Wisłokostrada w 2024 r.? Ratusz czeka na zezwolenie na realizację tej inwestycji

KATEGORIA: INWESTYCJE / 14 września 2020

W pierwszej kolejności prawdopodobnie będzie realizowane poszerzenie ul. gen. Maczka
Fot. Mosty Katowice

AKTUALIZACJA 15.09.2020 r.

Okazuje się, że wojewoda już wydała zezwolenie na realizację inwestycji o czym nie wiedział rzecznik prezydenta. Szczegóły TUTAJ.

***

Droga łącząca al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą nazywana Wisłokostradą ma być jedną z najważniejszych inwestycji drogowych Rzeszowa w najbliższych latach. O jej powstaniu mówi się już od dłuższego czasu, ratusz ma już przygotowaną dokumentację projektową dotyczącą realizacji tej inwestycji i jak informuje rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki niebawem wydane zostanie zezwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych.

- Wniosek dotyczący zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) jest jeszcze rozpatrywany przez wojewodę podkarpackiego i oczekujemy, że w najbliższym czasie decyzja o wydaniu zezwolenia zostanie podjęta - twierdzi Maciej Chłodnicki.

Wisłokostrada ma stanowić przedłużenie obecnej ul. Dworaka aż do ul. Ciepłowniczej, gdzie w planie jest powstanie ronda. Droga ma mieć cztery pasy ruchu i będzie poprowadzona wzdłuż prawego brzegu Wisłoka. W ramach inwestycji w planie jest powstanie nowego wiaduktu nad torami kolejowymi.

Połączenie al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą będzie miało również swoją dalszą kontynuację. Miasto planuje również rozbudowę mostu Załęskiego do 4 pasów ruchu (niedługo ma być złożony wniosek o ZRID), a także podobne poszerzenie ul. gen. Maczka (miasto uzyskało już ZRID) do ul Lubelskiej. Po uzyskaniu zezwoleń, w przyszłym roku miasto ma ogłosić postępowania przetargowe.

- Jeszcze nie ma ostatecznej decyzji o kolejności realizacji tych inwestycji, ale prawdopodobnie w pierwszej kolejności będzie realizowana przebudowa ul. gen. Maczka, później w dalszej kolejności poszerzenie mostu Załęskiego i na końcu budowa połączenia z al. Rejtana do ul. Ciepłowniczej - tłumaczy rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

Rozbudowany ma zostać także most Załęski, w którego rejonie powstanie rondo
Fot. Mosty Katowice

Koszt realizacji połączenia al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą, a także poszerzenie mostu Załęskiego i ul. gen Maczka szacuje się na około 150 mln zł. Według zapowiedzi rzeszowskiego ratusza inwestycja może zostać zrealizowana do 2024 roku. Przypomnijmy, że władze Rzeszowa zgłosiły projekt realizacji Wisłokostrady do Krajowego Planu Odbudowy. To rządowy program realizowany w ramach środków pozyskanych z Unii Europejskiej którego celem jest wzmocnienie krajowej gospodarki w związku ze skutkami pandemii koronawirusa.

Przebudowa ulic w rejonie ZUS i wiaduktu nad ul. Batorego. Wybór wykonawcy do powtórki

Inną inwestycją ściśle związaną z realizacją Wisłokostrady jest również przebudowa układu drogowego w rejonie ulic Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego, Batorego i Styki. Wydaje się, że ta inwestycja będzie realizowana w pierwszej kolejności, mimo problemów z postępowaniem przetargowym. Przypomnijmy, że miasto ogłosiło przetarg na realizację tej inwestycji kilka miesięcy temu. Za przebudowę dróg i skrzyżowań odpowiadać miała firma Eurovia Polska, za co miasto miało zapłacić 45,8 mln zł. Odwołanie dotyczące wyboru wykonawcy do Krajowej Izby Odwoławczej złożyła jednak firma Strabag. KIO uznało treść odwołania w związku z czym miasto dokonało unieważnienia wyboru wykonawcy. Jak mówi rzecznik prezydenta Rzeszowa, do ponownego wyboru wykonawcy ma dojść jeszcze w tym miesiącu.

- W tym momencie trwa analiza ofert złożonych w przetargu oczywiście zgodnie z wskazaniami KIO. Chcemy dokonać wyboru wykonawcy w tym miesiącu i szybko podpisać umowę tak żeby mógł wejść na plac budowy - informuje Maciej Chłodnicki.

To bardzo ważne, bo PKP PLK praktycznie zakończyły przebudowę wiaduktu kolejowego nad ul. Batorego. Do przywrócenia ruchu konieczna jest przebudowa układu drogowego. Inwestycja ma potrwać do 2022 r.

Karol Woliński

Elementem Wisłokostrady ma być też wiadukt nad linią kolejową w kierunku Przemyśla
Fot. Mosty Katowice

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4