Rzeszowscy studenci uczą się w domu. Ruszają zdalne zajęcia

KATEGORIA: EDUKACJA / 20 marca 2020

Fot. Andrew Neel/unsplash.com

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, uczelnie wyższe nie mogą prowadzić klasycznych zajęć ze studentami. Dotyczy to kształcenia na studiach I stopnia, II stopnia, jednolitych magisterskich, doktoranckich, a także szkół doktorskich oraz zajęć na kursach i szkoleniach organizowanych w ramach uczelni, studiach podyplomowych lub w innych formach. Prowadzący sięgają więc po kształcenie zdalne. W ten sposób ograniczone zostaną negatywne skutki czasowego zawieszenia zajęć i opóźnień w realizacji programu. Rzeszowskie uczelnie również wprowadziły już zdalne nauczanie.

- Zajęcia dydaktyczne nadal się odbywają i są obowiązkowe, tyle, że zmienia się forma ich realizacji: z metod tradycyjnych na metody online – informuje komunikat ogłoszony przez dr. Wergiliusza Gołąbka, rektora Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Czym są zajęcia zdalne? Prowadzący, wykorzystując wszelkie dostępne środki komunikacji, dzielą się ze studentami materiałami dydaktycznymi, które ci przerabiają w domu. To od wykładowców zależy jaką drogę komunikacji wybiorą: e-mail, Skype, Facebook, platformy e-learningowe lub wszelkie inne internetowe komunikatory. Politechnika Rzeszowska już prężnie korzysta z wirtualnych metod przekazywania wiedzy. Samorząd Studencki regularnie kontaktuje się ze studentami, aby wspólnie móc dopracować funkcjonowanie e-nauki. Wszelkie nieścisłości i niewiadome związane ze zdalnymi zajęciami, na bieżąco zostają zgłaszane władzom uczelni i wyjaśniane.

– Prowadzący bardzo szybko przystąpili do realizacji e-zajęć i my jako samorząd studencki bardzo to doceniamy – mówi przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej Michał Klimczyk. – Sprawne funkcjonowanie takiego nauczania to przede wszystkim dobra współpraca pomiędzy wykładowcami i studentami.

Uniwersytet Rzeszowski rozpocznie prowadzenie zajęć w formie zdalnej od poniedziałku 23 marca. Zajęcia dydaktyczne realizowane w formie zdalnej rozliczane będą jako przepracowane zgodnie z harmonogramem studiów. Nauczyciele akademiccy, w trakcie zawieszenia zajęć, mogą oceniać realizację treści programowych przez studentów. Do ocen można wykorzystywać, pocztę mailową, dostępne studentom platformy e-learningowe lub nawet połączenia telefonicznie. O sposobie i terminie zaliczenia zajęć dydaktycznych decyduje prowadzący w uzgodnieniu ze studentami.

Zdalne prowadzenie zajęć jest sytuacją nową zarówno dla władz uczelni w Polsce jak i samych studentów. Nie wiadomo jak długo placówki oświaty pozostaną zamknięte. Taka forma prowadzenia zajęć jest w tej chwili najlepszym rozwiązaniem, bo dzięki e-wykładom studenci będą mogli na bieżąco poznawać materiał, nie musząc odrabiać zajęć w innym terminie. Warto pamiętać, że te ograniczenia wprowadzono ze względu na bezpieczeństwo. Wolne od szkoły i uczelni, nie oznacza wakacji, dlatego bądźmy rozsądni. Niech będzie to czas na odpoczynek i naukę w domu.

Kam.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4