Transmisje z Rady Miasta znikają zaraz po sesji. Wszystko przez RODO

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 10 stycznia 2020

Fot. Paweł Bialic

Od początku tej kadencji samorządu terytorialnego czyli od października 2018 roku, sesje rady gminy mają być obowiązkowo transmitowane publicznie i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. W związku z tym w nowej kadencji Rady Miasta Rzeszowa, jej posiedzenia możemy obejrzeć na żywo, a transmisja udostępniana jest na serwisie YouTube.

Sesję Rady Miasta możemy w Rzeszowie oglądać na żywo, jednak problem pojawia się już po zakończeniu obrad. Transmisja z serwisu YouTube szybko znika i nagranie z sesji można obejrzeć dopiero po jakimś czasie, kiedy plik zawierający nagranie jest udostępniany do pobrania ze strony Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa. Może to być kłopotliwe szczególnie w sytuacji gdy sesja rozpoczyna się w godzinach porannych, gdy większość osób jest w pracy i raczej nie ma możliwości oglądania sesji na żywo. Nie da się jej w zasadzie obejrzeć więc np. wieczorem tego samego dnia.

Aby ją pobrać i obejrzeć często trzeba czekać co najmniej kilka dni, a bywa, że nawet dłużej. Ostatnio plik z nagraniem, który się pojawił był z kolei uszkodzony. Dlaczego nagrania pojawiają się z opóźnieniem, skoro przebieg sesji jest jawny i powinien być powszechnie dostępny dla mieszkańców? Jak tłumaczy nam przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, nagranie z obrad sesji Rady Miasta po transmisji na żywo znika na pewien czas w związku z koniecznością anonimizacji – chodzi o przekształcenie danych osobowych, które podano podczas sesji, tak aby uniemożliwić przyporządkowanie ich do konkretnej osoby. Wszystko to w związku z przepisami RODO czyli Ogólnym Rozporządzeniu o Ochronie Danych.

- To wynika z tego, że czujemy się zobowiązani zanonimizować transmisję, co jest dosyć skomplikowaną czasochłonną procedurą. Jeżeli padają nazwiska osób fizycznych podczas sesji, należy je w pewien sposób wygłuszyć. Oprócz tego na podstawie nagrania opracowujemy protokół z danej sesji Rady Miasta - twierdzi przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Inne samorządy postanowiły skorzystać z trochę odmiennego sposobu transmitowania i udostępniania danych. Przykładem może być tutaj Rada Powiatu Rzeszowskiego, która korzysta z systemu Esesja. W ramach tego systemu transmisja z sesji jest oczywiście prowadzona na żywo, a jej retransmisja trafia na ogólnodostępne serwery firmy obsługującej system. To kiedy tam trafi zależy od Rady Powiatu Rzeszowskiego, która od kilku miesięcy obraduje już w nowoczesnej sali znajdującej się w wyremontowanym budynku przy ul. Bernardyńskiej.

Radni powiatu mają do dyspozycji nowoczesny system obsługi sesji w tym dostęp do tabletów z zainstalowaną specjalną aplikacją systemu Esesja pomocną podczas posiedzenia Rady Powiatu. Jak mówi przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, nowoczesny system obsługi sesji Rady Miasta Rzeszowa ma zostać wdrożony w najbliższym czasie. Rzeszowscy radni będą podczas sesji również wyposażeni w tablety.

- Tak, możemy już potwierdzić, że na pewno zostaną wdrożone zmiany co do funkcjonowania radnych podczas sesji. Możliwe, że już w styczniu radni otrzymają tablety, a sala zostanie wyposażona w nowy system - zapowiada Andrzej Dec.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4