118 medali na 100 lat niepodległości dla mieszkańców Podkarpacia

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 27 listopada 2018

Wojewoda Ewa Leniart wręcza Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości por. Henrykowi Atemborskiemu
Fot. Karol Woliński

118 medali okolicznościowych w związku ze stuleciem niepodległości wręczyła w imieniu premiera osobom zasłużonym dla Podkarpacia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Odznaczenia zostały nadane przez Prezesa Rady Ministrów. We wtorek podczas ceremonii wręczenia w sali kolumnowej urzędu wojewódzkiego zgromadziło się wiele zasłużonych dla Rzeszowa, Podkarpacia ale i również dla całego kraju osób, którym wręczono odznaczenia. Wojewoda Ewa Leniart przed ceremonią wręczenia medali, podkreśliła jak ważnym laurem jest Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Fot. Karol Woliński

- Jest to wyróżnienie wyjątkowe, wręczane tylko w tym roku z okazji stulecia naszej niepodległości. Być może będzie kontynuacja tego typu honorowania w przyszłych latach. Należy podkreślić, że są to pierwsze osoby z województwa podkarpackiego, które zostaną tym medalem uhonorowane - powiedziała wojewoda.

Ewa Leniart poinformowała, że medalami zostaną nagrodzone osoby z różnych środowisk i w różnym wieku.

- Medale wręczymy osobom walczącym o wolną Polskę w czasach II wojny światowej i po zakończeniu konfliktu. Wśród nagrodzonych znajdą się również przedstawiciele opozycji antykomunistycznej z lat 80., a także osoby, które mają duży wkład w rozwój naszej ojczyzny już w okresie wolnej Polski - stwierdziła Ewa Leniart.

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, tak jak wspomniała wojewoda Leniart jest odznaką okolicznościową, ustanowioną uchwałą Rady Ministrów z 8 maja 2018 roku w celu uczczenia setnej rocznicy odrodzenia Państwa Polskiego.

Wśród odznaczonych znalazł się porucznik Henryk Atemborski ps. „Pancerny”, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej, Żołnierz Wyklęty, w latach 80-tych członek Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegat na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 r. 1 marca 2018 r. w dniu Święta Żołnierzy Wyklętych Henryk Atemborski otrzymał akt mianowania na stopień porucznika. Pan Henryk przed wręczeniem medalu był bardzo wzruszony przyznaniem mu takiego odznaczenia.

- Bardzo dziękuje za to odznaczenie. Doczekaliśmy się takiej Polski o jaką żeśmy walczyli. Jestem niesamowicie szczęśliwy, że doczekałem takich czasów - powiedział Henryk Atemborski.

Porucznik Henryk Atemborski
Fot. Karol Woliński

Na liście 118 odznaczonych medalem niepodległości znaleźli się m.in. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, czy prezydent Rzeszowa w latach 1990-1991 Zdzisław Banat.

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Odznakę stanowi metalowy, posrebrzany medal w kształcie prostokąta o wymiarach 80 mm na 80 mm, mający na stronie przedniej wizerunek orła białego w koronie na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera, a w dolnej, lewej części napis: 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Na stronie odwrotnej, w górnej części znajduje się cytat z kazania „O miłości Ojczyzny” autorstwa ormiańskokatolickiego arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza: TO, CO ZDOŁAŁY POKOLENIA TAMTE, DLACZEGO BYŚCIE TEMU NIE MOGLI PODOŁAĆ I WY?, a w dolnej części wizerunek Legionów Polskich.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4