Szpital uniwersytecki ma powstać w Świlczy. Koszt - pół miliarda zł

KATEGORIA: INWESTYCJE / 13 czerwca 2019

Fot. Uniwersytet Rzeszowski

Szpital uniwersytecki może powstać w Świlczy pod Rzeszowem. Oprócz tej placówki plany Uniwersytetu Rzeszowskiego zakładają także budowę w tej miejscowości całego kompleksu medycznego.

Pod koniec maja dowiedzieliśmy się, że Uniwersytet Rzeszowski złożył do Sejmu wniosek o duże dofinansowanie. Sprawa dotyczy kwoty aż 892 mln zł, która miałaby trafić do rzeszowskiej uczelni w ramach projektu Wieloletniego Programu Rozwoju UR na lata 2019-2026. Zdecydowana część z tych pieniędzy miałaby zostać przeznaczona rozwój Wydziału Medycznego uczelni. Sztandarowym elementem wniosku jest budowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Uniwersytet Rzeszowski kilka lat temu rozpoczął działania związane z uruchomieniem szpitala uniwersyteckiego w zrębach istniejących placówek medycznych w Rzeszowie. Najpierw w ramach Szpitala Miejskiego przy ul. Rycerskiej, a później w ramach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 przy ul. Szopena. Oba pomysły nie wypaliły, bo na przejęcie szpitala miejskiego nie zgodził się ratusz, a szpital przy ul. Szopena zmagał się wtedy z problemami finansowymi, więc uczelnia zrezygnowała z tego pomysłu. W takiej sytuacji podjęto próby budowy nowego szpitala, najpierw w samym Rzeszowie, jednak działki jakie oferowało miasto były zbyt małe. W takiej sytuacji uczelnia rozpoczęła szukanie odpowiedniego terenu poza Rzeszowem i tak doszło do porozumienia z władzami gminy Świlcza, które chcą przekazać uczelni teren o wielkości prawie 30 ha.

- Działki oferowane nam przez miasto nie miały wystarczającego rozmiaru pod planowaną inwestycję. Natomiast działka w Świlczy jest idealna pod budowę tak dużego kompleksu. Wpisujemy się takim działaniem w obowiązujący trend budowy kampusów uczelnianych poza centrum miasta – powiedział nam prorektor ds. infrastruktury i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Józef Cebulski. Prorektor podkreślił, że mimo tego, iż kampus znajdzie się poza Rzeszowem, to dojazd do planowanego miejsca budowy w Świlczy z centrum miasta powinien zająć około 7-10 minut.

Szpital uniwersytecki miałby powstać pomiędzy drogą krajową nr 94 i autostradą A4 na terenie gminy Świlcza. Sama budowa szpitala ma pochłonąć ponad połowę dofinansowania, bo aż 523 mln zł. Z budową szpitala ściśle związane jest również powstanie Centrum Diagnostyki Medycznej i Medycyny Spersonalizowanej, które również miałoby powstać w Świlczy za kwotę 159 mln zł.

- Ten projekt to kluczowa sprawa dla przyszłości naszej uczelni, może on zupełnie zmienić Uniwersytet Rzeszowski i znacznie podnieść poziom lecznictwa na Podkarpaciu - twierdzi prof. Józef Cebulski.

Budowa kompleksu medycznego w Świlczy to nie koniec planów inwestycyjnych władz uniwersytetu, dotyczących Wydziału Medycznego. Uczelnia chcę również stworzyć Instytut Medycyny Transgranicznej w Przemyślu, w którym zajmowano by się leczeniem i analizą przypadków chorób zakaźnych.

- Na terenie całej Unii Europejskiej takie ośrodki znajdują się na zewnętrznych granicach Unii, więc uznaliśmy, że będzie to optymalny pomysł, aby tego typu placówka powstała w Przemyślu blisko granicy z Ukrainą - tłumaczy nam prorektor ds. infrastruktury i współpracy z gospodarką UR.

Kolejnym elementem dofinansowania byłoby powstanie Ośrodka Zdrowia Psychicznego, którego główna część znalazłaby się w Rzeszowie. Dodatkowo uczelnia chcę stworzyć swoje ośrodki terenowe w zrębach istniejących już placówek medycznych w Dębicy oraz Żurawicy.

- Nie ukrywamy, że w Rzeszowie nie ma dużych tradycji związanych z leczeniem chorób psychicznych i zakres oferowanego leczenia jest dosyć ograniczony. Dlatego powstanie takiego ośrodka jest rzeczą konieczną, patrząc na to ile osób zmaga się z tego typu problemami - powiedział prof. Józef Cebulski, który podkreślił, że rozwój leczenia chorób psychicznych jest również ściśle związany z rozwojem jednostek penitencjarnych na całym Podkarpaciu. Tymczasem wczoraj pisaliśmy o tym, że Zakład Karny w Rzeszowie rozpoczął właśnie działania związane z budową kolejnego pawilonu dla osadzonych.

Jak widać, zdecydowaną większość dofinansowania miałyby stanowić inwestycje w medycynę. Oprócz wspomnianych działań, uczelnia chce również zmodernizować budynki Wydziału Medycznego przy al. Rejtana. Pozostałe kierunki będą mogły jednak również liczyć na zastrzyk finansowy w postaci od kilku do kilkunastu procent z całej kwoty dofinansowania, co w bezwzględnych liczbach i tak robi wrażenie, bo może to być nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

- Chcemy dokończyć realizację naszego Centrum Dydaktyczno-Sportowego przy ul. Cichej. Poza tym część UR zajmowana przez nauki społeczno-humanistyczne mogłaby dokonać modernizacji niektórych budynków uczelni – powiedział nam prorektor Józef Cebulski, który wskazał tutaj m.in. zabytkowe budynki Wydziału Prawa i Administracji przy ul. Grunwaldzkiej czy Wydziału Pedagogicznego przy ul. Jałowego.

O tym, że Uniwersytet Rzeszowski składa wspomniany wniosek o dofinansowanie politycy Prawa i Sprawiedliwości informowali pod koniec maja podczas jednej z konferencji prasowych. Wtedy uczestniczący w konferencji poseł Andrzej Szlachta, który pełni również funkcję przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów Publicznych mówił, że wniosek powinien niedługo trafić do zaopiniowania przez wspomnianą komisję. Posiedzenie sejmu rozpoczęło się w tym tygodniu, jednak jak poinformował nas poseł Andrzej Szlachta, wniosek niestety nie został jeszcze rozpatrzony. Stało się tak w związku z innymi kluczowymi rządowymi projektami ustaw oraz przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za 2018 rok.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4