Plany zabudowy przy ul. Spacerowej. W czwartek prezentacja i dyskusja

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 24 lipca 2019

Fot. Materiały organizatorów

W czwartek (25 lipca) o godz. 10.00 w hotelu „Bristol” w Rzeszowie (Rynek) odbędzie się prezentacja projektu zabudowy terenu przy ul. Spacerowej na osiedlu Zalesie. Przygotowała go znana pracownia MWM Architekci z Rzeszowa.

- Plany zabudowy terenów przy ul. Spacerowej w Rzeszowie od kilku lat elektryzują opinię publiczną. Serdecznie zapraszamy na prezentację nowego projektu zabudowy tych terenów połączoną z dyskusją publiczną - zapowiadają organizatorzy.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich. Organizatorzy liczą na obecność mieszkańców, przedstawicieli lokalnego stowarzyszenia „Spacerówka”, ale także urzędników czy miejskich radnych oraz wszystkich zainteresowanych. Czas trwania prezentacji wraz z dyskusją na temat projektu został przewidziany na trzy godziny - do 13.00.

Przypomnijmy, że temat zabudowy terenów w rejonie ul. Spacerowej na Zalesiu od dwóch lat wywołuje protesty mieszkańców tej okolicy. Miejsce gdzie teraz planowana jest zabudowa mieszkaniowa miało zostać przeznaczone pod stworzenie parku rekreacyjnego, obejmującego m.in. mini-zoo. Doszło jednak do zwrotu działek prywatnym właścicielom, którzy chcą wykorzystać je pod zabudowę wielorodzinną.

Mieszkańcy szeregówek i domów jednorodzinnych oprotestowują warunki zabudowy wydawane przez miasto dla inwestorów. Obecnie jest tu niska zabudowa. Tymczasem według planów deweloperów obok niej miałyby powstać budynki o wiele wyższe. Pierwotnie chodziło o obiekty liczące nawet kilkanaście kondygnacji. Z biegiem czasu plany te zmieniały się i ich wysokość została obniżona do maksymalnie 8 kondygnacji (26 metrów).

Mieszkańcy najbardziej obawiają się problemów z ruchem samochodowym do nowych budynków (ul. Spacerowa jest bardzo wąska) oraz tego, że ich domy będą zalewane. W celu obrony przed niepożądanymi inwestycjami zawiązali Stowarzyszenie „Spacerówka”. O ich obawach prawie rok temu pisaliśmy TUTAJ.

Na wniosek mieszkańców, w marcu Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie uchyliło kolejną „wuzetkę” wydaną przez Urząd Miasta - tym razem na cztery bloki o wysokości do 26 m. W sumie SKO uchyliło wszystkie trzy decyzje o warunkach zabudowy zakładające sumarycznie budowę 12 bloków powyżej ul. Spacerowej. Deweloperzy nie rezygnują jednak ze swoich planów. Chcą nadal budować, tyle, że teraz dodatkowo zamierzają rozmawiać z mieszkańcami.

Pracownia MWM Architekci na zlecenie inwestorów opracowała teraz dla terenów przy ul. Spacerowej zupełnie nowy projekt. Jego szczegóły zostaną przedstawione w czwartek. Według zapowiedzi ma on próbować godzić zarówno interesy deweloperów jak i oczekiwania mieszkańców. Jak do tego odnoszą się sami mieszkańcy?

- Nie wiemy czego się spodziewać po tej prezentacji, bo nie wiemy co przygotowali architekci - wyjaśnia Elżbieta Niedzielska, prezes Stowarzyszenia „Spacerówka”. - Wybieramy się większą grupą.

Mieszkańcy są nieco zaskoczeni wczesną, przedpołudniową godziną czwartkowej prezentacji, ale organizują się by wziąć udział w spotkaniu. Część osób nawet weźmie w tym celu urlop.

- Idziemy z założeniem, że będziemy dyskutować, a co z tego wyjdzie zobaczymy. Mam nadzieję, że będzie to kulturalna dyskusja - mówi Niedzielska.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4