Program „Razem Bezpieczniej” zdobył 717 tys. dofinansowania. Rzeszów też zyskał

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 grudnia 2018

Od lewej: zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec i Elżbieta Orzech z Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców Oddział w Sędziszowie Małopolskim.
Fot. Karol Woliński

W 2018 roku 11 podkarpackich projektów realizowanych w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” 2018-2020 im. Władysława Stasiaka, otrzymało dofinansowanie w wysokości 716 tys. 906 zł. Jeden z projektów dotyczył bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym i był realizowany w Rzeszowie.

O szczegółach projektu realizowanego w 2018 roku opowiedzieli w środę przedstawiciele policji, straży pożarnej, kuratorium, organizacji pozarządowych oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- W tym roku województwo podkarpackie było największym beneficjentem tego programu, uzyskując dofinansowanie w wysokości ponad 700 tys. złotych. W ramach tego programu zachęcamy jednostki samorządów terytorialnego, jak też organizacji społecznych, do składania wniosków na następny rok - powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wnioski związane z udziałem w programie w przyszłym roku można składać do 16 stycznia 2019 roku i muszą one spełniać określone warunki, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej programu „Razem Bezpieczniej”. Szczegółowa procedura oraz wnioski do pobrania TUTAJ.

W programie „Razem Bezpieczniej” na rok 2019 zawarto jego cele szczegółowe takie jak:

- bezpieczeństwo w miejscach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa,

- bezpieczne przejścia dla pieszych,

- przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży,

- edukacja dla bezpieczeństwa.

W Rzeszowie w 2018 roku w ramach celu szczegółowego bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, realizowany był projekt „Kampania Edukacyjno-Profilaktyczna miasta Rzeszowa – Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym”. Kwota dotacji wyniosła 49 tys. 972 zł. Polegał on na szkoleniach dotyczących zachowania pieszych w ruchu drogowym i był prowadzony w szkołach oraz innych instytucjach. Kierownik wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim - Witold Kwaśny stwierdził, że profilaktyka poza dobrą infrastrukturą jest kluczem do bezpiecznego poruszania się po drogach.

- Możemy wybudować bezpieczne przejścia dla pieszych, ale nie będzie z nich żadnych korzyści jeżeli nie będziemy edukować ludzi, szczególnie młodych, jak się po nich poruszać - powiedział Witold Kwaśny.

Fot. Karol Woliński

Przykładem projektu w ramach Razem Bezpieczniej była inicjatywa „Serfer nie Hejter” mająca za zadanie zapobieganie mowie nienawiści w sieci, wśród dzieci i młodzieży. Za projekt odpowiadał oddział Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Sędziszowie Małopolskim. Elżbieta Orzech z KSW w Sędziszowie opowiedziała, o tym jak wyglądała realizacja tego programu w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

- Projekt został zainaugurowany w 2017 roku konferencją, podczas której zorganizowaliśmy debatę wśród młodzieży, dotyczącej mowy nienawiści. Potem na zajęciach podjęliśmy ten temat na zasadzie kształcenia kompetencji – jak się komunikować, jak nie zranić kogoś słowem, jak rozwiązywać konflikty posługując się mediacją. Z dziećmi pracowali w tej kwestii wyszkoleni edukatorzy - powiedziała Elżbieta Orzech.

Jednym z rezultatów tego programu było stworzenie poradnika, w którym można było dowiedzieć się jak radzić sobie z mową nienawiści. Uczniowie, którzy brali udział w programie nagrywali też filmy o tym jak zachowywać się w sieci. W Ropczycach powstał również powiatowy punkt wsparcia i konsultacji „Antyhejt”, w którym dyżur pełnili psycholog, policjant, mediator czy edukator bezpieczeństwa cyfrowego. W programie udział wzięli uczniowie 20 szkół z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, jak również ich rodzice oraz kadra nauczycielska.

- Staraliśmy pokazywać w praktyce, jak zachowywać się w otoczeniu sieciowym. Po projekcie zbierałam opinie od młodzieży, która twierdziła, że dzięki tej inicjatywie zrozumieli, że słowem również można kogoś skrzywdzić - tłumaczyła przedstawicielka KSW w Sędziszowie Małopolskim.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4