Forum Europa-Ukraina oraz Targi Wschodnie otwarte. Potrwają do piątku

KATEGORIA: FOTORELACJE / 24 stycznia 2019

XII Forum Europa-Ukraina połączone z III Targami Wschodnimi zostały w czwartek zainaugurowane w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezes zarządu fundacji Instytutu Studiów Wschodnich Jerzy Bochyński oraz wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Oleg Dubish. Forum Europa – Ukraina oraz Targi Wschodnie potrwają do piątku, kiedy to również odbędzie się forum dotyczące współpracy Polsko-Słowackiej.

- Cieszymy się, że przez te dwa dni na Podkarpaciu mamy wydarzenia międzynarodowe, które wchodzą w formułę gospodarczą i polityczną. Forum jest wydarzeniem znaczącym dla Europy i Ukrainy, ale także dla Polski i Podkarpacia. Bardzo ważna jest dla nas III edycja Targów Wschodnich. To one sprawiają, że te wszystkie rozmowy o gospodarce, polityce, samorządności zyskują konkretny wymiar. One w praktyce ukazują współpracę - mówił marszałek Władysław Ortyl otwierając Targi Wschodnie i Forum.

- Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w targach, które towarzyszą forum. Mam nadzieję, że będzie to doskonałe miejsce, aby nawiązywać wzajemne relacje o charakterze gospodarczym, wymieniać się doświadczeniem, ale także, aby kreować naszą wspólną przyszłość. W tych bowiem relacjach nasze województwo i nasi sąsiedzi z Ukrainy mamy ogromne doświadczenie, którym chętnie będziemy się dzielić. Życzę owocnych dni - powiedziała z kolei wojewoda Ewa Leniart.

- Otwieramy dziś i forum i targi. To już trzecia edycja targów. W pierwszej edycji mieliśmy niespełna sześćdziesięciu wystawców, a teraz mamy ponad 120 przedsiębiorców, którzy tu w Rzeszowie chcieli się zaprezentować. Życzę, aby forum przełożyło się dobre kontakty i rozwój dalszego biznesu - mówił Jerzy Bochyński, prezes Instytutu Studiów Wschodnich.

- Bardzo mi miło powitać Państwa w imieniu ukraińskich organizatorów Forum. Bardzo się cieszę, że możemy się tu spotkać. To okazja, żeby nie tylko rozmawiać o współpracy, ale także zaprosić do konkretnych spotkań z wystawcami. To dla nas wszystkich najlepsza okazja, żeby się poznać i zacząć współpracę – powiedział Oleg Dubish, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Gośćmi forum są politycy, w tym wicemarszałkowie Sejmu RP Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, członkowie rządu, a także dyplomaci, eksperci, naukowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele europejskich regionów i organizacji pozarządowych. Przez dwa dni goście forum wezmą udział w 30 panelach dyskusyjnych poświęconych sprawom gospodarczym, społecznym i politycznym.

Tekst i zdjęcia Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4