Rada Miasta za budową bloków na Dworzysku. W ramach „lex deweloper”

KATEGORIA: INWESTYCJE / 23 listopada 2022

Wizualizacje: Probinvest Architekci

Rzeszowscy radni jednomyślnie wydali zgodę na realizację inwestycji mieszkaniowej w rejonie ul. Technologicznej na Dworzysku, o co wnioskował jeden z deweloperów w oparciu o ustawę „lex deweloper”. Ma tam powstać sześć budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią usługowo-handlową i dużym ogrodem.

6 bloków z ogrodem

Wniosek o zgodę na realizację inwestycji mieszkaniowej przy ul. Technologicznej złożył do Rady Miasta Rzeszowa krakowski deweloper Marek Konik. Wykorzystał przy tym przepisy ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących czy tzw. lex deweloper. Zgodnie z ustawą „lex deweloper”, inwestor może dostać zgodę od rady gminy na realizację inwestycji mieszkaniowej bez uwzględnienia szczegółowych zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego na danej działce. Inwestycja musi być zgodna z zapisami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.

Przedstawiony Radzie Miasta Rzeszowa wniosek o realizację inwestycji, obejmuję budowę zespołu sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Obiekty miałyby powstać w dwóch równoległych pasach zabudowy. W pierwszej linii zabudowy (od ul. Ropczyckiej) budynki miałyby mieć 6-8 kondygnacji z dwiema kondygnacjami podziemnymi. W drugiej linii zabudowy bloki byłyby wyższe bo miałyby od 9 do 13 kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne. Dwa budynki projektowane w drugiej linii zabudowy mają być połączone w jedną bryłę (budynek nr 3 i 5). Łącznie ma tam znaleźć się około 900 mieszkań.

Na parterze budynków przewidziano miejsce na usługi i handel, ale także żłobek czy przedszkole. Elewacje bloków mają być wykończone kamieniem lub materiałem imitującym kamień. Budynki mają być przykryte „zielonymi” dachami płaskimi. Na wyższych kondygnacjach planuje się uskoki w formie tarasów.

W kompleksie zakłada się urządzenie ogrodu z alejkami, strefami wypoczynku, miejscami zabaw dla dzieci. Łączna powierzchnia terenów zielonych ma wynosić ponad 10000 m kw. Centralny ogród ma znajdować się pomiędzy budynkami. Będzie to teren dostępny publicznie z placami zabaw dla dzieci, małą architekturą, ścieżkami dla pieszych i rowerzystów i dużą ilością zieleni. Oprócz tego mieszkania na parterze będą posiadać ogródki przydomowe.

Teren inwestycji ma być skomunikowany z ul. Technologiczną. Wokół budynków powstanie droga wewnętrzna, wzdłuż której powstaną miejsca parkingowe. Oprócz tego pod całym zespołem zabudowy mają powstać parkingi podziemne z łączną liczbą prawie 1200 miejsc dla samochodów. Oprócz tego deweloper deklaruje budowę ciepłociągu, sieci kanalizacyjnej oraz linii kablowej.

Radni mieli pewne wątpliwości

Wniosek inwestycyjny złożony przez dewelopera przed tym jak trafił na sesję Rady Miasta, był opiniowany przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną. Pierwsza opinia MKUA była negatywna, stąd inwestor wprowadził poprawki do projektu. Na kolejnym posiedzeniu poprawiona koncepcja uzyskała już pozytywną opinię ze strony komisji.

Rzeszowscy radni rozpatrując propozycję inwestora, mieli pewne wątpliwości. Robert Kultys z PiS podkreślał, że dyskusyjna wydaje się wysokość drugiej linii zabudowy.

- Gdybym chciał idealnie podejść do tego tematu, to wnioskowałbym o obniżenie tych obiektów – zaznaczał Robert Kultys.

Z drugiej jednak strony, jak zaznaczył Kultys, w tym rejonie inny deweloper w oparciu o procedurę wydania warunków zabudowy, również będzie budował bloki, które będą jeszcze wyższe i do tego wydaje się, że mniej atrakcyjne pod kątem architektonicznym.

- Mam wątpliwości czy byłoby to uczciwe, że jeden inwestor w oparciu o wuzetkę buduje coś co nam się niekoniecznie spodoba, a w tym przypadku będziemy żądać od dewelopera by jeszcze obniżał zabudowę - zastanawiał się radny PiS.

Podobne wątpliwości miał przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec z Koalicji Obywatelskiej, który podkreślał jednak, że koncepcja zaproponowana przez krakowskiego dewelopera wydaje się ciekawsza od obiektów, które powstaną obok.

- Nie jest to szczyt naszych marzeń, ale na pewno jest to lepsze od tego co powstanie w tej okolicy - podsumował Andrzej Dec.

Radni pytali również o udział inwestora w zadaniach o charakterze publicznym. Marcin Fijołek z PiS podkreślał, że miasto już teraz powinno zagwarantować sobie, że deweloper wesprze rozbudowę dróg czy budowę szkoły lub przedszkola.

- Nie chcę by stało się tak, że powstanie osiedle, które nie będzie miało właściwej infrastruktury - mówił radny PiS.

Wizualizacje: Probinvest Architekci

Prezydent: proszę o zaufanie

Na pytania radnych odpowiadał prezydent Konrad Fijołek, który podkreślał, że obecnie jest za wcześnie by wymagać od inwestora deklaracji co do udziału w konkretnej inwestycji towarzyszącej budowie bloków.

- Inwestor wyraził wolę partycypacji w przedsięwzięciu, które mu wyznaczymy. Ale musimy wiedzieć co chcemy tam robić, a tego na razie nie wiemy - mówił prezydent Rzeszowa prosząc radnych o zaufanie w tej sprawie.

- Przed wydaniem pozwolenia na budowę, na pewno podpiszemy stosowne porozumienie, które z jednej strony nie wystraszy inwestora, a z drugiej strony zabezpieczy nasze interesy. Niech w świat pójdzie sygnał, że warto współpracować z naszą administracją - deklarował Konrad Fijołek.

W trakcie sesji padło również pytanie o to czy proponowana inwestycja była opiniowana przez architekta miasta Janusza Sepioła.

- Architekt uczestniczył w posiedzeniach MKUA, jego zdaniem uwzględnienie zaleceń komisji przez inwestora jest wystarczające - poinformował prezydent.

Ostatecznie Rada Miasta we wtorek wyraziła zgodę na realizację inwestycji mieszkaniowej przy ul. Technologicznej. Za projektem uchwały w tej sprawie zagłosowało wszystkich 23 radnych biorących udział w głosowaniu. W ciągu kilku dni deweloper otrzyma już oficjalną decyzję o zgodzie na budowę bloków. W dalszej kolejności inwestor podejmie starania o uzyskanie pozwolenia na budowę. Inwestycja może być podzielona na etapy. Jest szansa, że budowa pierwszego bloku rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku.

Karol Woliński

Wizualizacje: Probinvest Architekci

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4