Termy Maltańskie – jest tylko jeden większy obiekt tego typu w Europie

KATEGORIA: PODRÓŻE / 10 marca 2019

Termy Maltańskie w Poznaniu – widok basenów. Fot. Klapi / Wikimedia Commons

Poznań oferuje unikalne miejsce dla osób kochających pływanie oraz największy park wodny w Polsce i drugi co do wielkości tego typu obiekt w Europie – Termy Maltańskie. Wybudowane za prawie 300 mln zł i oddane do użytkowania ponad 7 lat temu cieszą się niesamowitym powodzeniem.

Przede wszystkim jest tu kompleks pełnowymiarowych basenów olimpijskich zaprojektowany z myślą zarówno o amatorach sportów wodnych, jak i profesjonalnych sportowcach – pełnowymiarowy basen sportowy o długości 50 m z trybunami na 4000 osób, na którym mogą odbywać się zawody rangi Mistrzostw Świata i Europy (basen ten może być dzielony na dwa baseny 25-metrowe). Drugi basen o głębokości 5 m wraz z wieżą do skoków spełnia wszystkie warunki do organizacji zawodów sportowych rangi mistrzowskiej w większości wodnych dyscyplin sportowych, m.in.: pływanie synchroniczne, piłka wodna, freediving czy nurkowanie.

Dodatkowo w skład aquaparku wchodzi 16 mniejszych i większych, głębokich i płytkich basenów. Dla osób lubiących szybkość przygotowano aż 13 zjeżdżalni o różnym stopniu trudności – ich nazwy odnoszą się do poszczególnych towarzyszących zjeżdżaniu atrakcji: Multimedialna, Dzika Rzeka, Turbo, Pontonowa, Kamikadze, Rodzinna, Klasyczna, Wielotorowa. Basen z falami przyciąga fanów nadmorskiego wypoczynku. Dla aktywnych przygotowano ściankę wspinaczkową, a na najmłodszych czeka prawdziwy statek piracki. Osoby, które chcą się zrelaksować i zadbać o swoje zdrowie mogą skorzystać z 2 basenów solankowych z wodą geotermalną z lokalnego odwiertu. Na terenie aquaparku znajdują się 4 baseny zewnętrzne, w tym dwa całoroczne, z widokiem na Jezioro Maltańskie tworzące wspaniały klimat. A dla spragnionych odpoczynku czeka plaża z 600 leżakami i przestronne jacuzzi. I warto wiedzieć, że woda termalna wydobywana jest z głębokości 1306 metrów!

Termy Maltańskie w Poznaniu – Kąpielisko. Fot. Klapi / Wikimedia Commons

Świat Saun w Termach Maltańskich kryje w sobie 14 magicznych stref, które pozwalają przeżyć niesamowite chwile pełne odprężenia i relaksu. Kilkanaście rodzajów saun z koloroterapią, sauny zewnętrzne z drewna Kelo i panoramiczna, laconium kwiatowe, łaźnia turecka, grota śnieżna, tężnia solna czy tepidarium z łóżkami wodnymi i podgrzewanymi leżakami – spełnią oczekiwania najbardziej wymagających gości. Uzupełnieniem oferty saun i łaźni Świata Saun jest specjalnie wydzielona strefa VIP, w której skorzystać można z sauny, łaźni i jacuzzi. Zarówno jej lokalizacja, jak i wyposażenie zapewniają pełną prywatność i komfort wypoczynku. Ekskluzywne Spa rzeczywiście jest w stanie zachwycić każdego, proponując cały wachlarz ceremonii zaczerpniętych z kultury Indii, Maroka czy Turcji. To tutaj wyjątkowe ceremonie i rytuały składające się z wielu etapów pozwalają na oderwanie się od rzeczywistości i codzienności – bo już same nazwy robią wrażenie: masaże ajurwedyjskie, Hammam, Rasoul ...

Goszcząc w Wielkopolsce zwiedziłem ten nowoczesny kompleks bardzo dokładnie i miałem jedną refleksję: czy da się stworzyć w najbliższym czasie w Rzeszowie chociażby namiastkę takiego parku wodnego? Czy wybudowanie aquaparku w stolicy innowacji to marzenie na wyrost, zwłaszcza przy takich możliwościach sięgania po środki zewnętrzne?

Waldemar Szumny

Termy Maltańskie w Poznaniu – Skocznie. Fot. Rzuwig / Wikimedia Commons

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4