Centralne Pokazy Lotnicze już niedługo w Jasionce. Wiemy kto wystąpi!

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 sierpnia 2019

Grupa Akrobacyjna Biało-Czerwone Iskry Sił Powietrznych RP latająca na samolotach TS-11 Iskra
Fot. Facebook/Centralne Pokazy Lotnicze 100-lecia Aeroklubu Polskiego

Najstarszy zarejestrowany w Polsce samolot czy grupa akrobacyjna specjalizująca się w akrobacjach po zmroku – to kolejne i oczywiście nie wszystkie atrakcje jakie przewidziano podczas Centralnych Pokazów Lotniczych, organizowanych w ramach 100-lecia Aeroklubu Polskiego, które odbędą się 31 sierpnia w Jasionce. Udział w 10-godzinnych pokazach dla wszystkich będzie bezpłatny.

Wydarzenie określane jako największa impreza lotnicza tego roku budzi duże zainteresowanie fanów sprzętu lotniczego i podniebnych akrobacji. W lipcu mogliśmy poznać pierwsze szczegóły imprezy, kiedy to podczas konferencji prasowej organizatorzy przedstawili pierwszych uczestników pokazów. Zapowiedziano wtedy występy m.in. Artura Kielaka, utytułowanego pilota akrobacyjnego, czy pilota Łukasza Czepieli, który niedawno wykonał spektakularne lądowanie na molo w Sopocie. W locie na szybowcu zaprezentuje się Makula Aerobatic Team. Specjalnym wydarzeniem podczas pokazów w Jasionce określono pierwszy na świecie lot akrobacyjny, w którym mistrz świata w lotach motoparalotnią Wojciech Bógdał wykona próbę lądowania na skrzydle lecącego samolotu.

Oprócz pilotów sportowych Aeroklubu Polskiego w imprezie udział wezmą także Siły Powietrzne RP. Na niebie pojawi się więc Grupa Akrobacyjna Biało-Czerwone Iskry, para myśliwców F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, transportowce CASA C-295M i C-130 Hercules. Będą też śmigłowce Mi-17 i Mi-24. Fani lotnictwa będą mieli oczywiście również okazję podziwiać wystawę statków powietrznych używanych przez Siły Powietrzne. To oczywiście tylko część zaplanowanych atrakcji i Aeroklub Polski będzie budował napięcie stopniowo zdradzając, kto jeszcze pojawi się 31 sierpnia w Jasionce.

Wiemy już, że będzie to m.in. grupa akrobacyjna Firebirds powstała w 2011 roku, która dysponuje 3 samolotami Zlin 50LS SP-TRO, Extra 330LC SP-TLS oraz Extra 330SC SP-TLC.

Oprócz tego z Wielkiej Brytanii przyleci kolejna grupa akrobacyjna – Airborn Pyrotechnics specjalizująca się w spektakularnych pokazach po zmroku przy użyciu materiałów pirotechnicznych. Ich występ przewidziano na zakończenie całej imprezy. O zachodzie słońca zaprezentuje się natomiast Marek Choim ze swoim wysoko wyczynowym samolotem Extra 330SC.

Słowacki zespół Retro Sky Team w maszynach stylizowanych na samoloty z okresu II wojny światowej zaprezentuje w Jasionce inscenizację walki powietrznej oraz bombardowań
Fot. Retro Sky Team Facebook/Centralne Pokazy Lotnicze 100-lecia Aeroklubu Polskiego

Podczas Centralnych Pokazów Lotniczych w Jasionce, przez moment będziemy mogli na chwilę przenieść się do czasów II Wojny Światowej za sprawą słowackiej grupy rekonstrukcyjnej Retro Sky Team. Piloci w maszynach stylizowanych na samoloty z okresu wojennego zaprezentują inscenizację walki powietrznej oraz bombardowań, co na pewno będzie ciekawą lekcją historii dla osób, które pojawią się końcem sierpnia w Jasionce.

Organizatorzy zapowiedzieli, że w pokazach udział wezmą m.in. najstarszy zarejestrowany samolot w Polskim Rejestrze Statków Powietrznych czyli Boeing Stearman, wyprodukowany w 1941 roku w Wichita w stanie Kansas w USA, wiatrakowiec Tercel, za którego sterami zasiądzie Romuald Owedyk oraz śmigłowiec wielozadaniowy Bo 105 sterowany przez Macieja Dominiaka. Na niebie nad Jasionką zobaczymy również formację 3AT3 Formation Flying Team, samolot Yak-3U czy legendarnego An-2 z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Wśród zagranicznych gości pojawi się również szeroko znany polskiej publiczności litewski pilot akrobacyjny Jurgis Kairys.

W tym tygodniu mają zostać podane kolejne szczegóły dotyczące organizacji pokazów, w tym kwestie dojazdów, parkingów, komunikacji zastępczej i strefy gastronomicznej.

Patronem medialnym wydarzenia jest Portal Informacji i Opinii CzytajRzeszów.pl

Wokul

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4