Nadal nie ma decyzji w sprawie Res-Drobu. Mieszkańcy zniecierpliweni

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 15 stycznia 2019

 

Fot. YouTube/Stowarzyszenie Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów

Wciąż nie ma decyzji dotyczącej cofnięcia pozwolenia zintegrowanego dla Rzeszowskich Zakładów Drobiarskich Res-Drob Sp. z o.o. Od kilku miesięcy toczy się w tej sprawie postępowanie, które zostało rozpoczęte na skutek kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, która wykazała szereg nieprawidłowości w działalności zakładu. W grudniu miasto wyznaczyło ostateczny termin do poprawy wskazanych uchybień na 20 grudnia. Res-Drob w ostatniej chwili przesłał władzom miasta pismo z wyjaśnieniami oraz opisem działań naprawczych, dzięki którym nadużycia wskazane przez WIOŚ w Rzeszowie miały zostać usunięte. Rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki końcem grudnia zapewniał, że decyzja w sprawie pozwolenia na produkcję dla Res-Drobu zapadnie w styczniu.

Jest połowa stycznia, a decyzji w tej sprawie jak nie było, tak nie ma. Stowarzyszenie Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów zrzeszające mieszkańców osiedli 1000-lecia i Króla Augusta, którzy narzekają na uciążliwości związane z sąsiedztwem zakładów drobiarskich, zwraca uwagę, że władze miasta nie informują ich w sprawie postępów w tej sprawie.

„Mamy już 15 stycznia 2019, a decyzji prezydenta brak i oczywiście nie wiadomo, kiedy będzie, bo mieszkańców nikt nie raczył poinformować na jakim etapie znajduje się procedura cofania pozwolenia. Z tego co udało nam się ustalić w ostatnim możliwym terminie miasto otrzymało od Res-Drobu pismo, w którym spółka miała odnieść się do stawianych jej zarzutów. W piśmie tym, zdaniem Stowarzyszenia Res-Drob udzielił niewystarczających wręcz oburzających odpowiedzi. Zupełnie pominięto niewygodne fakty, zaciemniając istotne informacje” - brzmi fragment oświadczenia Stowarzyszenia Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów przesłanego do naszej redakcji.

Rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki stwierdził, że działania kontrolne trwają i mają zostać zakończone końcem stycznia.

- W tym momencie analizujemy pismo przedstawione przez Res-Drob. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miasta przeprowadzi również działania kontrolne dotyczące warunków łamania pozwolenia zintegrowanego. Ostateczna decyzja zapadnie pod koniec tego miesiąca - powiedział nam rzecznik prezydenta.

W Res-Drobie odpowiadają, że na razie nie mieli kontaktów ze strony kontrolerów z miejskiego wydziału ochrony środowiska.

- Na razie nie mieliśmy żadnej kontroli w samym zakładzie. Wysłaliśmy pismo z wyjaśnieniami i jest ono prawdopodobnie analizowane przez władze miasta - odpowiada rzecznik prasowy Res-Drobu Damian Pawłowski.

Taka odpowiedź zapewne nie ucieszy mieszkańców żyjących w sąsiedztwie Res-Drobu. Stowarzyszenie Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów zwraca uwagę, że firma po prostu gra na czas, a mieszkańcy nie są w stanie otrzymać rzetelnych informacji od władz miasta.

„Po raz kolejny zakład Res Drob gra na czas, by w nieskończoność przedłużać możliwość zarabiania ogromnych ilości pieniędzy w miejscu, w którym tego typu działalności nigdy być nie powinno. Oczywiście jak zwykle mieszkańcy nie mogą liczyć na żadną informację od prezydenta co z cofaniem pozwolenia i na jakim jest ono etapie, bo przecież wymiana informacji między władzą a obywatelami w Rzeszowie istotna jest jedynie przed wyborami” - to kolejny fragment oświadczenia Stowarzyszenia Nasz Czysty i Zdrowy.

Czy termin końca stycznia dotyczący cofnięcia pozwolenia zintegrowanego dla Res-Drobu będzie ostateczny? Przekonamy się zapewne w ciągu dwóch tygodni. Przypomnijmy, że sprawa cofnięcia pozwolenia ciągnie się od września 2018 roku, kiedy rozpoczęło się to postępowanie.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4