Rzeszów przyspiesza z budową 850 mieszkań przy ulicy Wołyńskiej

KATEGORIA: INWESTYCJE / 31 marca 2021

Fot. Pixabay.com

Budowa mieszkań społecznych przy ulicy Wołyńskiej z Krajowym Zasobem Nieruchomości to kolejne zadanie, któremu pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak chce nadać szybsze tempo. W tej sprawie podjął już pierwsze kroki. 850 mieszkań ma powstać na 20 - hektarowej działce przy ulicy Wołyńskiej. O przyspieszenie działań dotyczących budowy w mieście mieszkań w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) zaapelowała we wtorek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- Już po świętach, dokładnie 7 kwietnia, spotykam się z przedstawicielami Krajowego Zasobu Nieruchomości. Chcę wówczas podpisać akt notarialny, zgodnie z którym miasto otrzyma od KZN nieodpłatnie ziemię pod budowę drogi na nowym osiedlu. Na spotkaniu chcę też dopiąć szczegóły dotyczące umowy, którą jak najszybciej chcemy podpisać z Krajowym Zasobem Nieruchomości, w tym szczególnie kwestie związane z finansowaniem przedsięwzięcia – mówi pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

Umowa dotyczy powołania spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). To właśnie ta spółka – założona przez miasto i KZN - będzie budować mieszkania społeczne przy ul. Wołyńskiej. KZN wniesie do spółki 20 hektarów ziemi należącej do Skarbu Państwa, a miasto Rzeszów wykona z kolei potrzebną infrastrukturę, tzw. media oraz wybuduje drogę na nowym osiedlu. Teren pod drogę (ok 1,5 ha) miasto otrzyma na własność.

- Musimy przyspieszyć działania, bo w Rzeszowie zapotrzebowanie na takie mieszkania jest ogromne. W tej sprawie jest podpisane wstępne porozumienie. Czas, aby nadać mu formalne ramy i jak najszybciej zacząć budować – mówi prezydent Marek Bajdak.

Inwestycja jest planowana na 20 hektarach. Bloki mają powstać na 10 hektarach, na dwóch będą tereny zielone, a na pozostałych ośmiu zgodnie z planami mają być wybudowane obiekty o charakterze publicznym, na przykład szkoła.

- Ważne dla tej inwestycji jest to, że teren ten ma opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwala dokładnie na taką właśnie inwestycję – mówi Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem.

Jak bardzo potrzebna jest w mieście taka inwestycja mieszkaniowa mówią liczby.

- Miasto Rzeszów dysponuje mieszkaniami socjalnymi oraz komunalnymi, ale jest tyle rodzin starających się o mieszkania z miejskich zasobów, że ten czas oczekiwania wynosi kilkanaście lat – dodaje Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem.

Fot. KZN

Mieszkania SIM wypełnią lukę pomiędzy mieszkaniami komunalnymi a deweloperskimi czy spółdzielczymi. Są kierowane głównie dla osób młodych z dziećmi, gdyż mają oni niewielkie szanse na otrzymanie kredytu i kupno mieszkania od dewelopera czy spółdzielni, ale są w stanie opłacać czynsz. Drugą grupą premiowaną w naborze do mieszkań społecznych są osoby starsze. O przydziałach ma decydować urząd miasta.

- Czynsz w mieszkaniach SIM-owskich będzie zależny od kosztów budowy, ale na pewno będzie dużo niższy niż wynajem na wolnym rynku – mówi Marek Bajdak. – Będą też dwie opcje – najem długoterminowy, albo najem z opcją dojścia do wykupu mieszkania. Wtedy czynsz byłby nieco wyższy.

Samorząd miasta, tak jak inne samorządy, które zakładają spółki SIM, otrzyma 3 mln złotych z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Te pieniądze miasto wniesie jako wkład własny do nowej spółki. Finansowanie inwestycji ma ułatwić kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Ten montaż finansowy, który chcemy jeszcze dokładnie omówić na spotkaniu w kwietniu, jest korzystny dla miasta. Musimy dopracować ostatnie szczegóły w umowie powołującej spółkę, ale jest wola współpracy z obu stron, więc myślę, że sprawnie załatwimy formalności i będziemy mogli szybko przedstawić sprawę Radzie Miasta – mówi prezydent Marek Bajdak.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4