10 mln zł z Podpromia na centrum przy Resovii. Jest deklaracja posłów PiS

KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 lutego 2019

Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego jakie ma powstać przy stadionie Resovii przy ul. Wyspiańskiego
Fot. Materiały klubu Resovia

- Myślę, że w najbliższym czasie nastąpi spotkanie przedstawicieli ministerstwa z panem prezydentem lub jego zastępcami. Formalnie zostanie spisana umowa o relokacji tych środków na rzecz budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, bo te pieniądze dla miasta Rzeszowa są wpisane w kwocie 10 milionów - zapowiedział w czwartek poseł PiS Andrzej Szlachta. - Będzie zmieniony tylko tytuł: nie modernizacja hali, a budowa Podkarpackiego Centrum. I jestem przekonany, że w tym roku rozpocznie się równolegle ta druga inwestycja (pierwszą jest centrum lekkoatletyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego – dop. red.) o troszkę innym charakterze. Ona będzie służyła młodzieży i będzie komplementarna do tej dużej inwestycji w zakresie kształcenia i uprawiania lekkiej atletyki.

Deklaracja złożona przez przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych dotyczy środków, które wcześniej były przeznaczone na modernizację hali „Podpromie”. Po tym jak kwota proponowana przez wykonawcę w przetargu na rozbudowę hali okazała się nie do udźwignięcia dla miasta, inwestycję anulowano. 10 mln zł, jakie były przeznaczone w budżecie Ministerstwa Sportu i Turystyki na wsparcie modernizacji hali teraz ma być przeniesione na wsparcie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Inwestycja ma powstać przy stadionie Resovii przy ul. Wyspiańskiego.

Inwestycja została oszacowana na kwotę 32 mln zł. Połowę tej kwoty miał przekazać resort sportu, a po 8 mln zł miasto i samorząd województwa. Na razie między władzami miasta i marszałkiem nie ma jednak zgodności co do szczegółów finansowania inwestycji.

Czwartkowa konferencja prasowa w rzeszowskiej siedzibie PiS. Od lewej: dr hab. Paweł Król, prof. UR, prodziekan ds. studenckich i promocji Wydziału Wychowania Fizycznego UR, prof. dr. hab. Wojciech Czarny, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego UR, poseł Krystyna Wróblewska, poseł Kazimierz Moskal i poseł Andrzej Szlachta
Fot. Krzysztof Kuchta

Czwartkowa konferencja parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, w której uczestniczyli podkarpaccy posłowie Krystyna Wróblewska, Andrzej Szlachta i Kazimierz Moskal poświęcona była infrastrukturze sportowej w województwie podkarpackim. Posłowie podkreślali, że za czasów rządów obecnej koalicji środki na sport na Podkarpaciu uległy wyraźnemu zwiększeniu.

- Te inwestycje, które zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki od roku 2015 i później były sukcesywnie uzupełniane, zamykają się kwotą 833 mln zł, czyli na takie kwoty są już wydane decyzje w sprawie przyznanych środków. Niektóre skończą się w tym roku, niektóre będą jeszcze trwały w następnym i kolejnych latach - podkreślił poseł Andrzej Szlachta.

Jedną z realizowanych już z tych środków inwestycji jest Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego, które powstaje przy ul. Cichej. Choć jego nazwa brzmi identycznie jak wspomniane planowane centrum przy stadionie Resovii, ma mieć ono jednak nieco inny charakter.

- W 2018 r. dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwa Sportu i Turystyki zostaliśmy jako Uniwersytet Rzeszowski beneficjentem olbrzymich środków, około 52 mln zł na realizację inwestycji Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Walczyliśmy prawie przez 4 lata o podjęcie jej realizacji, ale nikt nas nie wyprzedził - powiedział obecny na konferencji prof. dr. hab. Wojciech Czarny, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego UR. - Ten ośrodek ma służyć młodym mieszkańcom naszego Podkarpacia, nie tylko Podkarpacia, ponieważ takich obiektów nie ma w naszym kraju. Obiekt jest bardzo oryginalną konstrukcją, w skład której wchodzą przede wszystkim laboratoria i centra do prowadzenia diagnostyki sportowej i badań naukowych. Hale lekkoatletyczne istnieją w Polsce, ale mają charakter widowiskowy, a nie naukowy. Ulokowanie tej inwestycji wśród obiektów Uniwersytetu daje olbrzymie możliwości zarówno dydaktyczne w szkoleniu kadr instruktorów, specjalistów od prowadzenia procesu treningowego, ale również do prowadzenia badań naukowych, prowadzenia zawodów i procesu treningowego na różnych etapach rozwoju człowieka.

Jak podkreślił prof. Czarny takich obiektów nie ma w Polsce, ale także w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. W kraju Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach dopiero stara się o sfinansowanie podobnego projektu.

- Nasz już jest realizowany. Koniec inwestycji jest przewidziany na czerwiec 2021 r. - zapowiedział prof. Wojciech Czarny. - W dzisiejszych czasach nie można prowadzić dydaktyki bez nauki, a tego nam brakowało.

Krzysztof Kuchta

Wizualizacja powstającego Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego UR przy ul. Cichej
Fot. Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4