Kolejny protest ws. CPK w Jasionce. Mieszkańcy zablokują rondo Lotników

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 10 czerwca 2022

Fot. Michał Skiba/Facebook

Mieszkańcy Jasionki sprzeciwiający się budowie linii kolejowej w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego po raz kolejny będą protestować. W piątek 10 czerwca mają zablokować rondo Lotników w Jasionce. Protestujących nie przekonują tłumaczenia Biura Pełnomocnika Rządu ds. CPK w sprawie zasadności budowy linii kolejowej. Jak podają, jako jedyni na Podkarpaciu dołączają do ogólnopolskiego protestu przeciwko CPK planowanemu właśnie na piątek.

Drugi protest w Jasionce

Protest w Jasionce będzie dotyczył planów budowy tzw. szprychy CPK, którą ma być linia kolejowa nr 58 Rzeszów-Łętownia oraz jej odnoga, czyli linia nr 632 do portu lotniczego. Zaproponowane przez spółkę CPK warianty przebiegu trasy kolejowej wzbudzają protesty mieszkańców Jasionki w gminie Trzebownisko, którzy skupili się w ramach Oddolnej Inicjatywy Społecznej „Stop CPK w Jasionce”.

W opinii mieszkańców Jasionki wszystkie cztery proponowane warianty przebiegu linii nr 58 przedstawione w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), przewidują przecięcie miejscowości na kilka części i wyburzenie kilkudziesięciu domów. Mieszkańcy sołectwa narzekają na to, że oprócz hałaśliwej drogi S19 oraz lotniska, teraz chce im się pod nosem poprowadzić trasę kolejową. Swoje stanowisko pokazali już pod koniec kwietnia podczas pokojowej manifestacji, w której udział około 100 osób. Teraz ponownie zamanifestują swoje niezadowolenie.

- W piątek wychodzimy zaprotestować! Zablokować rondo! Dosyć już tego! Dość milczenia władzy. Dość życia w ciągłej stresie. To dotyczy każdego z nas. Pamiętajmy, że wszystkie 4 warianty niszczenia Jasionki są w grze i mogą się jeszcze zmienić na etapie planowania i decyzji środowiskowej. Nie dopuśćmy do tego - piszą organizatorzy protestu.

Protest zaplanowano w piątek 10 czerwca o godzinie 17.00. Rozpocznie się on na parkingu wokół ronda Lotników (przy przedszkolu sióstr w Jasionce). Następnie mieszkańcy Jasionki zablokują całe rondo Lotników, co może wiązać z utrudnieniami w ruchu oraz w dojeździe do pobliskiej strefy ekonomicznej i portu lotniczego.

Rondo Lotników w Jasionce
Fot. MPDiM Rzeszów

Jak mówi nam Sebastian Ożóg, jeden z organizatorów manifestacji, po kwietniowej pikiecie nie doszło do żadnego przełomu w sprawie. Do protestujących trafił natomiast list od Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcina Horały.

Pismo od pełnomocnika rządu

W piśmie podpisanym przez dyrektora biura Mikołaja Ochmana padają odpowiedzi na zarzuty mieszkańców. Biuro twierdzi, że w ramach prac nad STEŚ odbywały się spotkania konsultacyjne, a dokument został przygotowany na podstawie aktualnych map, a nie jak wskazywali mieszkańcy archiwalnych. Zdaniem Biura Pełnomocnika ds. CPK nieprawdą ma być również opinia, że przez budowę linii kolejowej nr 58, Jasionka zostanie podzielona na części.

- Ciągłość wszystkich ciągów komunikacyjnych zostanie zachowana celem sprawnego funkcjonowania miasta i jego mieszkańców. Po projektowanej linii kolejowej Łętownia – Rzeszów pociągi będą poruszały się z maksymalną prędkością 200/250 km/h, stąd przewiduje się jedynie bezkolizyjne rozwiązania skrzyżowań dróg z linią kolejową. Natomiast linia kolejowa 632 do portu lotniczego Rzeszów – Jasionka jest linią konwencjonalną o prędkości konstrukcyjnej do 80 km/h również o rozwiązaniach bezkolizyjnych, co przy dodatkowym wygrodzeniu torowiska znacznie poprawia bezpieczeństwo mieszkańców - twierdzi Biuro Pełnomocnika Rządu ds. CPK.

W piśmie poruszona została również kwestia alternatywnej propozycji przebiegu linii kolejowej przedstawionej przez gminę Trzebownisko, która miała omijać tereny zabudowane i niwelować niepokoje społeczne. Zdaniem Biura Pełnomocnika ds. CPK jest ona niemożliwa do zrealizowania z powodów technicznych.

- CPK przeprowadziło analizy wariantów oraz próbowało zastosować rozwiązanie proponowane przez gminę Trzebownisko, uznając, że mogłoby to być rozwiązanie pozwalającej na uniknięcie niepokojów społecznych. Niestety, zastosowanie tego rozwiązania okazało się niemożliwe ze względów technicznych oraz trudnego ukształtowania terenu. Projektowana linia musiałaby przejść nad drogą ekspresową, by następnie zagłębić się w tunel i przejść pod terenem lotniska Rzeszów-Jasionka. Mimo podjętych prób nie udało się zaprojektować tego rozwiązania w sposób poprawny Ponadto rozwiązanie to powoduje kolizje z urządzeniami lotniskowymi i nawigacyjnymi – odpowiada Mikołaj Ochman.

Trudne decyzje

Na koniec w piśmie padają stwierdzenia mówiące o tym, że budowa szybkich linii kolejowych jest osią rozwoju regionalnego, przyczynia się do wzrostu gospodarczego i jest ekologiczna, a na projektowanej linii Rzeszów - Łętownia przewidziano znaczący udział pociągów regionalnych, które zapewnią codzienny dojazd mieszkańcom do pracy czy szkoły.

- Niemniej należy mieć na uwadze, że proces planowania inwestycji liniowych jest zagadnieniem skomplikowanym, wielowątkowym i niejednokrotnie wiąże się z koniecznością podejmowania trudnych decyzji - tak kończy się pismo skierowane do Oddolnej Inicjatywy Społecznej „Stop CPK w Jasionce”.

Wyjaśnienia Biura Pełnomocnika Rządu ds. CPK w żaden sposób nie przekonują mieszkańców Jasionki.

- To pismo ma niewiele wspólnego z rzeczywistością i z naszymi postulatami, dlatego w piątek wychodzimy ponownie protestować - mówi Sebastian Ożóg.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4