Raport na temat grypy i koronawirusa w regionie. Rzeszów w dobrej sytuacji

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 20 maja 2020

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan w czasie środowej konferencji w ratuszu
Fot. Paweł Bialic

Według raportu przedstawionego w środę w ratuszu przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie mimo pandemii koronawirusa najczęściej występującą chorobą zakaźną w województwie podkarpackim jest grypa. Od 1 stycznia do 15 marca na Podkarpaciu odnotowano 44,1 tys. zachorowań na grypę. Rocznie na Podkarpaciu notuje się kilkadziesiąt tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W 2019 roku takich zachorowań było 79,1 tys., a rok wcześniej tj. w 2018 roku 80,0 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań. Dla przykładu w 2015 roku zachorowań na grypę było 56,9 tys. W porównaniu z 2017 r. w 2019 r. liczba zachorowań na grypę spadła w regionie o 6 proc.

Jednak według raportu przedstawionego przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie, w ostatnim czasie najgroźniejszą chorobą zakaźną ze względu na duży procent śmiertelności jest COVID-19. Do 19 maja br. w województwie podkarpackim na koronawirusa zachorowały 374 osoby i odnotowano w związku z tym 34 zgony. Rzeszów należy do nielicznych miast wojewódzkich, w których od kilku tygodni nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań na COVID-19. Od 22 kwietnia br. liczba przypadków zachorowań cały czas wynosi 28, z czego 27 osób uznano za ozdrowieńców.

- Na tym tle Rzeszów wygląda bardzo dobrze, ponieważ na 28 zachorowań nie ma ani jednego zgonu. Zresztą stolica Podkarpacia w zestawieniach przelicznika zgonów wśród wszystkich miast wojewódzkich jest na pierwszym miejscu – czyli jest ich najmniej - mówił dzisiaj w ratuszu dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan.

Według danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, najwięcej przypadków zarażenia koronawirusem - 57 odnotowano w powiecie tarnobrzeskim.

Ogółem w 2019 roku na Podkarpaciu stwierdzono 20,0 tys. zgonów. Najwięcej procentowo zgonów było spowodowanych chorobami układu krążenia – 42,4 proc., a następnie z powodu nowotworów – 25,0 proc. Choroby zakaźne i pasożytnicze były przyczyną 0,3 proc. wszystkich zgonów (kilkadziesiąt osób).

W Rzeszowie w 2019 roku 32,9 proc. wszystkich zgonów spowodowały choroby układu krążenia, a 28,0 proc. zgonów, nowotwory. Choroby zakaźne i pasożytnicze były przyczyną 0,3 proc. wszystkich zgonów.

Wokul

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4