Dziś świętujemy 70-lecie komunikacji miejskiej. Zobaczcie stare zdjęcia!

KATEGORIA: FOTORELACJE / 29 września 2018

Trwają obchody 70-lecia komunikacji miejskiej w Rzeszowie. O szczegółach sobotniego pikniku, jaki został zorganizowany w związku z tym jubileuszem piszemy TUTAJ.

W ciągu tych 70 lat miejska firma przewozowa kilka razy zmieniała strukturę organizacyjną. Od powstania w 1948 r. przez pierwsze 10 lat była to Miejska Komunikacja Samochodowa. Od 1958 r. przekształcono ją w Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. W latach 90. firma wraz z kilkoma innymi miejskimi przedsiębiorstwami (MPWiK, MPEC, MZBM) weszła w skład spółki Rzeszowska Gospodarka Komunalna. W roku 2008 MPK ponownie usamodzielniło się i odtąd funkcjonuje jako odrębna spółka. Rok później nastąpiło też oddzielenie funkcji organizatora transportu, którą przejął utworzony Zarząd Transportu Miejskiego, od operatora jakim pozostało MPK. W ciągu całego okresu istnienia komunikacji miejskiej, przez firmę przewozową przewinęło się ponad 900 autobusów wielu typów. Obecnie MPK dysponuje ponad 200 autobusami. Sukcesywnie wycofywane są najstarsze wozy. Niedługo pojawią się pierwsze autobusy elektryczne. W planach jest zakup przez miasto kolejnych kilkudziesięciu pojazdów.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu zapraszamy Państwa do obejrzenia galerii starych zdjęć przedstawiających w wielkim skrócie historię rzeszowskiej komunikacji. Są tam pojazdy i ludzie, którzy pracowali w MPK: kierowcy, konduktorzy, mechanicy... Może rozpoznacie na nich kogoś ze swoich bliskich lub znajomych?

Prezentowane fotografie pochodzące m.in. z archiwum MPK oraz prywatnych zbiorów pracowników firmy, zostały zgromadzone i wykorzystane przez Pana Piotra Gila na potrzeby publikacji książki pod tytułem „Historia komunikacji miejskiej w Rzeszowie”, Rzeszów 2008. Obecnie zbiór fotografii został przekazany do Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji, którego jednym ze statutowych celów jest kolekcjonowanie informacji, pamiątek i zabytków związanych z transportem publicznym w województwie podkarpackim, Polsce i na świecie.

Więcej historycznych fotografii można znaleźć na fanpage'u „Historia rzeszowskiej komunikacji miejskiej” na Facebooku: https://www.facebook.com/HistoriaRKM/

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4