Marszałek Ortyl zapewnia: Zwiększymy środki na budowę PCL Resovia

KATEGORIA: INWESTYCJE / 25 października 2021

Marszałek Władysław Ortyl
Fot. Karol Woliński

W poniedziałek (25 października) przedstawiciele władz samorządu województwa oraz radni sejmiku zapewnili, że kwota dofinansowania na realizację Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, które ma powstać na bazie stadionu Resovii będzie zwiększona. O tym ile to będzie pieniędzy, dowiemy się z projektu budżetu województwa na 2022 rok.

„Biała plama”

Jak informowaliśmy w piątek, w planie poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego znalazł się punkt dotyczący informacji na temat pomocy finansowej dla Rzeszowa przy realizacji PCL Resovia. Marszałek Ortyl tuż przed sesją zapewnił jednoznacznie, że samorząd województwa w budżecie na 2022 rok zapisze wsparcie dla tej inwestycji. Pewne już jest 8 mln zł, jednak padła również deklaracja, że ta kwota będzie zwiększona.

- To bardzo ważna inwestycja dla Rzeszowa i całego województwa, obecnie nie mamy tego typu obiektu w regionie. To wstydliwa biała plama. Na pewno przekażemy na budowę PCL Resovia 8 mln zł, a ostateczne decyzje o zwiększeniu finansowania będą zapisane w przyszłorocznym budżecie - powiedział Władysław Ortyl.

Początkowo szacowano, że PCL Resovia może kosztować 32 mln zł. W takim układzie miasto i województwo miały wyłożyć po 8 mln zł, resztę miało sfinansować Ministerstwo Sportu. Jednak po aktualizacji kosztorysu kwota inwestycji wzrosła do 120 mln zł. Podział środków ma wyglądać podobnie. Połowa kosztów ma być pokryta ze środków rządowych, pozostała część spadnie na barki miasta i województwa. Stąd władze Rzeszowa zawnioskowały do samorządu województwa o podwyższenie nakładów na inwestycję do 30 mln zł. Urząd Marszałkowski zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia dotyczące przyczyn wzrostu kosztów inwestycji. Szczegółowe informacje dotyczące kosztorysu trafiły do Urzędu Marszałkowskiego w zeszły czwartek. Teraz są one analizowane przez służby marszałka i od ich wyniku ma zależeć ile ostatecznie samorząd województwa zapisze w przyszłorocznym budżecie na to zadanie.

- Budżet będzie przyjęty w tym roku, najpóźniej do końca grudnia, jego projekt będzie już omawiany na sesji w listopadzie - zaznaczył marszałek województwa podkarpackiego.

Poparcie radnych

Przypomnijmy, że przed wrześniową sesją pod Urząd Marszałkowski przyszli kibice Resovii, którzy w mocnych słowach domagali się jasnych deklaracji co do udziału województwa w inwestycji. Wtedy wicemarszałek Piotr Pilch zapewniał, że trwa wymiana informacji na temat inwestycji z rzeszowskim ratuszem, a decyzja w kwestii wysokości pomocy finansowej dla miasta będzie należała do radnych sejmiku. W poniedziałek wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś jasno zapowiedział że projekt PCL Resovia może liczyć na poparcie radnych.

- Ze strony sejmiku będzie pełne wsparcie dla realizacji tej inwestycji dla dobra przyszłych olimpijczyków i przyszłych mistrzów - powiedział wiceprzewodniczący Cypryś.

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś
Fot. Karol Woliński

Radny Sejmiku Karol Ożóg z kolei przypomniał, że pomysł budowy PCL Resovia pojawił się już w 2015 roku, jednak inwestycja napotykała na różne problemy i można powiedzieć, że dopiero w 2021 roku doszło do pewnego przełomu. Wspomniano przy tym udział pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa Marka Bajdaka, który doprowadził do pozyskania przez miasta kompletu terenów potrzebnych do inwestycji. W czerwcu natomiast wicepremier Piotr Gliński zapewnił, że PCL Resovia może liczyć na pieniądze ze strony rządu.

Dodajmy, że w trakcie poniedziałkowej sesji sejmik przyjął informację w sprawie pomocy finansowej Gminie Miasto Rzeszów na realizację zadania „Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie przy ul. Wyspiańskiego 22".

Fijołek: to dobry sygnał

Władze Rzeszowa pozytywnie zareagowały na zapewniania marszałka Władysława Ortyla w kwestii zwiększenia środków na PCL Resovia. Prezydent Konrad Fijołek podkreślał, że miasto zabezpieczyło w swoim budżecie środki na realizację obiektu, a deklaracje o większym władze finansowym Urzędu Marszałkowskiego, to ważny sygnał w kwestii pozyskania środków od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- Wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu został już złożony. Zapewnienia ze strony marszałka Ortyla o zwiększeniu środków na PCL Resovia to dobry sygnał pokazujący, że miasto i samorząd województwa podchodzą poważnie do tematu - stwierdził prezydent Rzeszowa.

Powstanie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego wiąże się z całkowitą przebudową stadionu przy ul. Wyspiańskiego. Do dyspozycji sportowców ma być m.in. boisko piłkarskie, kryta sześciotorowa bieżnia, bieżnie rozbiegowe czy strefa siłowni i fizjoterapii, a trybuny pomieszczą prawie 10 tysięcy kibiców.

Karol Woliński

Wicemarszałek Piotr Pilch
Fot. Karol Woliński

Radny sejmiku Karol Ożóg
Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4