Projekty trzech ważnych inwestycji. Jest zgoda rady na większy budżet

KATEGORIA: INWESTYCJE / 13 lipca 2022

Fot. Paweł Bialic

Rada Miasta Rzeszowa zarezerwowała we wtorek dodatkowe pieniądze na trzy inwestycje. To umożliwi m.in. podpisanie umowy na zaprojektowanie przebudowy skrzyżowania al. Powstańców Warszawy z ul. Kwiatkowskiego.

Jak już informowaliśmy, w maju ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji dla przebudowy tego skrzyżowania. Miasto w budżecie na realizację projektu inwestycji zarezerwowało 1,2 mln zł. Jednak oferty wykonawców okazały się dużo wyższe. Niższą w wysokości 2,6 mln zł złożyła firma Promost Consulting z Rzeszowa. Druga oferta pochodzi od PBW Inżynieria Wrocław i opiewa na 2,7 mln zł.

Aby szybko podpisać umowę, radni zwiększyli dzisiaj budżet na projekt o 1,4 mln zł. Dzięki temu Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie może rozstrzygnąć przetarg i zlecić projektowanie.

- Zależy mi, aby projekt tej ważnej inwestycji powstał szybko. W tym miejscu ruch jest bardzo duży, chcielibyśmy go usprawnić, aby kierowcom łatwiej poruszało się w tej okolicy – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Modernizacja tego skrzyżowania to jedno z największych zadań drogowych, jakie w najbliższych latach mają być realizowane w Rzeszowie. Po analizach ruchu wykonanych przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej i pracowników Miejskiego Zarządu Dróg zdecydowano, że w ciągu al. Powstańców Warszawy należy wybudować wiadukt. Pod nim powstanie natomiast rondo.

Kolejne dwie zmiany w budżecie także dotyczą zwiększenia kwot na projekty inwestycji. Dodatkowe 200 tys. zł pozwoli zlecić opracowanie dokumentacji drogi, która poprowadzi od ul. Olbrachta, przez ulicę Lwowską do ulicy Bałtyckiej.

- To około 1,5 km ulicy z chodnikami, ścieżkami rowerowymi, oświetleniem. Umowę na projekt wartą 635 tys. zł MZD podpisze lada dzień, a projektowanie potrwa maksymalnie 17 miesięcy. Poza budową nowego odcinka inwestycja zakłada także przebudowę fragmentów ul. Olbrachta i Lwowskiej oraz podziemnych sieci - wyjaśnia Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Ostatnia ze zmian budżetowych to zwiększenie kwoty przewidzianej na projekt kładki dla pieszych i rowerzystów w rejonie ul. Koło na osiedlu Drabinianka.

- To inwestycja, o którą do władz miasta wystąpili mieszkańcy. Kładka na rzece Strug ma poprawić komunikację pieszą i rowerową pomiędzy ulicami Jachowicza, Koło i Podmiejską. W przyszłości ułatwi także dojście do nowej szkoły, która od września będzie funkcjonować przy ul. Kwiatkowskiego. Projekt kładki ma być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku - mówi Bartosz Gubernat.

Zadaniem projektanta będzie opracowanie dokumentacji budowy nie tylko samej kładki o długości ok. 33 m i szerokości minimum 3 m, ale m.in. także dochodzących do niej ścieżek rowerowych. W kierunku północnym od kładki, o długości ok. 120 m i w kierunku południowym, o długości ok. 100 m. Dokumentacja obejmie także drogi dojazdowe i skrzyżowanie projektowanej drogi z ul. Jachowicza.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4