Park przy ul. Dąbrowskiego czeka rewitalizacja. Potrwa aż dwa lata. Co się zmieni?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 marca 2019

Fot. Paweł Bialic

Po tym, jak ze względu na sprawę starań spadkobierców dawnych właścicieli o zwrot terenu, ratusz przerwał prace przy remoncie parku przy ul. Rycerskiej, energia miasta związana z modernizacją parków przeniosła się w inny rejon Rzeszowa. Teraz władze chcą skupić się na również od dawna oczekiwanej i zapowiadanej rewitalizacji Ogrodu Miejskiego im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego, bo tak oficjalnie nazywa się ten park.

Przypomnijmy, że przerwanie prac w parku przy ul. Rycerskiej oznaczało zerwanie umowy z wykonawcą. Firmie należą się jednak pieniądze za roboty, które zdążyła już wykonać. Dlatego ratusz ogłosił zapytanie ofertowe na zlecenie inwentaryzacji wykonanych już prac rozbiórkowych oraz korytowania pod nowe ścieżki spacerowe.

Teraz ogłoszono przetarg na wykonanie wspomnianej rewitalizacji zabytkowego parku przy ul. Dąbrowskiego. To dawny ogród klasztornym ojców Reformatów. Obecnie jego powierzchnia wynosi 4 ha. W parku dominują drzewa liściaste (jest ich ponad 900), których wiek waha się od kilku do 200 lat. Najliczniejszą grupę stanowią drzewa w wieku 80 - 90 lat.

Przede wszystkim prace w Ogrodzie Miejskim im. Solidarności mają zostać rozłożone na dwa lata. Założono, że zakończą się do 30 września 2020 r. Co nas czeka w ich ramach? Aby odpowiedzieć na to pytanie przejrzeliśmy projekt.

Nowe alejki, ławki i fontanna

Rozebrane zostaną istniejące alejki parkowe. W ich miejsce powstaną nowe o nawierzchni z lanego asfaltu w kolorze piaskowym z opaskami z kostki granitowej. Wymiana czeka również parkowe oświetlenie i elementy małej architektury – ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne. Pojawią się też nowe nasadzenia.

Fot. Paweł Bialic

W niecce dawnego stawu wyłożonej folią kauczukową zostanie zbudowana nowa fontanna. Dzięki dziewięciu dyszom ustawionym w łuku ma dawać efekt spienionej trzymetrowej ściany wody.

Według projektu mała architektura przejawiać ma się głównie w takich elementach jak: ławki, latarnie, kosze na śmieci, tablice informacyjne, rzeźby, zegar słoneczny, urządzenia na placu zabaw, ogrodzenia trawników oraz bramy.

W parku pojawi się więc 158 ławek z oparciem i 19 bez oparcia. Będzie też 183 wolnostojące kosze na śmieci. Niektóre kwatery zostaną ogrodzone ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Ogrodzenia w postaci niskich słupków połączonych stalowymi płaskownikami mają zapobiegać wydeptywaniu trawnika przez użytkowników parku i robienia tzw. „skrótów”. Takich słupków ma być 493. Natomiast kwatera, na której zaprojektowano plac zabaw ma posiadać (oprócz zielonego żywopłotu) dodatkowe ogrodzenie w postaci wydłużonych słupków (81 szt.) połączonych stalowymi płaskownikami w dwóch liniach, znajdujących się od zewnętrznej strony kwatery.

Na terenie parku zaplanowano 93 LED-owe latarnie. Ponadto zostaną w nim umieszczone dwie tablice informacyjne z projektowanym planem parku oraz notatką dotyczącą jego powstania. Tablice znajdą się na głównych placach wejściowych do parku przy ul. Gen. Langiewicza oraz ul. Dąbrowskiego.

Będzie więcej rzeźb, a pomnik Słowackiego pojawi się w centrum parku

Z uwagi na istniejące już w parku rzeźby – cztery muzy, które znajdują się przy wejściu od strony ul. Dąbrowskiego kolejne rzeźby wzornictwem i stylistyką mają nawiązywać do już istniejących. Na głównej osi na placu od strony ul. Langiewicza projektuje się umieszczenie 4 rzeźb przedstawiających kobiety z naczyniami: bachantka z amforą, bachantka z misą, bachantka z płótnem i bachantka z dzbanem.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Rzeźba przedstawiająca wojownika zostanie umieszczona na osi dwóch równoległych alei wzdłuż ul. Langiewicza od strony wejścia do parku od ul. Zofii Chrzanowskiej. Druga rzeźba przedstawiająca mężczyznę – wojownika zostanie z kolei umieszczona na osi dwóch równoległych alei wzdłuż ul. Langiewicza od strony wejścia od ul. 17-go Pułku Piechoty.

Rzeźba przedstawiająca boga Apollo zostanie umieszczona na placu znajdującym się na zakończeniu osi alei grabów jako zamknięcie perspektywiczne.

Rzeźby przedstawiające kobiety – Atenę (bogini pokoju, mądrości i sztuki) oraz kobietę z psem – Dianę (bogini lasów, zwierząt, księżyca), zostaną umieszczone na osi dwóch równoległych alei równoległych do ul. Dąbrowskiego jako zamknięcie osi od strony ogrodów kwaterowych.

Nastąpi zmiana miejsca lokalizacji pomnika Juliusza Słowackiego stojącego dziś na uboczu. Ma zostać on przeniesiony na plac centralny.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Nowe nasadzenia i zegar słoneczny

W okolicy głównych wejść do parku pojawią się nasadzenia roślin kwiatowych, niskich drzew – katalp i wiązów oraz krzewów zestawionych w dużych grupach: bez, odmiany biało kwitnących tawuł, mahonii, cisów, choiny, suchodrzew, hortensje. W najstarszej – kwaterowej części parku zaprojektowano obwódkowe żywopłoty z nisko strzyżonego bukszpanu wieczniezielonego. Wnętrza kwater wypełnione zostaną różankami, w których pojawią się wielobarwne zestawy róż parkowych, okrywowych oraz piennych. Elementami dopełniającymi całość kompozycyjną będą strzyżone w kule i stożki różnej wielkości bukszpany. W najstarszej części parku aleje grabowe i lipowe uzupełnione zostaną drzewami tego samego gatunku, aby zachować ich historyczny charakter. W dalszej części parku pojawią się byliny cieniolubne, mahonie, hortensje, cisy, trzmieliny, berberysy, bergenie, funkie, konwalie majowe. Do obsadzenia stawu i jego otoczenia zaplanowano użycie roślin naturalistycznych wodnych, bagiennych oraz bylin i kilku krzewów towarzyszących linii brzegowej.

Fot. Paweł Bialic

Na głównej osi parku (łączącej ul. Dąbrowskiego i gen. Langiewicza) w najstarszej jego części parku pojawi się zegar słoneczny. Zegar zostanie umieszczony na postumencie o wysokości 90 cm - wykonanym z piaskowca, natomiast tarcza zegara będzie wykonana z mosiądzu. Średnica tarczy - 46 cm. Umieszczenie zegara zostało wybrane ze względu na odsłonięty teren o małym stopniu zacienienia. Wysokość położenia zegara ma ułatwić odczytanie godziny nawet najmłodszym dzieciom. Zegar słoneczny ma stać się jedną z atrakcji parku.

Plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią

Jedną z kwater w najstarszej (południowo – zachodniej) części parku przewidziano jako wspomniany już plac zabaw. Projekt zakłada przeniesienie istniejących urządzeń i powtórne zagospodarowanie tej kwatery pod urządzenia służące zabawie. Teren placu zabaw ma być odgrodzony od reszty parku słupkami o wysokości 100 cm oraz dodatkowo zielonym żywopłotem aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo bawiącym się dzieciom. W projekcie przewidziano usunięcie górki saneczkowej oraz dodanie urządzeń wpływających na aktywne spędzanie czasu przez dzieci. Na placu zabaw pojawi się też nawierzchnia amortyzująca upadek wykonana z płytek gumowych, zapewniająca wysokość swobodnego upadku do 300 cm.

Fot. Paweł Bialic

W tym roku w budżecie na prace w parku zapisano ponad 2,31 mln zł. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej w 2020 r. miasto przeznaczy na dokończenie prac jeszcze ponad 4,46 mln zł. Na oferty wykonawców ratusz czeka do 11 marca. Prace powinny rozpocząć się na wiosnę. Wszystko zależy od tego czy uda się bez komplikacji rozstrzygnąć przetarg.

Tomasz Wrzesiński

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4