Podkarpacka Rada Programowa Kobiet nominowana do nagrody „Innowacje w Polityce”

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 2 października 2018

Od lewej Magdalena Koryl, Tadeusz Ferenc, Patricia Mitro i Jolanta Puacz-Olszewska
Fot. Karol Woliński

Podkarpacka Rada Programowa Kobiet wraz z prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem zostali nominowani do europejskiego konkursu „Innowacje w Polityce”, za utworzenie Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet oraz aktywizację kobiet w regionie, sieciowanie działaczek oraz podejmowanie tematów społecznie trudnych. Gala rozdania nagród odbędzie się 17 listopada tego roku w Wiedniu.

O tym sukcesie poinformowały przedstawicielki Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet na specjalnie zorganizowanej konferencji w ratuszu, w której udział wziął również prezydent miasta.

Nominacja do konkursu „Innowacje w Polityce”, to ogromne wyróżnienie, jest to druga edycja konkursu, który jest niezwykle ważny w kontekście podnoszenia jakości życia politycznego , zwrócenia uwagi na społeczne inicjatywy i zauważenia innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań stosowanych przez polityków. Bardzo cieszymy się, że nasza inicjatywa sieciowania oraz aktywizacji kobiet w regionie została nominowana do tej nagrody, co jest związane w dużej mierze z powołaniem Rzeszowskiej Federacji Kobiet Aktywnych przy Urzędzie Miasta Rzeszowa - powiedziała Patricia Mitro, przewodnicząca Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet.

Konkurs będzie składał się z 8 kategorii : Społeczeństwo. Demokracja, Prawa Człowieka, Ekologia, Społeczność Lokalna, Miejsce Pracy, Dobrobyt, Jakość Życia. W konkursie nominowano 80 inicjatyw, w każdej kategorii zostanie nagrodzony jeden projekt , natomiast pozostali otrzymają tytuł laureata.

Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Podkarpaciu - Magdalena Koryl wyjaśniła na czym polega działalność Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet.

- Jeżeli chodzi o sieciowanie, to staramy się dotrzeć do wszystkich na Podkarpaciu. W tej chwili współpracujemy m. in z Przemyślem czy Krosnem, jednak dążymy do tego aby w każdym powiecie była taka osoba, która mogłaby koordynować naszą działalność. Jest to związane z tym, że w Rzeszowie kobiety mają różne problemy, natomiast w innych miastach te problemy mogą być takie same lub zupełnie inne - stwierdziła Magdalena Koryl.

Magdalena Koryl opowiedziała również z jakimi problemami do PRPK zgłaszają się kobiety.

- Są to trudy dnia codziennego, czyli niepłacenie alimentów przez partnerów, problemy ze znalezieniem pracy, komornik, kłopoty małżeńskie, przemoc w rodzinie. My jesteśmy, po to aby wskazać drogę, w jakiś sposób pomóc, nie zostawiać ich samych. Chcielibyśmy być takim telefonem zaufania dla kobiet, choć to trudne w naszym społeczeństwie, które wciąż jest zamknięte na tego typu sprawy - dodała Magdalena Koryl.

Oprócz podejmowania tematów trudnych społecznie przedstawicielki PRKP wskazują na bardzo ważną kwestię aktywizacji i współpracy kobiet.

- Oprócz pomocy prawnej czy psychologicznej, współpracując razem, kobiety nabierają wiary w siebie i moc sprawczą. Mimo sukcesów zawodowych czy prywatnych, niekiedy tracą wiarę w to co robią i w takiej sytuacji mogą zwrócić się do nas o pomoc w wyznaczeniu właściwej ścieżki rozwoju - dodała Patricia Mitro.

- Rzeszów to miasto ludzi aktywnych, a szczególnie aktywnych kobiet i ich działania niosące pomoc innym mają szczególną wartość. Będziemy wspierać takie inicjatywy, które są niezwykle pożyteczne - powiedział prezydent Tadeusz Ferenc podkreślając rolę inicjatywy Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet w aktywizacji oraz pomocy kobietom.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4