Trwa kampania „Rzeszów przeciwko przemocy”. Szereg akcji i debata

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 2 grudnia 2021

Fot. Pixabay.com

Rzeszów aktywnie włączył się w kampanię „16 Dni działań Przeciwko Przemocy”. Jest to akcja zainicjowana w 1991 r. przez Women's Global Leadership Institute przy amerykańskim Uniwersytecie Rutgersa.

Organizowana w Rzeszowie akcja nosi tytuł „Rzeszów przeciwko przemocy” i w jej ramach zaplanowano szereg działań, mających na celu pomoc ofiarom przemocy i wyczulenie mieszkańców na problem przemocy.

W akcję „Rzeszów przeciwko przemocy” zaangażowali się przedstawiciele miejskich władz, organizacji pozarządowych, społecznicy i lokalni przedsiębiorcy. Działania koordynuje zaś Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

- Mam nadzieję, że bezpłatna pomoc prawna, spotkania grupy wsparcia, a także otwarta debata społeczna, uzupełniona o konkretne wykłady, będą punktem wyjścia do zrobienia pierwszego kroku, by wyzwolić się z rąk oprawcy – powiedziała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. - W Rzeszowie nie było jeszcze akcji na taką skalę. Chcemy wyczulić społeczeństwo na problem przemocy. Nie bądźmy obojętni – reagujmy na przemoc!

Na kampanię informacyjną składa się szereg akcji:

1. Opracowanie i wydrukowanie ulotek oraz plakatów o tematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie, materiały będą kolportowane w mediach społecznościowych Urzędu Miasta Rzeszowa, jednostkach organizacyjnych, autobusach miejskich, galeriach handlowych.

2. Nagranie 13 filmów (10 pań , 3 panów) o tematyce przemocy w rodzinie oraz formach wsparcia i miejscach pomocy. Filmy będą emitowane w mediach społecznościowych, autobusach miejskich, będą także przesłane do mediów.

3. Debata społeczna „Przemoc nie jedno ma oblicze” - 6 grudnia 2021 r. (poniedziałek) o godz. 17:00. Wezmą w niej udział: Irena Marszałek - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Izabela Pączek – adwokat, Agnieszka Itner - członkini Rzeszowskiej Rady Kobiet, Magdalena Koryl - członkini Rzeszowskiej Rady Kobiet, Mateusz Sojka – psycholog, Beata Piróg - pracownik socjalny Ośrodek Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej MOPS, Katarzyna Łobodzińska - koordynator Zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie MOPS, Zuzanna Grzelak - pracownik socjalny Zespołu ds. przeciwdziałania przemocy MOPS.

Z uwagi na sytuację pandemiczno-sanitarną, debata będzie streamowana online na kanale Kuriera Rzeszowskiego. Biorący udział online, w komentarzach będą mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i opiniami. Na problem przemocy popatrzymy z różnych perspektyw, nie tylko statystyk ale również panujących tendencji. - Poruszymy aspekty prawne, psychologiczne, świadczenia i formy wsparcia dla ofiar przemocy. Debatę moderować będzie prawniczka i przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Kobiet działającej jako organ doradczy przy Prezydencie Miasta Rzeszowa - zapowiadają organizatorzy. Debata organizowana jest przez Urząd Miasta Rzeszowa, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Rzeszowską Radę Kobiet, Fundację Prawnikon.

4. Bezpłatna pomoc prawna w punktach porad prawnych prowadzonych przez Gminę Miasto Rzeszów oraz wykłady tematyczne prowadzone przez radcę prawnego MOPS w Rzeszowie przy ul. Skubisza 4.

Wykłady tematyczne:

- Rozwód i separacja – bez orzekania o winie lub orzekanie o winie, rozstrzygnięcia Sądu w wyroku rozwodowym/o separacji dotyczące małoletnich dzieci, w tym dotyczące władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dzieci, alimentów kontaktów, przebieg postępowania.

Termin: 6 grudnia 2021 r., godz. 18:00-19:30

- Zasady spadkobrania – dziedziczenie ustawowe, kto jest uprawniony, dziedziczenie testamentowe, rodzaje testamentów, przeprowadzenie postępowania o nabycie spadku oraz dział spadku.

Termin: 17 stycznia 2022 r., godz. 18:00-19:30

- Ubezwłasnowolnienie – częściowe, całkowite – przesłanki, wniosek do sądu i wymagane dokumenty, prawa osób ubezwłasnowolnionych, obowiązki kuratora i opiekuna prawnego.

Termin: 14 lutego 2022 r., godz. 18:00-19:30

- Umieszczenie i skierowanie do Domu Pomocy Społecznej – przesłanki, odpłatność za DPS.

Termin: 14 marca 2022 r., godz. 18:00-19:30

- Postępowanie sądowe dotyczące ustalenia alimentów, podwyższenia alimentów.

Termin: 4 kwietnia 2022 r., godz. 18:00-19:30

5. Dyżury przedstawicieli Rady Kobiet w rzeszowskim Ratuszu do 10 grudnia 2021 r. w godzinach od 17:00 do 19:00.

2 grudnia 2021 r. - Patricia Mitro, Magdalena Koryl - sala nr 21

3 grudnia 2021 r. – wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak - gabinet zastępcy prezydenta

6. Otwarte grupy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie – spotkania prowadzone będą przez certyfikowanego psychologa na terenie Ośrodka Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej MOPS w Rzeszowie. Pierwsze spotkanie grupy wsparcia zaplanowane jest na 20 grudnia 2021 r. w godz. od 16:00 do 17:30.

7. „Uwolnij energię”- spotkanie dla osób doświadczających przemocy w parku rozrywki Fly Park.

8. Udzielanie kompleksowych informacji przez pracowników MOPS w zakresie przeciwdziałania przemocy w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall:

3 grudnia 2021 r. w godzinach od 12:00 do 15:00

8 grudnia 2021 r. w godzinach od 12:00 do 15:00 (jedną z osób dyżurujących będzie wiceprezydent Krystyna Stachowska)

9. Prowadzenie zajęć edukacyjnych o tematyce przemocy w szkołach.

REAGUJĘ NA PRZEMOC - NIE PRZEMOCY! - rozpoznawanie i konstruktywne reagowanie w sytuacji przemocy

REAGUJĘ NA PRZEMOC - CYBERPRZEMOCY MÓWIĘ NIE! - rozpoznawanie i konstruktywne reagowanie w sytuacji cyberprzemocy

Gdzie można szukać pomocy?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Ośrodek Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej w Rzeszowie

ul. Skubisza 4

tel. 17 851 25 00, 17 851 25 01

e-mail: opsik@mopsrzeszow.pl

godz. pracy: całodobowo

***

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Zespół Pracowników Socjalnych ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

ul. Poniatowskiego 10

tel. 17 863 71 56

e-mail: sekretariat@mopsrzeszow.pl

godz. pracy: poniedziałek - piątek: 7:30-15:30

***

Rzeszowski ośrodek wsparcia dla osób w kryzysie oraz pokrzywdzonych przestępstwem PRAWNIKON

ul. Warszawska 5/7

tel. 733 660 566

e-mail: prawnikon.projekty@gmail.com

adres do korespondencji: ul. Marcina Filipa 24/1, 35-323 Rzeszów

adres do działań stacjonarnych: ul. Śniadeckich 2, 35-006 Rzeszów

Wszelkie formy wsparcia są bezpłatne.

Red.

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4