Sukces Podkarpackiej Komisji Filmowej. „ETER” od piątku w kinach

KATEGORIA: KULTURA / 30 listopada 2018

Premiera filmu "ETER" z udziałem twórców filmu. Na zdjęciu od lewej: Stanisław Kruczek Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego , reżyser filmu Krzysztof Zanussi, aktor Jacek Poniedziałek, producent filmu Jacek Wąchała, aktor Ostap Vakuliuk, Marta Kraus kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej oraz Katarzyna Pawlak dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Miasta Rzeszowa.
Fot. Paweł Bialic

Parę miesięcy temu w Rzeszowie gościli twórcy filmu "ZIMNA WOJNA", który po dużym sukcesie w Europie i w Polsce, aktualnie święci trumfy w USA. Jest też bardzo prawdopodobne, że może zawalczyć przynajmniej o nominację do Oskara w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

Tymczasem parę dni temu, gościły u nas kolejne znakomitości polskiego kina. W związku z premierowym pokazem filmu "ETER" Rzeszów odwiedzili: reżyser Krzysztof Zanussi, producent filmowy Jacek Wąchała oraz odtwórcy głównych ról w filmie: Jacek Poniedziałek i Ostap Vakuliuk.

Myślą sobie Państwo, że zapewne coś łączy te dwie wizyty i te dwie produkcje ze sobą i sprawia, że rzeszowianie jako jedni z pierwszych mogą zobaczyć filmy cenionych i utalentowanych polskich twórców, nim na dobre zagoszczą na ekranach kinowych w całym kraju. Myślą Państwo i się nie mylą, powodem jest działalność Podkarpackiej Komisji Filmowej działająca pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, która miała znaczący wpływ na powstanie obu filmów.

Podkarpacka Komisja Filmowa została powołana do życia w 2016 roku, a głównym założeniem jakie przyświecało jej powstaniu było udzielanie wsparcia wszystkim, którzy chcą wykorzystać filmowy potencjał naszego regionu. PKF kompleksowo wspiera produkcje audiowizualne takie jak filmy fabularne, dokumenty, filmy reklamowe, a także programy telewizyjne. Komisja wspiera ich proces produkcyjny na jego wszystkich etapach, począwszy od poszukiwań najlepszych lokalizacji do zdjęć filmowych, pomocy w uzyskaniu wszelkich wymaganych zezwoleń, skończywszy na umożliwieniu współpracy twórcom filmów ze specjalistami z branży audiowizualnej z terenu Podkarpacia. Komisja nieustannie prowadzi aktualizację bazy miejsc zdjęciowych oraz lokalnych specjalistów i usługodawców.

Podkarpacka Komisja Filmowa nie poprzestaje na tym, bo ponad wymienione wyżej jej kompetencje, realizuje również projekty edukacyjne mające na celu rozwój kompetencji młodych twórców i umożliwienie im startu w przemyśle filmowym.

W 2016 roku PKF uruchomiła także program wsparcia finansowego filmów dokumentujących miejsca, ludzi i wydarzenia związane z naszym regionem nazywając go Podkarpacką Kroniką Filmową.

Podkarpacka Komisja Filmowa jest również operatorem Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego, z którego producenci mogą pozyskać środki finansowe na filmy fabularne, dokumentalne lub animowane. Środki te, działające na zasadzie wkładu koprodukcyjnego, przyznawane są przez komisję od 2017 r. w oparciu o konkurs.

Teraz gdy już Państwo dokładnie wiedzą, że na terenie Podkarpacia działa taka instytucja i znają Państwo jej liczne kompetencje, możemy dodać, że mimo iż jest jedną z najmłodszych komisji filmowych działających w Polsce, może zdecydowanie pochwalić się trafnymi wyborami. Filmy, w które inwestuje, komisja cieszą się dużym zainteresowaniem widzów i krytyków – jak w przypadku „ZIMNEJ WOJNY”. Dzieło Zanussiego, które już od piątku (30 listopada) prezentowane będzie publiczności w całym kraju, również jest filmem wartym uznania i kto wie, może licznych nagród? Jeżeli wybory naszej regionalnej komisji nadal będą tak trafione, to bardzo dobrze wróży jej działalności w przyszłości. Może Podkarpacie stanie się stolicą przemysłu filmowego i będą stąd w świat wędrowały znakomite polskie produkcje?

Za nami rzeszowska premiera filmu „ETER”, a już niedługo na zaproszenie PKF pojawi się u nas reżyser Jan Jakub Kolski i zaprezentuje publiczności swój najnowszy film, który także powstały przy współpracy z Podkarpacką Komisją Filmową. Film nazywa się „Ułaskawienie”.

Red.

Podkarpackiej Komisji Filmowej życzymy kolejnych udanych wyborów w przyszłości, a Państwa zapraszamy do relacji z premiery filmu „ETER”, która miała miejsce w sali kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4