Cena za odpady nie zmieni się również w marcu. Za to czeka nas 5 frakcji śmieci

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 5 lutego 2019

Fot. Karol Woliński

W zeszłym tygodniu pisaliśmy, że ceny za wywóz śmieci dla mieszkańców Rzeszowa w lutym będą takie same jak w zeszłym roku oraz w styczniu 2019. Teraz okazuje się, że w marcu miasto i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej również podpiszą tymczasową umowę na takich samych warunkach jakie obowiązują w tym miesiącu.

- Ceny nie ulegną zmianie również do końca marca. Przetarg na wywóz śmieci zostanie prawdopodobnie rozpisany ponownie, uważamy, że cena zaproponowana przez MPGK jest za wysoka, tą kalkulację można zmienić i obniżyć tę kwotę - informuje rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki.

Brak rozstrzygnięcia przetargu na wywóz śmieci i posiłkowanie się tymczasowymi umowami z MPGK są również związane z systemem segregowania śmieci. Ratusz otrzymał w poniedziałek odpowiedź z Ministerstwa Środowiska dotyczącą możliwości utrzymania starego systemu sortowania z podziałem na trzy frakcje odpadów. Odpowiedź ta jest negatywna, co oznacza, że w Rzeszowie śmieci będą wkrótce sortowane na pięć frakcji.

- Mamy już analizę prawną ministerstwa w tej sprawie. Musimy wprowadzić selektywną zbiórkę odpadów komunalnych podzieloną na pięć frakcji. MPGK otrzymało już informacje o takim stanie rzeczy i rozpoczyna przygotowania związane z wdrożeniem nowego systemu. Trzeba zakupić nowe pojemniki czy worki oraz rozdać je zgodnie z harmonogramem - tłumaczy Maciej Chłodnicki.

Przypomnijmy, że pod koniec 2018 roku minister środowiska Henryk Kowalczyk wydał rozporządzenie, według którego istniała możliwość oddalenia w czasie wprowadzenia segregacji na pięć frakcji odpadów. Ratusz widział w rozporządzeniu szanse na pozostanie w starym systemie z trzema typami sortowanych śmieci, co według władz miasta mogłoby przełożyć się na cenę zaproponowaną przez MPGK Rzeszów w przetargu na ich wywóz (jak wiemy oferty MPGK w dwóch przetargach były wyższe o kolejno 13 i 10,5 mln zł od kwoty jaką miasto chciało przeznaczyć na to zadanie). Władze miasta z podjęciem decyzji w sprawie sposobu sortowania śmieci czekały jednak na analizę prawną z Ministerstwa Środowiska. W poniedziałek miejscy urzędnicy opinię otrzymali i według niej pięć typów sortowania śmieci musi obowiązywać już od tego roku. Dlaczego? Bo stara umowa z MPGK wygasła z końcem ubiegłego roku, a rozporządzenie weszło w życie od 1 stycznia.

W takiej sytuacji mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą się przygotować na zmianę swoich dotychczasowych nawyków jeżeli chodzi o sortowanie śmieci. Już w najbliższym czasie mieszkańcy otrzymają cztery rodzaje worków, w których będą musieli segregować odpowiednio metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty), szkło (kolor zielony), odpady biodegradowalne obejmujące resztki jedzenia, odpady roślinne czy zwierzęce (kolor brązowy) oraz papier (kolor niebieski). Do tego dojdzie frakcja odpadów, które nie podlegają segregacji obejmująca artykuły higieniczne, papier zatłuszczony, ceramikę, porcelanę, kryształy czy zużyte pieluchy. Nowe worki i pojemniki będą wprowadzane sukcesywnie. W ślad za wprowadzeniem nowego sposobu segregacji trzeba liczyć się też z podwyżką opłat za wywóz odpadów. Oczywiście wiele będzie zależeć od wyniku ewentualnego kolejnego przetargu na wywóz śmieci.

Tymczasem w zeszły piątek, prezydent Tadeusz Ferenc spotkał się z radą nadzorczą MPGK i podobno w ostrych słowach oceniał dotychczasowe działania spółki m.in. w kwestii umowy jaką MPGK wynegocjowało ze spółką PGE Energia Ciepła. Chodzi o sprawę ceny za spalenie odpadów z Rzeszowa w nowo wybudowanej spalarni śmieci na Załężu czy wspomnianej już ceny zaproponowanej w przetargu na wywóz odpadów z Rzeszowa w 2019 roku. Mimo to, jak usłyszeliśmy od rzecznika prezydenta, nie podjęto na razie żadnych decyzji personalnych czy organizacyjnych jeżeli chodzi o miejską spółkę. Należy tu zaznaczyć, że prezesa spółki – w tym momencie funkcję tę pełni Juliusz Sieczkowski, może odwołać jej rada nadzorcza, której skład jest ustalany na wniosek prezydenta.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4