Rekrutacja seniorów do drużyny rugby. W środę wieczorem przy ul. Starzyńskiego

KATEGORIA: SPORT / 10 października 2018

Rzeszowska drużyna rugby w obecnym kształcie
Fot. Materiały prasowe

Po udanej próbie budowy drużyn juniorskich (pisaliśmy o tym TUTAJ), klub Rugby Rzeszów podejmuje kolejną – wzmocnienie drużyny seniorów. Jak informuje klub, w Rzeszowie rugby istnieje od 8 lat, jednak dopiero od jednego, dwóch sezonów ludzie skupieni wokół rzeszowskiego rugby starają się budować drużynę w sposób profesjonalny. Klub współpracuje ze szkołami, prowadzi wiele akcji promocyjnych aby zakorzenić kulturę rugby w naszym mieście. Duże znaczenie ma pomoc sponsorów, których klub ciągle szuka.

Rekrutacja do drużyny seniorów zaplanowana jest w środę, 10 października 2018 r. o godzinie 20.15 na Orliku przy ul. Starzyńskiego 17 w Rzeszowie.

– Szukamy przede wszystkim ludzi z charakterem w wieku od 18 lat. W Rzeszowie jest wielu sprawnych facetów, którzy chodzą na siłownię, crossfit, ćwiczą kalistenikę na rzeszowskich street workoutach, jeśli brakuje im drużynowej rywalizacji i unikatowego team spirit to zapraszamy na rugby. Podobnie ludzie z doświadczeniem w sportach walki – mówi Kuba Sieradzki, jeden z trenerów klubu. – Najważniejszy jest jednak charakter, zaciętość i konsekwencja. Tymi cechami można nadrobić mankamenty fizyczne. Techniki i taktyki nauczymy.

Rugby jest niezwykle widowiskową grą drużynową, w której dwie 15 bądź 7 osobowe drużyny walczą ze sobą aby zdobywać punkty – poprzez przyłożenie jajowatej piłki na polu punktowym przeciwnika albo kopy na słupy (bramki). Podstawową zasadą jest zakaz podawania piłki do przodu. Sport ten jest niezwykle atrakcyjny dla oka, nawet stałe fragmenty gry jak młyn czy aut są niezwykle widowiskowe. Rugby jest sportem przeznaczonym w zasadzie dla wszystkich, w drużynie znajdzie się miejsce dla każdego temperamentu i każdej budowy ciała. Mogą trenować zarówno niscy jak i wysocy, grubi jak i chudzi.

– Gra ma wspólne korzenie z piłką nożną i jest wiele podobieństw jak choćby podobna wielkość boiska, ciągłość gry, mecz dzielony na połowy, występują stałe fragmenty gry. Na tym podobieństwa się kończą. Podstawową zasadą jest zakaz podawania piłki ręką do przodu. Nogą podajemy we wszystkich kierunkach. Zawodnika z piłką zatrzymuje się poprzez obalenie czyli tzw. szarżę. W rugby wykorzystywana jest siła, szybkość, zwinność, w zasadzie pracuje każdy mięsień oraz głowa. Głowa jest najważniejsza, bez myślenia, kreatywności, szybkiego podejmowania decyzji, nie ma nowoczesnego rugby – mówi Sieradzki.

Jak dodaje, klub ma aspiracje stworzenia mocnej drużyny w olimpijskiej odmianie rugby, tzw. siódemkach, a docelowo wystawienia drużyny w odmianie 15 osobowej – rugby union. - Wchodzimy z rugby do szkół aby szukać narybku do drużyny seniorskiej, a także przymierzamy się do powołania Podkarpackiego Związku Rugby, współpracujemy z innymi klubami i akademiami rugby oraz z Polskim Związkiem Rugby. Wszystko po to aby rugby na dobre zadomowiło się w Rzeszowie i województwie podkarpackim - kończy Sieradzki.

TRENINGI SĄ BEZPŁATNE

Wystarczy zwykły strój sportowy, na nogi najlepiej buty do gry na nawierzchni orlikowej tzw. turfy (zwykłe buty sportowe też mogą być). Treningi odbywają się 3 razy w tygodniu, również na boisku trawiastym. W miesiącach zimowych treningi prowadzone są pod dachem.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4