Postępy ws. nowej siedziby Sądu Okręgowego. Wydano pozwolenie na budowę

KATEGORIA: INWESTYCJE / 12 października 2020

Fot. Karol Woliński

Są kolejne postępy w sprawie planowanej budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie w rejonie ul. Granicznej i Zielonej. Ta inwestycja ma w konsekwencji doprowadzić do przejęcia na własność przez miasto obecnej siedziby Sądu Okręgowego. Mowa tu oczywiście o Zamku Lubomirskich, który ma trafić pod zarząd miasta po wyprowadzce pracowników sądu do nowej siedziby.

Szczegóły dotyczące budowy nowego gmachu Sądu Okręgowego przekazali w poniedziałek (przy okazji przekazania środków z Funduszu Sprawiedliwości dla dwóch rzeszowskich szpitali – pisaliśmy o tym TUTAJ) prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w rządzie PiS, który od roku miesięcy nieoczekiwanie ściśle współpracuje z władzami Rzeszowa w różnych kwestiach m.in. właśnie przy sprawie budowy nowej siedziby sądu.

- Pozwolenie na budowę zostało wydane. Pracownica, która zajmowała się tą sprawą dostała nagrodę w wysokości 500 zł za sprawne działanie - powiedział Tadeusz Ferenc.

Przypomnijmy, że pierwotnie nowa siedziba Sądu Okręgowego miała znaleźć się na terenie byłego targowiska przy ul. Dołowej w sąsiedztwie Sądu Rejonowego znajdującego się przy ul. Kustronia. Taka inwestycja w tym miejscu miała być dopełnieniem planu zagospodarowania przestrzennego „Temida” zakładającego stworzenie w tym rejonie całego kompleksu usług prawniczych – kancelarii adwokackich, biur notarialnych itp.

W momencie planowania inwestycji okazało się, że działka przy ul. Dołowej wymagała znacznych prac związanych z dostosowaniem terenu pod budowę (dawne wysypisko śmieci), co zdaniem władz Rzeszowa i resortu sprawiedliwości znacznie podwyższało koszt budowy sądu. Zdecydowano zatem o poszukiwaniu innej lokalizacji i ostatecznie padło na wspomnianą działkę przy ul. Granicznej gdzie z kolei planowano budowę lodowiska. W efekcie władze Rzeszowa wróciły do pomysłu budowy miejskiego lodowiska w miejscu starej ślizgawki przy al. Witosa. Z kolei przy ul. Dołowej ma powstać parking obsługujący Sąd Rejonowy oraz miejski park.

Akt notarialny w tym miesiącu

Jak zaznaczył Marcin Warchoł, do końca października zostanie podpisany akt notarialny dotyczący przekazania działek pod budowę nowego gmachu sądu. Trwają również przymiarki w sprawie rozpoczęcia procesu szukania wykonawcy projektu inwestycji.

- W zeszłym tygodniu doszło do wpisania tej inwestycji jako inwestycji celu publicznego. Następnie będziemy na etapie wyboru projektanta. Czy będzie to realizowane w formie przetargu czy wyboru z wolnej ręki, to jeszcze zobaczymy. Zależy nam przede wszystkim, aby inwestycja powstała szybko i żeby to był nowoczesny obiekt - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości dodając, że wykonawca projektu zostanie wybrany do końca tego roku.

Wykonanie dokumentacji projektowej może potrwać około 1,5 roku. Czas samej budowy szacuje się na 3 lata. Przeprowadzka sądu z Zamku Lubomirskich do nowej siedziby potrwa kilka miesięcy. Cały proces zajmie zatem minimum 5 lat. Koszt budowy gmachu Sądu Okręgowego w całości ma pokryć Ministerstwo Sprawiedliwości. Miasto nie będzie partycypować w inwestycji, jednak w zamian wybuduje wspomniany już parking przy ul. Dołowej oraz parking przy nowej siedzibie sądu na Drabiniance.

Władze Rzeszowa po przejęciu Zamku Lubomirskich planują tam zorganizowanie działalności kulturalnej. Wśród propozycji zagospodarowania Zamku pojawia się utworzenie tam muzeum historycznego. Częścią muzeum mogłyby stać się również piwnice secesyjnej kamienicy przy pl. Śreniawitów 2 znajdującej się przed bramą Zamku Lubomirskich. W latach 50. swoją siedzibę miał tam Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie więziono i torturowano żołnierzy Armii Krajowej.

W planie jest również organizacja wystaw realizowanych przez Muzeum Okręgowe, Muzeum Dobranocek czy Biuro Wystaw Artystycznych. Nie powinno również zabraknąć miejsca na działalność teatralną oraz koncertową. Obiekt ma być również otwarty dla turystów.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4