Zmiany w roku 2020: W niedziele rzadziej na zakupy. Tylko 7 handlowych

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 1 stycznia 2020

Fot. Pixabay.com

2020 rok przynosi nam znaczne zmiany jeżeli chodzi o liczbę niedziel handlowych, w czasie których możemy dokonać zakupów m.in. w centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych. Od momentu wprowadzenia przepisów zakazujących handlu w niedzielę w 2018 roku, stopniowo zmniejszano ilość tych dni, w których możemy robić zakupy. W 2018 kiedy zakaz handlu niedzielnego obowiązywał od marca dotyczył dwóch niedziel w miesiącu wyłączając niedziele przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, co dawało ich łącznie 29.

W poprzednim roku 2019 zakaz dotyczył już trzech niedziel w miesiącu (handlowa była tylko ostatnia niedziela miesiąca oprócz tych przed świętami) i mieliśmy ich 15. Od tego roku ich liczba zmniejszy się o ponad połowę i zakupy będzie można zrobić tylko w czasie siedmiu niedziel w całym roku.

Jedna niedziela handlowa poprzedzi Święta Wielkanocne, które będą w kwietniu tego roku. Oprócz tego zakupy w niedzielę zrobimy również końcem stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Poniżej dokładna rozpiska niedziel handlowych w 2020 roku.

Niedziele handlowe:

26 stycznia 2020,

5 kwietnia 2020,

26 kwietnia 2020,

28 czerwca 2020,

30 sierpnia 2020,

13 grudnia 2020,

20 grudnia 2020.

Na tej zasadzie będzie ustalany również podział niedziel handlowych w kolejnych latach, więc niezbyt okazała liczba niedziel w 2020 roku nie powinna zmaleć w przyszłości (chyba, że nastąpią kolejne zmiany ustawowe). Ponadto należy również dodać, że od tego roku ograniczenie handlu będzie również obejmowało dzień 24 grudnia czyli Wigilię Bożego Narodzenia oraz Wielką Sobotę przed Świętem Wielkiej Nocy. Wtedy handel będzie mógł być prowadzony tylko do godziny 14.00.

Zakaz sprzedaży obejmuje wszystkie placówki handlowe czyli takie obiekty jak sklep, stoisko, stragan, hurtownię, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy czy biuro zbytu – jeżeli w takiej placówce praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych.

Należy zaznaczyć, że zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele. Oprócz tego nie obowiązuje ponadto w piekarniach, lodziarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz placówkach pocztowych.

Szczególnie ten ostatni przypadek czyli brak zakazu sprzedaży w placówkach pocztowych starają się wykorzystywać niektóre sieci handlowe organizujące w swoich sklepach punkty odbioru paczek pocztowych co daje im status punktu pocztowego, który może funkcjonować w niedzielę niehandlową. Jednak z ostatnich zapowiedzi płynących ze związków zawodowych można dowiedzieć się, że w planie jest również złożenie propozycji zaostrzenia przepisów zakazu handlu, tak aby uniemożliwić sieciom handlowym tego typu rozwiązań.

Oprócz zakazu handlu w niedzielę, należy również przypomnieć, że zakupów nie zrobimy również w święta wolne od pracy.

Poniżej ich harmonogram na 2020 rok:

1 stycznia - Nowy Rok,

6 stycznia - Trzech Króli,

12-13 kwietnia - Wielkanoc,

1 maja - Święto Pracy,

3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja,

11 czerwca - Boże Ciało,

15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP,

1 listopada - Wszystkich Świętych,

11 listopada - Święto Niepodległości,

25-26 grudnia - Boże Narodzenie.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4