W czwartek piknik „Niepodległa w Europie” na 100-lecie flagi państwowej

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 14 sierpnia 2019

Fot. Pixabay.com

W czwartek, 15 sierpnia na placu przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie (od strony Ogrodów Bernardyńskich) odbędzie się wydarzenie pt. „Niepodległa w Europie - 100-lecie polskiej flagi państwowej”. Do udziału w pikniku zapraszają wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie Jerzy Guniewski.

Piknik, który zaplanowano w godzinach od 14.00 do 18.00 został zorganizowany wspólnie z partnerami instytucjonalnymi z województwa podkarpackiego i ma na celu podkreślenie odświętności jubileuszu 100-lecie polskiej flagi państwowej oraz odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Fot. Materiały organizatorów

Oficjalne rozpoczęcie pikniku połączone z wystąpieniem zaproszonych gości i uroczystym pokrojeniem tortu planowane jest na godzinę 15.00.

W programie przewidziano animacje i konkursy dla dzieci i dorosłych, różne atrakcje, pokazy sprzętu i umiejętności bojowych zorganizowane we współpracy z zaproszonymi partnerami, punkty zamiany monet okolicznościowych i prezentacja wartości kolekcjonerskich NBP o charakterze niepodległościowym, kuchnię polową, tort i pierniczki w kształcie monet.

Partnerami instytucjonalnymi są: Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Rzeszowie (współorganizator wydarzenia), 21. Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty–Spiechowicza, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, im. płk Łukasza Cieplińskiego, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, Wojskowa Komisja Uzupełnień w Rzeszowie, Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej im. gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, PCK Oddział w Przemyślu, Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Niepodległa w Europie”. Szczegółowy program na plakacie:

Fot. Materiały prasowe

Na 100-lecie polskiej flagi państwowej – wyjątkowa moneta kolekcjonerska NBP

14 sierpnia 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł – 100-lecie polskiej flagi państwowej. Monetę wykonano w wyjątkowej technice dwustronnego druku UV.

- Biało-czerwona ma dopiero sto lat, choć jest najprostszym znakiem symbolizującym Orła Białego, będącego herbem Polski od ośmiu wieków. Górny, biały pas symbolizuje na fladze orła, a dolny − czerwony − barwę tarczy herbowej. Flaga w postaci, której dziś używamy, została wprowadzona dopiero po odzyskaniu niepodległości. W średniowieczu bowiem pod inną chorągwią wychodziło w pole rycerstwo królewskie, a pod innymi rycerstwo poszczególnych ziem czy najznamienitszych rodów. (...) Zestawienie bieli i czerwieni jako barw narodowych po raz pierwszy wykorzystano na szerszą skalę w 1792 r. podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W 1831 r. Sejm Królestwa Polskiego ustanowił biało-czerwoną kokardę narodową. Używany współcześnie wzór flagi wprowadził dopiero Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczypospolitej 1 sierpnia 1919 r. W pierwszej ustawie o godłach i barwach RP znalazł się taki zapis: „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny − biały, dolny zaś − czerwony”. (...) Biało-czerwona, jako symbol najprostszy i najbardziej czytelny, towarzyszy Polakom w chwilach dla Narodu i Państwa najważniejszych – pisze Robert Szydlik w folderze emisyjnym.

Na monecie wykorzystano wyjątkową technikę menniczą dwustronnego kolorowego druku UV. Umożliwiło to zaprezentowanie polskich barw narodowych na obu stronach monety kolekcjonerskiej. Umieszczono na niej stylizowany wizerunek polskiej flagi, przechodzący z awersu na rewers. Na rewersie widać też sylwetki ludzi, symbolizujące polskie społeczeństwo.

Awers monety
Fot. NBP

Rewers monety
Fot. NBP

Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana została w nakładzie do 13 000 sztuk. Cena monety wynosi 150 zł brutto. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym. Kolejna emisja zaplanowana jest na 29 sierpnia 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę: Polskie Termopile – Wizna.

Wizerunki monet w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety.

Więcej w materiale wideo:

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4