Taka okazja w Rzeszowie tylko w poniedziałek. Ich warto zobaczyć...

KATEGORIA: KULTURA / 22 listopada 2018

Kadr ze spektaklu "KONIEC, POCZĄTEK - SOMA"
Fot. Sebastian Stankiewicz

Nie lubimy poniedziałków - to pewne. Poniedziałek rozpoczyna początek tygodnia pracy i kończy miły czas weekendu. Każdy z nas jednak może sobie nieco ubarwić ten niezbyt lubiany dzień tygodnia, czym? Może wyjściem do teatru na niekonwencjonalny spektakl. Jeżeli ktoś z Was ma właśnie taką potrzebę, to nadarza się doskonała okazja. Teatr Tańca O.DE.LA 26 listopada (właśnie w poniedziałek) wystąpi na deskach Teatru Maska, ze swoim ostatnim spektaklem "KONIEC, POCZĄTEK - SOMA".

Jeżeli nie mieliście Państwo do tej pory okazji poznać twórczości Teatru O.DE.LA, to warto wykorzystać pojawiającą się okazję. Na scenie aktorzy/tancerze opowiedzą nam historię o sobie, swoich przodkach, o przeszłości i współczesności. Jednak słowem będą się z nami dzielić oszczędnie, bo na pierwszym planie będzie ruch i taniec. Teatr O.DE.LA., to teatr przede wszystkim fizyczny. "SOMA", to ciało, ale nie w wymiarze fizycznym tak jak skóra, kości czy mięśnie, ale ciało w znaczeniu duchowym i psychicznym. Spektakl "KONIEC, POCZĄTEK - SOMA" poszukuje właśnie w obrębie cielesności odpowiedzi na pytania czym jest ciało niepodległe, czym jest wolność?

Niezwykłe jest to, jak wiele można wyczytać z historii opowiadanych ciałem, każdą jego częścią. Ta forma kontaktu z widzem stawia na pierwszym miejscu emocje. Słowa służą bohaterom spektaklu jedynie szczątkowo w opowiadaniu swoich historii, główny przekaz widź odczytuje w ich cielesności. Teatr ciała, ruchu i tańca, to specyficzny rodzaj sztuki i nie każdy go pokocha, ale każdy powinien sprawdzić czy drzemie w nim takie uczucie. Może się okazać, że nawet nie podejrzewaliśmy, iż taki rodzaj sztuki scenicznej przemawia do nas najmocniej.

Spektakl "KONIEC, POCZĄTEK - SOMA" miał swoją premierę 25 sierpnia 2018 r., w ramach pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE w Rzeszowie. Widzowie mogli wówczas przeżyć ciekawe doświadczenie, opowieść młodych ludzi czym dla nich jest niepodległość. Jak wolność zakodowana jest poprzez przodków - w ich ciałach, jak przemawia przez ich fizyczność dziś oraz jak czują i przeżywają tą wolność osobiście.

Zespół Teatru O.DE.LA po premierze spektaklu "KONIEC, POCZĄTEK - SOMA", 25 sierpnia 2018 r., w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE w Rzeszowie.
Fot. Sebastian Stankiewicz

Zachęcamy Państwa do przeżycia tej niezwykłej cielesnej podróży wraz Teatrem O.DE.LA. Spektakl "KONIEC, POCZĄTEK - SOMA" przedstawiony będzie 26 listopada, w poniedziałek o godz. 10.00 i 12.00. Kto z Państwa dysponuje czasem, jest chętny i ciekawy tej formy komunikacji z widzem, niech koniecznie przyjdzie.

Ze względu na duże zainteresowanie spektaklem, miejsca wolne dostępne są już tylko na pokaz o godz. 12.00. Bilety w cenie 20 zł będzie można zakupić przed spektaklem w Teatrze Maska.

Kam.

„Gdyby można było usłyszeć coś, co najchętniej nazwałabym głosem mięsa ciała, które do nas mówi, być może znalazłyby się tam jakieś wskazówki. Jak znajdujemy je w snach, gdzie z bezsłownych głębin przemawiamy do siebie naocznie i bezpośrednio, gdzie pytanie nie czeka na czyjąś odpowiedź, bo to my sami jesteśmy i pytaniem i odpowiedzią. Gdybyśmy mogli zrozumieć bezpośrednią mowę naszego ciała, wówczas poszlibyśmy za tym głosem ostatecznym, mówiącym do nas z samej głębi bytu, bo byłby to nasz własny głos.” – Jolanta Brach-Czaina „Metafizyka mięsa” – cytat towarzyszący spektaklowi „KONIEC, POCZĄTEK - SOMA”.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4