Nowe Kliniki Hematologii i Nefrologii gotowe do przyjęcia pacjentów

KATEGORIA: INWESTYCJE / 13 listopada 2020

Fot. KSW Nr 1

Nowy obiekt Kliniki Hematologii i Kliniki Nefrologii ze Stacją Dializ funkcjonujących w ramach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, jest już w pełni gotowy na przyjęcie pacjentów.

5-kondygnacyjny budynek z podpiwniczeniem przy ul. Naruszewicza stanął w miejscu starego wyburzonego obiektu, w którym znajdował się wcześniej oddział rehabilitacji. Jak informuje pełniący obowiązki dyrektora KSW Nr 1 w Rzeszowie Marek Wiater, to bardzo dobra informacja dla pacjentów, którzy mogą liczyć pełną i kompleksową opiekę interdyscyplinarną w nowym obiekcie.

- Pacjenci mają do dyspozycji 1-, 2-osobowe sale chorych, każda posiadająca własny węzeł sanitarny. Ponadto do dyspozycji pacjentów są przestronne pokoje oczekiwań i wypoczynkowe, nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna - zapewnia dyrektor Marek Wiater.

Na parterze znajduje się Poradnia Nefrologii i Poradnia Hematologii oraz Stacja Dializ zaprojektowana na 26 stanowisk, I piętro zajmuje Klinika Nefrologii licząca 26 łóżek, w której przewidziano przestronne 2-łóżkowe sale. Kolejne piętra zajmuje Klinika Hematologii licząca 29 łóżek oraz 8 stanowisk w ramach udzielania świadczeń w trybie hospitalizacji dziennej, co pozwala na objęcie ambulatoryjną opieką specjalistyczną pacjentów dotychczas hospitalizowanych. Do tej pory Klinika posiadała 5 miejsc hematologii dziennej, teraz ta liczba wzrosła do 8 miejsc.

Fot. KSW Nr 1

Jak zaznacza dyrektor Marek Wiater, zrealizowana inwestycja wpłynie bezpośrednio na możliwość uruchomienia Ośrodka Przeszczepiania Komórek Hematopoetycznych.

- Aktualnie jesteśmy w trakcie starań o uzyskanie niezbędnych akredytacji i gdy tylko Klinika je uzyska, uruchomiona zostanie działalność przeszczepowa z wykonywaniem wszystkich rodzajów przeszczepień komórek krwiotwórczych - tłumaczy dyrektor KSW Nr 1.

Szpital będzie również czynił starania aby przeszczepiać zarówno poddawane zamrożeniu komórki własne pacjenta (przeszczepienia autologiczne), jak i pobierane na bieżąco od dawców allogenicznych (czyli od rodzeństwa, dawców niespokrewnionych, a także od dawców alternatywnych, do których należą dawcy niespokrewnieni z niezgodnościami w układzie zgodności tkankowej HLA, jak i połowicznie zgodni dawcy rodzinni, tzw. haploidentyczni).

- Działalności przeszczepowej w tak szerokim zakresie dotąd na Podkarpaciu nie było, a jej uruchomienie jest niezmiernie ważne, gdyż chorzy z Podkarpacia nie będą musieli już być kierowani do odległych ośrodków transplantacyjnych, będą na każdym etapie leczenia obsługiwani na miejscu. Najwyższy standard ośrodka i banku komórek krwiotwórczych daje nadzieję na szybkie uzyskanie tej akredytacji - zaznacza Marek Wiater.

Fot. Paweł Bialic

Inwestycja została zrealizowana przy dużym wsparciu i zaangażowaniu marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 i współfinansowana ze środków budżetu województwa. Koszt budowy i wyposażenia obiektu wyniósł ponad 55 mln zł.

Wyprowadzenie obu klinik z głównego budynku szpitala przy ul. Szopena pozwoli polepszyć warunki pracy pozostałych znajdujących się tam oddziałów placówki.

Inną ważną inwestycją KSW Nr 1 jest rozbudowa Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc, o której pisaliśmy TUTAJ.

Karol Woliński

Fot. KSW Nr 1

Fot. KSW Nr 1

Fot. KSW Nr 1

Fot. KSW Nr 1

Fot. KSW Nr 1

Fot. KSW Nr 1

Fot. KSW Nr 1

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4