Boże Ciało w Rzeszowie. Tysiące mieszkańców na procesji ulicami miasta

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 16 czerwca 2022

Fot. Ks. Jakub Nagi/Diecezja Rzeszowska

Kilka tysięcy osób wzięło udział w centralnych obchodach Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Bożego Ciała w Rzeszowie. Rozpoczęły się one o godz. 9.00 Mszą św. przed kościołem farnym, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

W koncelebrze uczestniczyli m.in.: bp senior Kazimierz Górny oraz jedenastu neoprezbiterów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 4 czerwca.

- Żeby cokolwiek zrozumieć z Eucharystii trzeba wierzyć w życie wieczne. Jeśli wierzę w Eucharystię to muszę widzieć cel, a jest nim szczęście płynące ze zjednoczenia z Bogiem już przez całą wieczność. Trzeba wierzyć w życie wieczne tak, jak o nim mówił i obiecywał je Pan Jezus. (…) Życie wieczne jest to bezgraniczne wypełnienie się tą miłością, która płynie z krzyża Jezusa Chrystusa. To On nas prowadzi do ziemi obiecanej, a naszą ziemią obiecaną jest wiekuiste zanurzanie się w Bożej miłości. Do tej miłości nie idzie się przez pokonywanie kilometrów, ale poprzez zrzucanie z siebie grzechów, ciągłe nawracanie się, pracę nad sobą, radosne poddawanie się Bożej woli i coraz większe otwieranie się na Bożą miłość i przyjmowanie jej zwłaszcza w sakramentach świętych. Życie wieczne zaczyna się już tu, na ziemi. Dokonuje się to przez nasz trud, wysiłek i przyjmowanie Bożej miłości, w której w pełny sposób mamy szansę uczestniczyć przez całą wieczność. Żeby nie ustać na tej drodze do nieba trzeba się wzmacniać Ciałem i Krwią samego Syna Bożego. Człowiek aby żyć, potrzebuje pokarmu i napoju, zaś by osiągnąć życie wieczne potrzebuje Eucharystii. To jest pokarm oraz napój, który przemienia życie człowieka i otwiera przed nim horyzont życia wiecznego – mówił w homilii bp Wątroba.

Biskup rzeszowski nawiązał też do odbywającej się kolejnych parafiach adoracji Najświętszego Sakramentu i peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej.

Po Mszy świętej z placu Farnego wyruszyła procesja eucharystyczna. Najświętszy Sakrament niósł bp Jan Wątroba i następnie neoprezbiterzy.

Pierwszy ołtarz zbudowano przy kościele św. Krzyża na ul. 3 Maja. Ołtarz przygotowała parafia św. Krzyża, Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz rzemieślnicy, którzy tradycyjnie ozdobili ołtarz bochenkami chlebów. Drugi ołtarz przy ul. L. Lisa-Kuli, obok skweru ks. Walentego Bala, przygotowali żołnierze i policjanci. Trzeci ołtarz zbudowano przed Rondem Pakosława. Przygotowały go Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna oraz Służba Więzienna. Ostatni ołtarz przygotowali wierni i duszpasterze z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.

Na zakończenie procesji bp Jan Wątroba podziękował za wspólną modlitwę oraz publiczne świadectwo wiary i Pobłogosławił też chleby, którymi zebrani podzieli się ze sobą, a Jan Budziaszek tradycyjnie zaprosił zebranych na wieczorny koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”.

(Opr. na podstawie informacji Diecezji Rzeszowskiej)

Red.

Zdjęcia: Ks. Jakub Nagi/Diecezja Rzeszowska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4