Co zrobić ze zużytym sprzętem AGD? Niestety z domu już go nie odbiorą

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 17 stycznia 2020

Fot. Pixabay.com

- Co mam zrobić ze starą lodówką, która nie nadaje się już do użytku? - pyta pan Andrzej, mieszkaniec Rzeszowa. - Nie chcę wyrzucać jej na śmietnik, bo wiem, że tak nie powinno się robić, ale widzę, że obok śmietnika pod moim blokiem co chwilę pojawiają się jakieś zużyte sprzęty AGD. Ludzie wynoszą je chyba pod osłoną nocy, tak samo jak meble. Potem takie lodówki czy telewizory tygodniami stoją coraz bardziej dewastowane przez różnych „zbieraczy”. Tyle się mówi o ekologii, ale chyba powinno to być zorganizowane inaczej. Ponoć firma, która odbierała taki sprzęt z domów przestała świadczyć takie usługi. To co mają zrobić mieszkańcy?

Sprawdziliśmy. Okazuje się, że od tego roku mieszkańcy Rzeszowa mogą bezpłatnie zutylizować zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne tylko w punktach odbioru MPGK Rzeszów przy ul. Ciepłowniczej oraz al. Sikorskiego. W poprzednim roku żeby oddać elektrośmieci bezpłatnie rzeczywiście wystarczyło zamówić taki wywóz i odpady zabierała firma, która świadczyła tego typu usługę dla miasta. Oprócz tego w każdą pierwszą sobotę miesiąca była możliwość oddania elektrośmieci obok hipermarketów B1 przy al. Witosa oraz E. Leclerc przy al. Rejtana.

Jak tłumaczy rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki, ratusz nie dogadał się z firmą, która dotychczas odpowiadała za odbiór elektrośmieci od mieszkańców oraz organizowała punkty odbioru odpadów przy hipermarketach.

- Firma, która się tym zajmowała wypowiedziała nam umowę na świadczenie tych usług. Od 1 stycznia mieszkańcy mogą wywieźć tego typu odpady do punktów przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego, które prowadzi MPGK. Odbiór tych odpadów odbywa się we wtorki, czwartki i soboty w każdym tygodniu - mówi Maciej Chłodnicki.

Oprócz tego, jak zaznacza rzecznik prezydenta, dwa razy do roku odbywa się odbiór śmieci wielkogabarytowych i wtedy również będzie można oddać duży sprzęt AGD (pralki, lodówki, zmywarki, kuchenki elektryczne). Należy również dodać, że w przypadku zakupu nowego sprzętu elektrycznego z przeznaczeniem dla gospodarstwa domowego, sprzedawca ma obowiązek nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu tego samego typu. Dodatkowo sklepy wielkopowierzchniowe przyjmują małogabarytowe elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Można to też zrobić przynajmniej części sklepów jednej z najpopularniejszych sieci handlowych.

Część mieszkańców może nie być zadowolona w związku z koniecznością transportu zużytego sprzętu elektrycznego do punktów MPGK, tym bardziej jeżeli znajdują się one z dala od miejsca zamieszkania, a nie każdy przecież dysponuje samochodem. Niektórzy próbują więc wyrzucić elektrośmieci z innymi odpadami, co oczywiście nie jest zgodne z prawem i grozi za to mandat w wysokości 5 tys. zł. Często jednak trudno znaleźć osobę odpowiedzialną za podrzucenie na śmietnik „prezentu” w postaci np. starego telewizora.

W sytuacji gdy nie każdy jest w stanie wywieźć zużyty sprzęt AGD do punktów MPGK, to czekanie na odbiór elektrośmieci odbywający się dwa razy do roku też raczej jest uciążliwym wyjściem. Gdzieś trzeba byłoby przetrzymać takie elektrośmieci. Może więc rozwiązaniem było ustanowienie większej liczby stałych punktów odbioru elektroodpadów na terenie miasta, np. na każdym większym osiedlu?

Jak zaznacza Maciej Chłodnicki, miasto ma planie uruchomienie w tym roku dodatkowych punktów, w których będzie można oddać zużyty sprzęt elektroniczny.

- Chcemy w tym roku uruchomić tego typu punkty odbioru elektrośmieci i planujemy aby powstały one w okolicach kilku hipermarketów funkcjonujących na terenie Rzeszowa - twierdzi rzecznik prezydenta.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4