Mity i fakty systemu Twój e-PIT. Skarbowcy rozwiewają wątpliwości

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 10 marca 2019

Fot. Pixabay.com

Od 15 lutego można już korzystać z platformy Twój e-PIT, dzięki której nie musimy ręcznie wypełniać świadczenia o naszych dochodach z zeszłego roku, bo zrobi to za nas urząd skarbowy. Na platformie Twój e-PIT znajdziemy przygotowane przez urząd roczne rozliczenie, w którym zawarte zostaną inormację od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań takie jak numer rachunku bankowego, ulga na dziecko, czy dane organizacji pożytku publicznego, dzięki którym można przekazać 1 procent podatku. Dane te mogą zostać przez nas uaktualnione. Przy wprowadzeniu takiej rewolucji dotyczącej składania swoich deklaracji podatkowych można się było spodziewać, że pojawią się pytania, niedomówienia oraz mity dotyczące tego czy innego zagadnienia. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie postanowiła stworzyć zbiór mitów i faktów dotyczących usługi e-PIT, aby raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości co do korzystania z niej. Mity i fakty dotyczą takich spraw jak m.in kwestia ulgi na dziecko czy zmiany kwoty w rozliczeniu.

MIT nr 1: System Twój e-PIT nie uwzględnia ulgi na dziecko.

FAKT: System Twój e-PIT uwzględnia ulgę na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. System nie uwzględnia ulgi na dzieci urodzone w 2018 r. (musisz dodać ją samodzielnie; od przyszłego roku ulgi będą ujęte również na dzieci nowonarodzone). Jeśli po skończeniu 18 lat dziecko pobiera naukę, informację dot. ulgi należy dopisać samodzielnie.

MIT nr 2: System nie przepisuje numeru KRS OPP z zeznania za rok 2017.

FAKT: System przepisuje numer KRS OPP z zeznania za rok 2017, jeśli jest ona nadal uprawniona i widnieje w wykazie NIW organizacji uprawnionych do otrzymania 1%.

MIT nr 3: Mój PIT może zobaczyć osoba nieuprawniona do tego.

FAKT: Nie może, a jeżeli to robi - popełnia przestępstwo i ponosi odpowiedzialność karną. Dodatkowy element autoryzujący (kwota nadpłaty lub podatku do zapłaty) jeszcze bardziej wzmacnia bezpieczeństwo danych.

MIT nr 4: Mogę się zalogować do usługi przy wpisaniu kwoty 0 (zero) w danych podatkowych i potwierdzeniu ich kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty.

FAKT: Wpisanie kwoty 0 (zero) w którymkolwiek z pól nie umożliwia zalogowania się do usługi i zobaczenia zeznania podatkowego. W takim wyjątkowym przypadku (ze względów bezpieczeństwa) wymagany jest profil zaufany (PZ).

MIT nr 5 : Odrzuciłem zeznanie w usłudze Twój e-PIT, nie muszę już nic robić.

FAKT: Jeśli odrzuciłeś zeznanie w usłudze Twój e-PIT to musisz je przygotować i złożyć samodzielnie do urzędu skarbowego (np. za pośrednictwem aplikacji e-deklaracje lub papierowo).

MIT nr 6: Usługa Twój e-PIT zmienia kwoty w rozliczeniu.

FAKT: Usługa na bieżąco aktualizuje twoje rozliczenie w oparciu o nowe informacje, np. od pracodawcy, do momentu akceptacji i wysłania zeznania.

Według danych, które podaje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, na Podkarpaciu od 15 lutego do 26 lutego swoją deklarację podatkową za pomocą platformy Twój e-PIT potwierdziło 60 tys. osób.

Tutaj znajdziesz pozostałe pytania i odpowiedzi na temat usługi Twój e-PIT.

Wokul

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4