Inwestycje w poprawę dostępności w komunikacji. Winda w budynku ZTM

KATEGORIA: INWESTYCJE / 30 listopada 2022

Siedziba ZTM przy ul. Trembeckiego w Rzeszowie
Fot. Paweł Bialic

Około 700 tys. zł mają kosztować inwestycje, które poprawią dostęp osób z niepełnosprawnościami do usług publicznych w Rzeszowie. Mowa tu o budowie windy zewnętrznej przy budynku ZTM Rzeszów, zakupie pilotów do głosowej obsługi tablic informacji pasażerskiej i dostosowaniu miejskich stron internetowych.

Winda przy ZTM

Wszystkie trzy zadania zostaną zrealizowane w ramach projektu „Poprawa dostępności do usług publicznych świadczonych przez Gminę Miasto Rzeszów dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami”.

Budowa windy zewnętrznej przy budynku Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie przy ul. Trembeckiego 3 ułatwi dotarcie osobom ze szczególnymi potrzebami do poszczególnych kondygnacji obiektu, gdzie znajdują się miejsca obsługi klientów zewnętrznych.

- Skorzystają na tym mieszkańcy, którzy będą chcieli załatwić sprawy urzędowe w budynku ZTM, oprócz tego sami pracownicy tej jednostki - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

200 pilotów

Z kolei piloty do głosowej obsługi tablic informacji pasażerskiej mają ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej. Urządzenia te umożliwiają osobom niewidomym i niedowidzącym otrzymanie informacji głosowej o rozkładzie jazdy autobusów na przystanku wyposażonym w tablicę elektroniczną. Ratusz zamierza w ramach projektu kupić 200 takich urządzeń, które mają trafić do mieszkańców.

Oprócz tego w planie jest również dostosowanie strony internetowych ebilet.rzeszow.pl oraz einfo.rzeszow.pl dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o zwiększenie kontrastu oraz wielkości liter, wprowadzeniu tekstu alternatywnego, a także zapewnienie spójnego i czytelnego interfejsu, co spowoduje ułatwienie dla osób z dysfunkcjami wzroku.

- Wszystkie te zadania są w przygotowaniu, mają zostać zrealizowane do czerwca przyszłego roku - tłumaczy Artur Gernand.

Miasto otrzyma dofinansowanie na realizację tych zadań ze środków Unii Europejskiej (200 tys. zł) i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (40 tys. zł). Całość ma kosztować około 700 tys. zł.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4