Mieszkańcy kontra chaos budowlany. Obywatelski projekt uchwały złożony

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 16 września 2020

Fot. Krzysztof Kuchta

Jak powstrzymać chaos urbanistyczny, który coraz dotkliwiej daje się we znaki mieszkańcom różnych części Rzeszowa? Niedawno kilkanaście rzeszowskich stowarzyszeń zaprezentowały wspólne stanowisko na temat błędów polityki przestrzennej władz miasta Rzeszowa. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Był to jednocześnie początek nowej inicjatywy pod nazwą „Razem dla Rzeszowa” w obronie kształtu przestrzeni miejskiej.

Po miesiącu są już pierwsze efekty wspólnych działań. W środę (16 września) przedstawiciele porozumienia stowarzyszeń „Razem dla Rzeszowa” zaprezentowali obywatelski projekt uchwały, który ma zwiększyć dostęp mieszkańców do informacji dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz inicjatyw inwestycyjnych. Także w środę projekt został w złożony w ratuszu.

Fot. Krzysztof Kuchta

Przygotowana uchwała obywatelska jest trzecią w historii Rzeszowa, a pierwszą po zmianie przepisów. „Razem dla Rzeszowa” zebrało pod nią 1103 podpisy. Pierwszy problem, którym chciało się zająć porozumienie to brak przepływu informacji na temat planowanych inwestycji, którymi zaskakiwani są mieszkańcy Rzeszowa.

- Mieszkańcy bardzo późno dowiadują się o tym jakie przedsięwzięcia są planowane w ich okolicy, co będzie budowane, jaki będzie przebieg drogi, jaki budynek powstanie - wyliczał Jacek Strojny, prezes stowarzyszenia Świadomy Obywatel Rzeszowa. - Niestety żyjemy w takiej sytuacji, że w sposób sztuczny poprzez brak dostępu do informacji utrzymywany jest konflikt pomiędzy mieszkańcami a inwestorami.

Zdaniem Strojnego gdyby polityka inwestycyjna Rzeszowa byłaby bardziej uporządkowana, do protestów by nie dochodziło. - Żadne ze stowarzyszeń nie powstaje dla hobby, ale dla ochrony istotnych interesów poszczególnych mieszkańców - podkreślał.

Przedstawiony projekt uchwały ma „udrożnić” kanały informacji pomiędzy władzami miasta, mieszkańcami, radnymi miasta, radnymi osiedli i inwestorami, tak by mieszkańcy mogli do potrzebnej wiedzy dotrzeć w sposób „komfortowy”.

- Jesteśmy w mieście innowacji, natomiast to co proponujemy aż tak wielką innowacją nie jest. Ani względem technologii, która tu jest potrzebna ani względem procedur - zaznaczał Jacek Strojny. - To jest naprawdę relatywnie proste rozwiązanie, które można było wprowadzić już wiele lat temu poprawiając sytuację mieszkańców.

Jak podkreślali przedstawiciele porozumienia, tego typu rozwiązania już funkcjonują w kraju i dają możliwość łatwego dostępu do informacji. Tymczasem w Rzeszowie potrzebnej wiedzy nie mają nie tylko mieszkańcy, ale także radni miejscy i rady osiedli.

Fot. Krzysztof Kuchta

Wsparcie architektów i urbanistów

Strojny zaakcentował, że „Razem dla Rzeszowa” nie walczy z kimkolwiek, ale walczy o coś. Dlatego do współpracy potrzeba jak najszerszego grona osób i podmiotów, które wspierają porozumienie stowarzyszeń. Mieszkańcy zaprosili do niej architektów i urbanistów, którzy reprezentują „zdroworozsądkowy” punkt widzenia.

- Będziemy próbowali tworzyć na partnerskich zasadach wspólne lobby z profesjonalistami, którzy znają się na zagospodarowaniu przestrzennym na rzecz racjonalizacji polityki zagospodarowania przestrzennego - mówił prezes stowarzyszenia Świadomy Obywatel Rzeszowa.

Na konferencji pojawili się Piotr Orlewski ze Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Andrzej Depa z Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów.

- Nasza współpraca dopiero się rozpoczyna, jesteśmy po pierwszych rozmowach - mówił Piotr Orlewski, który dodawał, że obserwując prężne działania porozumienia architekci liczą na owocną współpracę. - Będziemy służyć naszym zdaniem i fachową pomocą.

- Jesteśmy również w większości mieszkańcami Rzeszowa którym nie jest obojętne w jaki sposób Rzeszów się rozwija - mówił z kolei Andrzej Depa. - Z naszej strony chcielibyśmy włączyć potencjał intelektualny naszych koleżanek i kolegów, by wypracowywać z ruchami miejskimi najlepsze rozwiązania patrząc w przyszłość na 10, 20, 30 lat.

Fot. Krzysztof Kuchta

Radni PiS i PO za uchwałą

Swoje poparcie dla działań „Razem dla Rzeszowa” wyrazili radni Jolanta Kaźmierczak z Platformy Obywatelskiej oraz Marcin Fijołek z Prawa i Sprawiedliwości . Na konferencji pojawił się także Mirosław Kwaśniak z Rozwoju Rzeszowa.

- Ta obywatelska uchwała jest kwintesencją tego czego oczekują zwykli mieszkańcy w zakresie inwestycyjnym - podkreślała radna Jolanta Kaźmierczak z PO. - Każdy chce wiedzieć co powstaje w jego sąsiedztwie, jak są inwestycje na terenie osiedla, na którym mieszka, a też jakie obiekty i budynki powstają na terenie miasta. Jeżeli dowiemy się co wokół nas się dzieje to wtedy każdy może sobie podjąć swoją decyzję inwestycyjną w zakresie inwestowania na swojej nieruchomości, sprzedaży nieruchomości lub nabycia innych. Jeżeli proces inwestycyjny będzie publikowany, ogólnie dostępny, w sposób klarowny, że każdy będzie mógł się dowiedzieć co się dzieje w danym obszarze, to wtedy wszyscy inwestorzy i właściciele będą równi, równo traktowani i poinformowani.

Kaźmierczak przypomniała też, że Platforma Obywatelska składała w listopadzie ub.r. podobny projekt uchwały, ale w mniejszym zakresie, ale został on skierowany do komisji. Teraz sprawy w swoje ręce wzięli mieszkańcy składając projekt obywatelski.

Fot. Krzysztof Kuchta

- Wszelkie inicjatywy, które służą temu aby poprawić transparentność, przepływ informacji pomiędzy samorządem miasta a mieszkańcami ma ogromne znaczenie - powiedział radny Marcin Fijołek z PiS. - Nowoczesne miasto wymaga tego, aby powszechna wiedza o zamiarach inwestycyjnych, o tym co jest planowane w naszej najbliższej okolicy w zakresie budowy – mowa tutaj zarówno o inwestycjach komercyjnych jak i inwestycji miejskich jest kluczowe z punktu widzenia rozwoju społecznego.

Fijołek zaznaczył, że klub radnych PiS od wielu lat podkreśla jak ważne jest to, żeby tworzyć w mieście dobre warunki zarówno z punktu widzenia życia mieszkańców, jak również z punktu widzenia inwestycyjnego.

- Wielokrotnie podkreślaliśmy konieczność tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i oparcia rozwoju miasta o pewną spójną koncepcję, pewien spójny plan, który ujmuje całość rozwoju miasta, całość rozwoju przestrzennego w pewne określone ramy - mówił Marcin Fijołek, dodając, że planowanie tego co się wokół nas dzieje jest kluczowe z punktu widzenia rozwoju.

- To daje pewność inwestycyjną i przewidywalność, które mają wielkie znaczenie dla biznesu i mieszkańców - dodał radny PiS.

Fot. Krzysztof Kuchta

O co chodzi w projekcie?

- Spotkaliśmy się z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem. Planowaliśmy zebranie mniejszej liczby podpisów, która wystarczałaby do złożenia uchwały – jest to 300 podpisów - dziękował przedstawicielom wszystkich osiedli i środowisk tworzących „Razem dla Rzeszowa” Jacek Strojny. - Z zaskoczeniem stwierdziliśmy, że ta liczba podpisów jest zdecydowanie większa. Będziemy potrzebowali wsparcia mieszkańców w naszych kolejnych działaniach.

Projekt uchwały określa priorytety oraz cele działania dla prezydenta miasta Rzeszowa dotyczących zwiększenia dostępu mieszkańców do informacji dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz inicjatyw inwestycyjnych. Chodzi o 10 typów informacji, w tym o wnioskach dotyczących warunków zabudowy oraz wydanych decyzjach o warunkach zabudowy, a także wnioskach o pozwolenie na budowę i wydanych pozwoleniach na budowę.

W praktyce chodzi o stworzenie tak jak w innych miastach strony internetowej z odpowiednim narzędziem do wyszukiwania, gdzie mieszkańcy znajdą interesujące ich dane. Według inicjatorów Rzeszów jest ostatnim miastem wojewódzkim, które takim narzędziem nie dysponuje.

- Baza danych, która jest dostępna chociażby we Wrocławiu pozwala według określonych kryteriów, na przykład lokalizacyjnego, związanego z rodzajem dokumentu, z rodzajem wydawanej decyzji, terminu obowiązywania dokumentów, wyszukać ze swojego własnego komputera te dokumenty - wyjaśniał Jacek Strojny. - Poprzez proste mechanizmy filtrowania informacji, również wyszukiwania po frazie dokumentów, jest możliwość zapewnienia sprawnego dostępu do informacji.

Czy obywatelska uchwała spotka się z poparciem większości Rady Miasta Rzeszowa?

- Nie wyobrażamy sobie, by którykolwiek z radnych, który myśli o rozwoju, ma rozwój Rzeszowa w sercu, czasami również na ustach nie będzie popierał tej uchwały - powiedział Jacek Strojny. - Ona nie jest przeciwko komukolwiek. Ona jest po to, żebyśmy mogli lepiej się komunikować.

Autorzy projektu chcą by rozwiązania w nim zawarte zaczęły działać od początku 2021 r. Rada Miasta raczej na pewno nie zajmie się nim jeszcze na najbliższej, wrześniowej sesji.

Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4