ZEMSTA i FAUST otworzą Festiwal Źródła Pamięci. Musicie to zobaczyć!

KATEGORIA: KULTURA / 26 września 2018

Kadr ze spektaklu "ZEMSTA" A. Fredro w reż. Pawła Aignera, zrealizowany dla Teatru Maska w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

W środę, 26 września startuje w Rzeszowie Festiwal dedykowany Józefowi Szajnie, Jerzemu Grotowskiemu i Tadeuszowi Kantorowi, czyli słynne Źródła Pamięci. Tradycją stało się już, że pierwszy dzień festiwalu to premiery spektakli rzeszowskich teatrów. W tym roku, w czasie ósmej edycji tego wydarzenia, zobaczymy aż dwie premiery w jednym dniu.

Jako pierwszy, o godz. 18.00, zaprezentuje się Teatr Maska premierą sztuki "ZEMSTA" Aleksandra Fredry, w reżyserii Pawła Aignera. Zapewne nikomu z Państwa nie trzeba przybliżać fabuły tej opowieści, która co jakiś czas przypomina nam się powracając chętnie w różnym czasie i w różnych inscenizacja na deskach wielu teatrów w Polsce. Temat jest wdzięczny - jeden zamek, dwa rody i wieczne spory, a w tle historia miłosna - i to nie jedna.

Kadr ze spektaklu "FAUST" Teatru Przedmieście, w reż. Anety Adamskiej.
Fot. Paweł Bialic

Potem o godz. 20.00 w swoje progi zaprasza Teatr Przedmieście na "FAUSTA". Teatr Ten, a konkretnie reżyserka Aneta Adamska ponownie sięga po wielką literaturę, po autorskiej interpretacji powieści Thomasa Manna "Józef i jego bracia" w spektaklu "Podróż" i po wznowieniu kultowego dramatu "Dybuk" Szymona An-skiego. Tym razem w jej interpretacji zobaczymy "FAUSTA" Johanna Wolfganga Goethego. Nie będzie to jednak klasyczna repertuarowa pozycja, ale jak zwykle sztuka przefiltrowana przez autorską wizję reżyserki.

Barbara Kędzierska

Reżyserzy: Paweł Aigner i Aneta Adamska opowiadają nam o tym co dla Państwa przygotowali. Pozwolili też uchylić rąbka tajemnicy, by zaostrzyć Państwa teatralne apetyty na ich najnowsze sztuki. Zapraszamy do obejrzenia VIDEO i uczestnictwa w Festiwalu Źródła Pamięci. Szajna-Kantor-Grotowski.

TUTAJ piszemy szczegółowo o programie Festiwalu Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4