Współwykonawca spalarni bankrutuje. Uruchomienie obiektu znowu się opóźni?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 15 października 2018

Rzeszowska spalarnia z lotu ptaka
Fot. PGE GiEK

Od kilkunastu dni ogólnopolskie media donoszą na temat dużych problemów finansowych włoskiej firmy budowlanej – Astaldi, która jest odpowiedzialna za kilka bardzo ważnych inwestycji w naszym kraju. Chodzi m.in. o budowę II linii metra w Warszawie, przebudowę linii kolejowej nr 7 na trasie Lublin – Dęblin, linii kolejowej E59 na trasie Leszno-Rawicz, budowę południowej obwodnicy Warszawy czy tunelu pod Zakopianką. Co to ma wspólnego z Rzeszowem? Bardzo dużo, ponieważ firma Astaldi razem z firmą Termomeccanica Ecologia jest również współwykonawcą budowy nowoczesnej spalarni odpadów komunalnych w Rzeszowie

Jak wiemy Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), która powstała w Rzeszowie przy ul. Ciepłowniczej miała ruszyć w pełnym wymiarze już 22 czerwca tego roku. Jednak do tej pory nie udało jej się uruchomić w stu procentach i wciąż działa ona w fazie rozruchu. Dodatkowo 1 lipca 2018 roku doszło do zmiany przepisów dotyczących sposobu przetwarzania odpadów, według których gminy muszą przekazywać odpady do określonych instalacji przetwarzania. Taki stan rzeczy sprawił, że w Rzeszowie i na całym na Podkarpaciu wystąpiły problemy ze składowaniem i przetwarzaniem odpadów komunalnych.

Firma Astaldi według ostatnich doniesień medialnych jest na skraju bankructwa. PKP PLK, które zleciło włoskiej firmie przebudowę linii kolejowych nr 7 i E59 oficjalnie wypowiedziało umowę Włochom z powodu niewznowienia prac budowlanych. Dodatkowo 5 października Bank Pekao S.A zablokował firmie Astaldi dostęp do środków finansowych przeznaczonych na budowę II linii metra na Targówku. Ostatnie informacje mówią, że bank odblokował już dostęp do pieniędzy. Przedstawiciele firmy Astaldi uspokajali, że inwestycje nie są zagrożone. Do tej pory nie mieliśmy żadnych informacji dotyczących firmy Astadli w kontekście budowy i uruchomienia spalarni śmieci w Rzeszowie. Co na to spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która jest odpowiedzialna za realizację tej inwestycji? Zapytaliśmy jej przedstawicieli czy problemy finansowe współwykonwacy spalarni wpływają na opóźnienie uruchomienia instalacji. Od rzeczniczki prasowej PGE GiEK Sandry Apanasionek otrzymaliśmy poniższą odpowiedź:

- Budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Elektrociepłowni Rzeszów realizuje spółka Aster Resovia - konsorcjum firm w składzie TM.E. S.p.A. Termomeccanica Ecologia i Astaldi S.p.A, gdzie liderem jest Termomeccanica Ecologia. Zamawiający na bieżąco prowadzi z Wykonawcą rozmowy na temat kontraktu. Firma Astaldi potwierdziła kontynuację realizacji projektu. Należy zaznaczyć, że ITPOE jest praktycznie w pełni wybudowana - odpowiada rzeczniczka PGE GiEK.

Z odpowiedzi udzielonej przez PGE GiEK można zatem wywnioskować, że problemy finansowe współwykonawcy budowy spalarni – firmy Astaldi nie wpłynęły w żaden sposób na opóźnienie uruchomienia spalarnii. Oddanie instalacji w pełnym wymiarze, też ma być niezagrożone z tego powodu. Jednak na pytanie kiedy spalarnia w końcu rozpocznie pracę w normalnym trybie dowiadujemy się:

- Obecnie na terenie budowanej ITPOE prowadzone są ostatnie prace porządkowe. ITPOE pracuje w fazie ruchu regulacyjnego. Codziennie instalacja przyjmuje odpady w ilościach wynikających z zapotrzebowania zdeterminowanego przez prace regulacyjne. PGE GiEK wystąpi z wnioskiem o przyznanie ITPOE statusu RIPOK (Regionalnej instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych) po uzyskaniu przez Wykonawcę pozwolenia na użytkowanie - brzmi stanowisko PGE GiEK.

Odpowiedź ta niewiele różni się od odpowiedzi udzielonej nam tydzień temu (8 października), kiedy pytaliśmy o tę sprawę, w związku z konferencją władz Rzeszowa dotyczącą problemów ze składowaniem i przetwarzaniem śmieci w Rzeszowie.

Tak więc na razie trudno wyrokować kiedy nastąpi faktyczne pełnie uruchomienie rzeszowskiej spalarni. A to może oznaczać dalsze zawirowania związane z utylizacją odpadów w rejonie Rzeszowa i okolicznych gmin.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4