Czy ten system ostrzeżeń zdaje egzamin? Wszyscy dostaliśmy SMS-y

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 24 września 2018

Wczorajsza publikacja zagrożeń wichurami na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Wczoraj tuż przed północą nad Rzeszów nadciągnął front atmosferyczny w formie prawdziwej wichury. Najsilniej wiało ok. 2 w nocy, pojawiły się też opady. Według informacji udzielonej rano przez mł. bryg. Grzegorza Wójcickiego, oficera prasowego rzeszowskiej Państwowej Straży Pożarnej, straty nie okazały się zbyt duże. Na terenie powiatu rzeszowskiego było do tej pory ok. 30 interwencji, z czego kilkanaście w samym Rzeszowie. W mieście wciąż jednak słychać było syreny jeżdżących wozów ratunkowych i wciąż napływały zgłoszenia. Można więc się spodziewać, że rzeczywista liczba interwencji będzie trochę większa. Najczęściej zgłaszane są powalone drzewa, a w dwóch przypadkach zerwana została linia energetyczna. Z informacji z innych źródeł wynika, że niektórzy użytkownicy zgłaszali także brak połączenia kablowego z internetem. Awaria ta okazała się przejściowa.

Już wczoraj o możliwości wystąpienia wichury na Podkarpaciu informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na każdy telefon komórkowy w województwie dotarł SMS Alert RCB o niebezpieczeństwie. Centrum doradzało unikanie chronienia się pod drzewami i zabezpieczenie wszystkich ruchomych rzeczy pozostających na wolnym powietrzu.

Nowy system ostrzegania działa od lipca, ale pierwszy raz został użyty do ostrzeżenia ludności w całym województwie, a nie tylko w najbardziej zagrożonych powiatach. Alert RCB to nowy system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje naprawdę duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze. Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i w razie potrzeby uruchamia Alert.

Powiadomienie systemu obejmuje także twitter. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa publikuje tam mapę zagrożeń dla całej Polski oraz praktyczne porady rysunkowe jak reagować na zagrożenia przed ich wystąpieniem, oraz po ich zaistnieniu.

System wydaje się bardzo użyteczny. Co prawda w przypadku np. wichur nie ma wpływu na unikniecie uszkodzenia drzew i linii napowietrznych, ale daje szansę mieszkańcom wcześniejszego reagowania na zagrożenie. W tym wypadku właśnie zabezpieczeniem przedmiotów poza domem i postawieniem samochodu we w miarę bezpiecznym otoczeniu (nie pod drzewami). Wczorajsze ostrzeżenie zostało rozesłane ok. godziny 18. a więc dawało wystarczająco dużo czasu, aby zabezpieczyć mienie.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4