Wspólna akcja produkcji przyłbic ochronnych dla personelu medycznego

KATEGORIA: GOSPODARKA / 28 marca 2020

Fot. Podkarpackie Centrum Innowacji

To wspólna inicjatywa podkarpackich firm, innowatorów i naukowców tworzących Regionalny Ekosystem Innowacji i Startupów, którzy przystąpili do ogólnopolskiej akcji związanej z produkcją przyłbic medycznych. Pierwsza partia wyrobów już powstała w pracowniach ProtoLabu w Podkarpackim Centrum Innowacji.

– Jest to reakcja na sygnały personelu medycznego naszego województwa, którą śledzimy w Internecie. Obserwujemy sytuację, iż podobne akcje związane z produkcją przyłbic dla lokalnych placówek medycznych odbywają się w wielu miastach naszego kraju. Chcemy do działania włączyć całe Podkarpacie – mówi Paweł Wasilewski, dyrektor Klastra IT.

Przyłbice są produktami jednorazowego użytku, więc zapotrzebowanie na nie jest ogromne. – To potrzebna inicjatywa. Swoje potrzeby zgłaszają lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy medyczny. Cieszę się że Regionalny Ekosystemu Innowacji i Startupów w PCI podjął szybkie i sprawne działanie jako swoisty pomost między światem nauki, medycyny i biznesu – mówi prof. dr hab. n. med. Sławomir Snela, prezes zarządu Klastra „Technologia w Medycynie TECHNOMED”.

W szerokiej grupie, która już rozpoczęła produkcję przyłbic ochronnych znajdują się firmy, klastry, instytucje z otoczenia biznesu, startupy i przedstawiciele nauki.

– Organizacje te na co dzień tworzą Regionalny Ekosystem Innowacji i Startupów. Jesteśmy jednym ze skutecznych facylitatorów tej akcji, gdyż szybko i sprawnie przekazujemy potrzebne informacje dotyczące produkcji przyłbic, łączymy ze sobą poszczególne podmioty, znajdujemy możliwości wsparcia produkcji, koordynujemy wspólne działania – mówi Sławomir Olejnik, dyrektor zarządzający ds. Rozwoju PCI.

W Podkarpackim Centrum Innowacji trwa produkcja przyłbic ochronnych dla personelu medycznego w oparciu o własne drukarki 3D. Do współpracy zgłaszają się osoby indywidualne i organizacje. W efekcie powstała swoista koalicja produkcyjna.

– Nasza grupa posiada na dzień dzisiejszy 32 drukarki 3D gotowe do druku. Możliwości są jednak ograniczone. Dlatego na bieżąco poszukiwane są firmy, jak i osoby prywatne posiadające drukarki 3D, które chcą się włączyć w akcję drukowania osłon dla personelu medycznego – mówi Rafał Cencora z firmy Huge Tech.

Przedstawiciele Regionalnego Ekosystemu Innowacji i Startupów podkreślają, że posiadają możliwości produkcyjne. Proszą jednak o przekazanie potrzebnych komponentów: filamentów PET-G, folii typu PET czy gumek montażowych.

– Jest realna szansa na wsparcie tej inicjatywy w postaci zbiórki środków. Dla wszystkich zainteresowanych uruchomiliśmy specjalną akcję pod adresem: Rzeszów dla medyków mówi Rafał Cencora. Akcja dostępna jest na zrzutka.pl.

Osoby i firmy zainteresowane dołączeniem do akcji otrzymają niezbędną informację poprzez kontakt z Bartoszem Jadamem, dyrektorem PCI ProtoLab (tel. 507 836 550, mail: b.jadam@pcinn.org).

Red.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

   

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4