektakli, komisja przyznała główną nagrodę imienia Joanny Puzyny-Chojki w wysokości 6 tys. zł dla spektaklu „Staff only” w reżyserii Katarzyny Kalwat, pokazany przez Biennale Warszawa. - Za najpełniejsze oddanie idei Nowego Teatru sformułowanej przez Joannę Puzynę-Chojkę oraz myśli przewodniej tegorocznej edycji Festiwalu „Ja i/czy wspólnota” – tak brzmiało uzasadnienie zwycięstwa teatru z Warszawy. Nagrodę w imieniu całego zespołu odebrała jedna z aktorek „Staff only”– Ifi Ude, która nie kryła wzruszenia i radości związanej ze zwycięstwa.

Jury dziennikarskie swoje wyróżnienie przyznało także sztuce „Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna” w reżyserii Piotra Ratajczaka w wykonaniu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie za „inteligentne i życzliwe przypomnienie, że prowincja to stan świadomości, a nie miejsce na mapie oraz za zwrócenie uwagi na siłę wspólnoty, która bierze się z siły jednostki w teatrze i poza nim”.

Spektakl „Idioci” Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi w reżyserii Marcina Wierzchowskiego zdobył nagrodę publiczności. Rzeszowscy widzowie oddali na tę sztukę największą liczbę głosów – 1240. Teatrowi z Łodzi oprócz statuetki przyznano również nagrodę finansową w wysokości 6 tys. zł.

Poszczególne spektakle konkursowe uzyskały następującą ilość punktów:

- 711 „Jak ocalić świat na małej scenie?”

- 726 „Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna”

- 841 „Śmierć w Wenecji czyli czego najbardziej żałują umierający”

- 842 „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”

- 998 „Mistrz i Małgorzata”

- 1038 „Staff Only”

W wydarzeniu wzięli udział artyści z całej Polski, w tym - po raz pierwszy w historii - również teatry niezależne. W programie spotkań odbyło się około 20 wydarzeń artystycznych. Uroczystość wręczenia nagród oraz cały festiwal podsumował dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara, który już zapowiedział kolejną edycję Festiwalu Nowego Teatru. Festiwal zakończył się w czwartek późnym wieczorem.

Zapraszamy do obejrzenia naszej wideorelacji z finału 06. Festiwalu Nowego Teatru. A w niej: rozmowa z Janem Nowarą pomysłodawcą FNT, dyrektorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Tomaszem Domagałą krytykiem teatralnym i kuratorem nurtu głównego FNT oraz z Ifi Ude aktorką zwycięskiego spektaklu „Staff only”.

Kam.

Patron - jeden z głównych sponsorów Festiwalu Nowego Teatru organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

FOTORELACJA: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4