Budowa „Łukasiewicza” zgodnie z planem. Umowa na ekspozycje we wrześniu

KATEGORIA: EDUKACJA / 12 marca 2020

Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Nauki
Fot. Pracownia F11

Trwają prace projektowe dotyczące realizacji Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, które ma powstać w podrzeszowskiej Jasionce w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena. Umowa na budowę obiektu została podpisana we wrześniu zeszłego roku, a całkowity koszt prac budowlanych ma wynieść 49,4 mln zł.

Inicjatorem powstania „Łukasiewicza” jest Samorząd Województwa Podkarpackiego, a za sam proces inwestycyjny odpowiada Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Według zastępcy dyrektora WDK Tomasza Michalskiego, który nadzoruje realizację centrum, wszystkie działania dotyczące budowy obiektu idą zgodnie z planem.

- W tym momencie ku końcowi zbliżają się prace związane z wykonaniem dokumentacji projektu. Następnie konieczne będzie uzyskanie na podstawie projektu pozwolenia na budowę i przewidujemy, że stanie się to do końca czerwca. Chcemy aby wykonawca wszedł na plac budowy w lipcu tego roku - mówi Tomasz Michalski.

Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Nauki
Fot. Pracownia F11

Za budowę Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” odpowiada firma Warbud. Będzie to 4-kondygnacyjny (jedna kondygnacja podziemna), częściowo podpiwniczony budynek o wysokości do 19,5 m. Jego całkowita powierzchnia wyniesie 6 tys. 560 metrów kwadratowych, w tym ponad 3 tys. m kw. będzie stanowić powierzchnia wystawiennicza. W centrum docelowo ma pracować 50 osób, na co składać będą się animatorzy odpowiedzialni za ekspozycje, laboranci oraz pracownicy obsługi technicznej.

Głównym celem działalności centrum ma być zachęcanie do aktywności naukowej. Jednym z motywów przewodnich funkcjonowania tej instytucji będzie lotnictwo czyli inteligentna specjalizacja Podkarpacia. Znajdą się tam m.in. eksponaty mówiące o historii lotnictwa oraz elementy dotyczące branży lotniczej w regionie. Oprócz tego zwiedzający Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” będą mieli okazję podziwiać wystawy dotyczące człowieka i jego zmysłów, a także kwestii mówiących o pięknie przyrody i konieczności ochrony środowiska.

Samych ekspozycji w „Łukasiewiczu” ma być ponad 200, z czego zdecydowana większość znajdzie się oczywiście w środku obiektu, a mniejsza na zewnątrz. Powstanie też wystawa mobilna, z którą pracownicy centrum będą mogli odwiedzać podkarpackie szkoły. Na zakup ekspozycji Wojewódzki Dom Kultury chce przeznaczyć około 28 mln zł.

Na ten moment, jak mówi nam Tomasz Michalski, trwa postępowanie przetargowe w trybie dialogu konkurencyjnego. Firmy, które są zainteresowane dostarczeniem ekspozycji do PCN „Łukasiewicz” składają wnioski o zakwalifikowanie się do postępowania przedstawiając swój dorobek oraz wstępny zakres spełnienia wymagań dotyczących opisu zamówienia. Następnie dojdzie do rozmów dotyczących szczegółów tego, co znajdzie się na wystawach w centrum nauki.

- Po wskazaniu firm, które zakwalifikują się do postępowania przetargowego będzie prowadzony dialog konkurencyjny, w ramach którego mają zostać określone szczegóły oraz rozwiązania dotyczące realizacji ekspozycji. Po wyborze konkretnych rozwiązań trzeba będzie dokonać ich wyceny. Planujemy podpisanie umowy na dostawę ekspozycji we wrześniu tego roku - twierdzi zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” ma przyjąć pierwszych zwiedzających w 2022 roku.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4