Komunikacja miejska ma 70 lat! Piknik, zabytkowe autobusy i koncert „Piersi”

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 28 września 2018

Pierwszy autobus komunikacji miejskiej w Rzeszowie - Polski Fiat 621R
Zdjęcie wraz z innymi fotografiami z archiwum MPK i zbiorów pracowników, zostało zgromadzone i wykorzystane przez Pana Piotra Gila na potrzeby publikacji książki pod tytułem „Historia komunikacji miejskiej w Rzeszowie”, Rzeszów 2008; Obecnie zbiór fotografii jest w posiadaniu Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji

W tym roku przypada 70 lat od powołania w Rzeszowie zorganizowanej komunikacji miejskiej. Oprócz bardziej branżowych spotkań, o których pisaliśmy TUTAJ, w sobotę 29 września zaplanowano z tej okazji huczne obchody i szereg atrakcji dla rzeszowian w ramach pikniku „Mulitimodalność po rzeszowsku”, który odbędzie się na Rynku. Oprócz zwyczajowych występów zespołów muzycznych, gier i konkursów, na mieszkańców Rzeszowa czeka nie lada atrakcja w postaci ekspozycji zabytkowych autobusów (przyjadą m.in. wozy z innych miast) oraz wystawy zdjęć, pamiątek i eksponatów dokumentujących historię rzeszowskiej komunikacji miejskiej zgromadzonych przez Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji (będą dwie takie wystawy: na Rynku i Dworcu Lokalnym). Można też będzie zwiedzić Centrum Zarządzania Transportem Publicznym Zarządu Transportu Miejskiego i zajezdnię MPK. Chętnych kilka razy zawiezie tam z Rynku zabytkowy autobus. Prawdopodobnie zostanie też zaprezentowany pierwszy rzeszowski autobus elektryczny. Przewidziano również otwarcie Dworca Lokalnego pod wiaduktem Śląskim, a obchody zakończy koncert zespołu „Piersi” i pokaz sztucznych ogni.

Ponadto w piątek i sobotę (28-29 września) przejazdy MPK są za darmo dla wszystkich. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Przypomnijmy, że w marcu 1948 r. powołano Miejską Komunikację Samochodową (MKS) i po raz pierwszy na ulice Rzeszowa wyjechał - jeszcze testowo - pierwszy miejski autobus. Był to przedwojenny Polski Fiat 621R odkupiony od prywatnego przewoźnika. W kwietniu tego samego roku rozpoczął regularne kursy. Pierwotnie autobus miał jeździć na trasie Pobitno – Plac Farny, jednak dla zapewnienia dostępu do komunikacji mieszkańców innych części miasta zdecydowano się na wydłużenie pierwszej linii przez ul. 3 Maja i Świerczewskiego (obecnie Zamkowa) aż do ul. Dąbrowskiego - bloki PZL.

Kolejne lata przyniosły stopniowe zwiększenie liczby taboru. W 1958 r., MKS funkcjonująca w strukturach MPGK została przekształcona w samodzielne Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK). Wtedy też rozpoczęła się era autobusów San z Sanoka, które w różnych wersjach na długie lata zdominowały rzeszowską komunikację. Kolejnym masowo używanym typem, szczególnie charakterystycznym dla komunikacji miejskiej w Rzeszowie w latach 80. i 90., a nawet później był Jelcz PR110 (przez MPK przewinęło się aż 242 sztuki tego autobusu).

Z tym typem autobusu wiąże się szczególna niespodzianka. Właśnie w sobotę po raz pierwszy zostanie zaprezentowany szerszej publiczności odrestaurowany Jelcz PR110U z 1982 r. To autobus, który do 2014 r. można było jeszcze spotkać w ruchu liniowym. Kilka lat trwała jego odbudowa. Wóz o numerze taborowym 442 będzie w czasie sobotniego pikniku przewoził z Rynku rzeszowian chętnych do zwiedzenia siedziby ZTM i zajezdni MPK.

Program pikniku „Mulitimodalność po rzeszowsku”

godz. 15.00 – rozpoczęcie pikniku:

- występy dziecięcych zespołów muzycznych

- gry i konkursy z zakresu wiedzy o transporcie publicznym i bezpieczeństwie ruchu drogowego

- pokaz udzielania pierwszej pomocy

- pokazy medyczne

godz. 17.00 – przywitanie przez prezydenta;

- rozstrzygniecie konkursu plastycznego

- zaproszenie gości na otwarcie Dworca Lokalnego

- przejazd chętnych na Dworzec Lokalny

godz. 18.00 - uroczyste otwarcie Dworca Lokalnego (ul. Towarnickiego):

- występ Dziewczęcej Orkiestry Dętej

- zwiedzanie placu dworcowego i budynku dworca

- wystawa zdjęć i zabytkowych przedmiotów związanych z komunikacją miejską

godz. 20.00 - koncert zespołu „Piersi” (Rynek)

- Pokaz sztucznych ogni

Imprezy towarzyszące w rejonie Rynku:

- pokaz autobusów zabytkowych – parking koło ratusza i ul. Słowackiego (będzie ona zamknięta),

- wystawa zdjęć związanych z historią komunikacji miejskiej,

- film obrazujący przebudowę Dworca Lokalnego,

- stoiska ZTM i sponsorów,

- pokazy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Red.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4