Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Rzeszowie

KATEGORIA: FOTORELACJE / 3 maja 2019

Fot. Paweł Bialic

Dzień 3 maja to państwowe Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja, a także obchodzone przez Kościół katolicki w Polsce Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To drugie zostało ustanowione po odzyskaniu niepodległości przez papieża Benedykta XV w 1920 r., a od 1925 r. po przeniesieniu na dzień 3 maja jest obchodzone w całej Polsce.

Dzisiejsze obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 9.30 właśnie uroczystościami religijnymi – mszą św. koncelebrowaną w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Następnie uroczystości w asyście kompanii honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych przeniosły się na Rynek pod pomnik gen. Tadeusza Kościuszki.

Tam odśpiewano hymn państwowy i podniesiono na maszt biało-czerwoną flagę. Odczytano również preambułę Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, prezydent Rzeszowa, samorządowcy, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

List od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego odczytał poseł na Sejm RP Wojciech Buczak.

- Gromadzimy się dziś na rzeszowskim Rynku by wspólnie świętować 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – aktu prawnego, który wprowadził nasz kraj do grona nowoczesnych państw. Państw dążących do suwerenności, niezależności i prawa do samodecydowania. Choć uchwalona w czasie gdy obce wpływy w naszym kraju były bardzo silne, gdy o naszym losie decydowały mocarstwa ościenne, dawała nadzieję na odbudowę silnego i wolnego państwa – powiedziała w czasie swojego wystąpienia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Odniosła się też do aktualnych wydarzeń. - Niebezpieczeństwem, które może nam zagrozić jest dobieranie nieprawdziwych uzasadnień do podejmowanych działań, wymierzanych także w społeczeństwo polskie. Aby omamić społeczeństwo używa się wielkich słów, mówiących o wartościach, równości czy tolerancji, używa się plotki, czy przeinaczenia. Dlatego trzeba nam zachować wstrzemięźliwość w formułowaniu sądów i trzeba reagować na nieprawdę. Państwo polskie zasługuje na to aby zbudować je poprzez porozumienie narodowe. Rzeczpospolita jest wreszcie na drodze do stworzenia ojczyzny odpowiadającej aspiracjom Polaków z dobrze prosperującą gospodarką, zabezpieczeniem interesu narodowego, dobrze funkcjonującym samorządem, uznaniem dla ideowego życia Polaków i właściwym miejscem Kościoła. Dzisiaj mamy wielką szansę, którą możemy wykorzystać tylko poprzez twórczą pracę. Każdy z nas ma prawo czuć się współgospodarzem swego kraju, ale jest także za ten kraj współodpowiedzialny. Dlatego tak potrzeba nam współdziałania – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- Tego dnia odnosimy się do bogatej historii polskiej państwowości i do naszych przodków, którzy swoim zaangażowaniem i pracą przyczyniali się do wielkości Rzeczypospolitej. To także dzień naszej dumy i wielkiego optymizmu, kiedy uroczyście demonstrujemy swoje przywiązanie do polskości i bogatych tradycji narodowych – mówił z kolei marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - Nie bez znaczenia w tym przypadku jest nasze członkostwo w Unii Europejskiej, którego piętnastą rocznicę obchodzimy właśnie w tym roku. Tych piętnaście lat w Unii, to dla nas okres niezwykle ważny, w którym udało nam się dokonać wielkiego skoku cywilizacyjnego. Dzień – 3 maja – przeżyjmy zatem radośnie, w towarzystwie naszych rodzin, przyjaciół, znajomych. Niech biało-czerwona flaga powiewająca na kamienicach naszych domów przypomina nam o naszej historii, o tym, kim jesteśmy i motywuje nas do wspólnej pracy na rzecz przyszłych pokoleń.

Następnie odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Złożono także wieńce oraz wiązanki kwiatów przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki oraz odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Uroczystości zakończyła defilada oddziałów wojska i innych służb mundurowych.

Red.

Fotogaleria: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4