Co z odmulaniem zalewu? Przygotowania trwają, ale ekolodzy wciąż „czuwają”

KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 października 2018

Fot. Archiwum portalu czytajrzeszow.pl

Pod koniec sierpnia tego roku głośno w Rzeszowie było o odmulaniu rzeszowskiego zalewu. Obecne władze Rzeszowa zarzucały instytucji, która odpowiada za odmulanie zalewu – Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wchodzącemu w skład Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, opieszałość oraz niedotrzymywanie warunków umowy dotyczącej odmulenia zbiornika wodnego w Rzeszowie. RZGW odpowiadało, że warunki umowy są dotrzymywane, jednak sposób realizacji zadania może być zmieniony z powodu protestów ekologów. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Od tego czasu minęło kilka tygodni, postanowiliśmy więc sprawdzić na jakim etapie jest obecnie sprawa przetargu i kiedy rzeczywiście mogą ruszyć prace.

W związku z planami organizacji ekologicznych, które miały złożyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego odwołanie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie podtrzymującego decyzję środowiskową umożliwiającą realizację odmulenia zalewu, RZGW postanowiło podzielić odmulanie na kilka etapów. Pierwszy z nich ma dotyczyć oczyszczenia zbiornika na terenie, który nie jest objęty programem Natura 2000, w związku z czym organizacje ekologiczne nie będą mogły zarzucić wykonawcy działań szkodzących środowisku na tym terenie.

O to, jak obecnie wygląda sytuacja z odmuleniem zalewu zapytaliśmy Krzystofa Gwizdaka - kierownika zespołu komunikacji społecznej i edukacji ekologicznej w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

- Organizacje ekologiczne jeszcze nie złożyły odwołania od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Mają taką możliwość w ciągu 30 dni od otrzymania odpisu uzasadnienia wyroku. Prawdopodobnie takie odwołanie zostanie złożone, myślę że w połowie października. My, mając świadomość, że może się tak stać, podzieliliśmy odmulanie na etapy - tłumaczy Gwizdak.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z jedną z organizacji ekologicznych – Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków z siedzibą w Markach koło Warszawy, które angażowało się w zatrzymanie odmulania zalewu.

- Tak, byliśmy aktywnie zaangażowani, jednak w tym momencie chwilowo nie podejmujemy żadnych działań w tej sprawie. Kwestia złożenia odwołania od wyroku leży w gestii naszych prawników, jednak z naszych ostatnich informacji wynika, że decyzją środowiskową wydaną przez prezydenta Rzeszowa w sprawie zezwolenia na odmulenie zalewu intereusje się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i możliwe, że ponownie ta sprawa będzie rozpatrywana - twierdzi Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Według informacji, które uzyskaliśmy w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, działania związane z uruchomieniem przetargu na oczyszczenie zalewu mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu.

- W październiku będziemy zlecać program funkcjonalno-użytkowy, który jest niezbędny do procedury „zaprojektuj i wybuduj” oraz aktualizację mapy do celów projektowych - chodzi o zlecenie pomiaru rzeczywistego zamulenia zalewu. Musimy wiedzieć jaka jest skala zamulenia, po to aby określić zakres wymaganych prac - tłumaczy Krzysztof Gwizdak.

Rozpoczęcie prac w związku z pierwszym etapem odmulania, zdaniem przedstawiciela RZGW rozpocznie się w przyszłym roku po wyłonieniu wykonawcy i ustaleniu harmonogramu działań.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4