Nowy dyrektor Elektrociepłowni PGE EC o inwestycjach i ochronie powietrza nad Rzeszowem

KATEGORIA: GOSPODARKA / 17 lutego 2020

Paweł Majewski, dyr. PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.
 

Rozmowa z Pawłem Majewskim, nowym dyrektorem PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

Czytaj Rzeszów: Od stycznia jest Pan dyrektorem PGE Energia Ciepła w Rzeszowie? Jakie ma Pan plany na najbliższe miesiące?

- Oddział, którym kieruję, reprezentuje Linię Biznesową Ciepłownictwo Polskiej Grupy Energetycznej, zatem moimi priorytetami będą kwestie związane z rozwojem lokalnego rynku ciepła, a także poprawą efektywności działań. Znam problemy ciepłownictwa, przez wiele lat zarządzałem firmą ciepłowniczą i zamierzam wykorzystać doświadczenia w swojej obecnej pracy. Nasza firma rozpoczęła już w Rzeszowie działania, aby do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączać nowych odbiorców. Pod koniec zeszłego roku zawarliśmy umowę w tym zakresie z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Dzięki temu kilkanaście tysięcy rzeszowian będzie mogło korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej w nowo podłączonych budynkach. Przełoży się to na poprawę jakości powietrza w Rzeszowie i całym regionie.

Czym się charakteryzuje rzeszowski rynek ciepła i energii elektrycznej na tle innych miast?

- Wiele problemów, z którymi mierzą się ciepłownie w innych miastach, tu zostało rozwiązanych poprzez budowę bloku gazowo-parowego czy bloku silnikowego, czyli poprzez zmianę miksu paliwowego i przejście w kierunku paliw niskoemisyjnych. Jesteśmy teraz jedną z najnowocześniejszych firm tego typu w Polsce. Główną rolę odgrywa w tym nowa Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), która produkuje w Rzeszowie ekologiczne ciepło i energię elektryczną wykorzystując do tego zmieszane odpady komunalne oraz pozostałości po sortowaniu odpadów z selektywnej zbiórki.

Czy jednak lokalizacja takiej spalarni śmieci w dużym mieście, co przyznajmy jest bardzo częste w Europie, rzeczywiście jest korzystna?

- Jak najbardziej tak. Taka lokalizacja daje konkretne pozytywne rezultaty: zmniejsza się dystans związany z transportem odpadów, a przy okazji architektonicznie ciekawa i nowoczesna bryła budowli dobrze komponuje się z otoczeniem. Ale przede wszystkim ogranicza się długość ciepłociągów dostarczających ciepło do miejskiej sieci. W przypadku lokalizacji takiej instalacji poza miastem, praktycznie niemożliwe byłoby wykorzystanie ciepła, a więc efekt ekologiczny byłby zdecydowanie mniejszy. Poza tym Instalacja ITPOE jest nowoczesnym obiektem, który dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych urządzeń do oczyszczania spalin spełnia najostrzejsze unijne wymagania w zakresie norm ochrony środowiska.

A dla zwykłych mieszkańców jaka jest korzyść ze spalarni ulokowanej w mieście?

- Poprzez odzysk energii zgromadzonej w odpadach instalacja ITPOE jest w stanie zapewnić 100 proc. zapotrzebowania mieszkańców przyłączonych do sieci ciepłowniczej Rzeszowa na ciepłą wodę użytkową. Jak wiadomo, coraz powszechniejszy dostęp do gotowej ciepłej wody użytkowej jest bardzo ważnym elementem zwiększania komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Niweluje to zagrożenia wybuchem gazu lub zatruciem tlenkiem węgla w przypadku niesprawnych indywidualnych instalacji gazowych i wentylacyjnych. Dbamy zatem o bezpieczeństwo rzeszowian.

Warto też podkreślić, że odzyskiwanie energii z odpadów pozytywnie wpływa na ekosystem całego Podkarpacia. Przetworzenie odpadów eliminuje ich składowanie, a dodatkowo pozyskujemy z nich ciepło i energię elektryczną, co ogranicza zużycie węgla i gazu oraz przyczynia się do poprawy jakości powietrza w regionie. Ten bilans powoduje, że ciepło produkowane przez ITPOE jest bardzo ważnym elementem walki o niską emisję.

Dla niektórych mieszkańców jednak słowo „spalarnia” to nadal spalarnia – brzmi groźnie. Czy Wasza technologia dobrze chroni powietrze nad Rzeszowem przed pyłami i związkami niebezpiecznymi?

- Bezpieczeństwo mieszkańców było najważniejszym założeniem przy projektowaniu instalacji. Spalarnia w Rzeszowie jest jedną z najnowocześniejszych i jak powiedziałem, podlega restrykcyjnym normom środowiskowym. Wykorzystaliśmy bezpieczną technologię powszechnie stosowaną w Europie. Jest ona całkowicie neutralna dla środowiska, a także dla jakości powietrza, którym oddychamy. Sam proces termicznej utylizacji oraz różnorodne systemy oczyszczania spalin zapewniają, że to, co opuszcza ITPOE, nie zagraża otoczeniu i jest też dodatkowo bez przerwy monitorowane i rejestrowane. Co warto podkreślić, cały proces technologiczny spalania odbywa się w sposób bezzapachowy. Do instalacji trafiają odpady komunalne nienadające się do segregacji, a dzięki najnowocześniejszej technologii w bezpieczny dla środowiska sposób produkujemy z nich energię i ciepło. Zatem z naszej strony to dbałość nie tylko o jakość powietrza, ale także o bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców.

Od zeszłego roku organizujecie Państwo dla młodzieży wycieczki edukacyjne do spalarni. Czy chodzi tu po prostu o zapoznanie mieszkańców z funkcjonowaniem instalacji, czy kryje się za tym jakaś głębsza treść edukacyjna?

- Instalacja ITPOE jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym poruszającym tematy segregacji odpadów, a także czystego powietrza. W ramach Dnia Otwartego oraz organizowanych przez nas warsztatów i wycieczek dla młodzieży, tylko w zeszłym roku odwiedziło instalację prawie 2000 osób. Podczas spotkań edukacyjnych przekazujemy wiedzę na temat kogeneracyjnego sposobu wytwarzania energii i ciepła, zagospodarowania odpadów komunalnych i budujemy świadomość przyszłej odpowiedzialności za jakość powietrza i środowiska. To właśnie młodzi ludzie będą niebawem odpowiadać za jakość życia i dlatego warto, aby mieli jak najlepszą wiedzę o ekologii. Dzień Otwarty, realizowany tego samego dnia we wszystkich spółkach i oddziałach należących do PGE Energia Ciepła jest unikalną okazją w roku, kiedy mieszkańcy Rzeszowa mogą zwiedzić elektrociepłownię i poznać proces produkcji ciepła i energii elektrycznej. Już dziś zapraszam do odwiedzenia nas 13 czerwca.

Jakie jeszcze inne działania dla mieszkańców planuje PGE Energia Ciepła w Rzeszowie?

- PGE Energia Ciepła angażuje się w działania związane ze sportem amatorskim. Pod koniec zeszłego roku wsparliśmy Klub Sportowy KORONA Rzeszów, który organizuje zajęcia, treningi oraz zawody sportowe dla 120 dzieci z osiedla Załęże. W ramach ogólnopolskiego programu PGE Energia Ciepła „Dzielimy się ciepłem” w 2019 roku pomogliśmy beneficjentom programu: Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, Stowarzyszeniu NIE DAJ SIĘ! oraz Rzeszowskiemu Stowarzyszeniu Ochrony Zwierząt prowadzącemu schronisko dla zwierząt „Kundelek”. Nasza pomoc polegała na przekazaniu im wsparcia finansowego, w celu pokrycia rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Mamy zamiar kontynuować program w kolejnych latach. Będziemy się także starali angażować w działania o charakterze kulturalnym w Rzeszowie.

Dziękujemy za rozmowę.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4