Będą lepsze warunki podróży koleją z Rzeszowa w Bieszczady

KATEGORIA: INWESTYCJE / 2 stycznia 2019

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapowiadają inwestycje, które polepszą podróżowanie koleją z Rzeszowa w Bieszczady. PKP PLK ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na linię Stróże – Krościenko nr 108, na podkarpackim odcinku między Jasłem a Nowym Zagórzem. Prace zwiększą możliwości korzystania z kolei w regionie i relacji dalekobieżnych. Dzięki temu docelowo podróżni szybciej i wygodniej dojadą pociągiem w Bieszczady.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyremontują linię kolejową nr 108, na odcinku Jasło – Nowy Zagórz w ramach Krajowego Programu Kolejowego, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Ogłoszono już (postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla podkarpackiego odcinka. Wartość projektu w KPK wynosi ponad ćwierć miliarda złotych - informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dokumentacja projektowa, przygotowana przez wykonawcę wybranego w drodze przetargu, określi szczegółowy zakres prac. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują przebudować tory, wymienić rozjazdy oraz zamontować nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym, co wpłynie na sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże pociągiem. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni także modernizacja przejazdów kolejowo – drogowych.

- Podróżni wygodniej skorzystają z nowych, wyremontowanych peronów. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na stacji Jasło zaplanowana jest budowa przejścia podziemnego, które ułatwi dojście na perony. Lepszy dostęp do pociągów zapewni także planowany dodatkowy przystanek Zagórz Przemysłowy. Budowa zaplanowana jest w latach 2021 – 2023 - wyjaśnia Szalacha.

Jak informują PKP PLK, dzięki modernizacji trasy Jasło - Zagórz jeszcze szybciej i wygodniej dojedziemy pociągiem m.in. z Rzeszowa w Bieszczady. Już od 22 czerwca 2018 r. pasażerowie mogą już bez przesiadek podróżować ze stolicy Podkarpacia do Jasła i dalej w Bieszczady. To dzięki modernizacji trasy Boguchwała – Czudec (na linii 106 Rzeszów – Jasło). Dodatkowo bezpieczniejsze i wygodniejsze podróże są także efektem wcześniejszych inwestycji na linii nr 108, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego za 61 mln zł - na podkarpackich odcinkach: Jasło – Tarnowiec; Tarnowiec – Jedlicze; Nowosielce – Sanok.

PLK wykonały również prace na małopolskich odcinkach linii nr 108. W 2017 r. wykonano prace za 10 mln zł, zwiększające poziom bezpieczeństwa na 9 przejazdach, na odcinku Stróże – Wola Łużańska. Do 2019 r. zrealizowane zostaną także prace za 23 mln zł na odcinku Wola Łużańska – Gorlice Zagórzany.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4